Pączki z Górczewskiej. Szyld z czasów Piłsudskiego zawisł nad cukiernią
4 maja 2021
Zawieszenie oryginalnego szyldu z napisem "Pracownia cukiernicza" można uznać za symboliczny koniec etapu remontu XIX-wiecznej Kolonii Wawelberga.
Stojące w pobliżu skrzyżowania Górczewskiej z Działdowską budynki Kolonii Wawelberga powstały w latach 1898-1900 dzięki darowiźnie Hipolita i Ludwiki Wawelbergów, jako osiedle tanich mieszkań dla robotników pracujących w pobliskich fabrykach.
Kolonia Wawelberga - co to jest?
W 2019 roku, korzystając z dotacji z budżetu miasta, przeprowadzono remont północnej elewacji kamienicy przy Wawelberga 3. Oczyszczono wtedy powierzchnię, uzupełniono brakujące cegły, przemurowano najbardziej zniszczone fragmenty. W roku ubiegłym wspólnota mieszkaniowa kontynuowała remont najbardziej zniszczonej elewacji wschodniej.
Kolonia Wawelberga przetrwała II wojnę światową w stosunkowo dobrym stanie, ale zaniedbania i przebudowy z okresu komunizmu sprawiły, że XIX-wieczne zabytki przestały wyróżniać się w krajobrazie Woli. Dziś kojarzy się m.in. z organizowanym każdego roku Festiwalem Hipolita i Ludwiki oraz niezwykle popularną cukiernią Zagoździński.
Pączki z Górczewskiej
- Na Różanym Skwerze Pysznych Pączków powrócił na swoje miejsce szyld cukierni - donosi Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. - Dopasowaliśmy go do nowo wyremontowanej fasady tak, aby nie zakrywał ceglanej dekoracji. Zabytkowa reklama pochodzi z 1925 roku, z pierwotnej lokalizacji cukierni przy Wolskiej 53, na rogu Skierniewickiej. Szyld wędrował razem z cukiernią od momentu jej założenia. Teraz pięknie skomponował się z odnowioną ceglaną elewacją Kolonii Wawelberga. Jest to trzecia lokalizacja pracowni cukierniczej od 1973 roku.
Cukiernia Zagoździński to prawdziwy fenomen Woli. Firma przetrwała II wojnę światową i komunizm, zdobywając sympatię kolejnych pokoleń warszawiaków. W lutym pączki z Górczewskiej zostały docenione po raz kolejny. W zorganizowanym przez samorząd dzielnicy konkursie jury uznało wypieki Zagoździńskiego za najlepsze na Woli, nadając im tytuł Wolskiego Pączusia 2021.
(dg)