REKLAMA

Wola

budżet obywatelski

 

Powstanie mural z kardynałem Wyszyńskim? "Z okazji beatyfikacji"

  25 lutego 2021

Powstanie mural z kardynałem Wyszyńskim? "Z okazji beatyfikacji"
W 1987 roku odsłonięto pomnik Stefana Wyszyńskiego przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu.
źródło: Wikimedia Commons / Ethan Doyle White

Okazała grafika przedstawiająca prymasa przy trasie noszącej jego imię - to propozycja jednego z mieszkańców Woli.

REKLAMA

Napis "kamień i co" przy Waliców, surrealistyczna panorama Warszawy między al. "Solidarności" a Wolską, cykliści przy Ogrodowej, wolski misz-masz na rogu al. "Solidarności" i Żelaznej, wielki powstaniec na rogu Górczewskiej i Płockiej - te murale zna chyba każdy. W ostatnich latach ślepe ściany kamienic, ale także nowych budynków, coraz szybciej zapełniają się wielkimi grafikami. Mieszkańcom Woli nie brakuje pomysłów na dalsze.

Mural z Wyszyńskim?

Wśród pomysłów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego znajdziemy mural z kardynałem Stefanem Wyszyńskim (1901-1981). Jak pisze autor projektu, grafika miałaby powstać przy jednym z budynków sąsiadujących z trasą, której patronuje: aleją Prymasa Tysiąclecia. Mural miałby upamiętniać ogłoszenie Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła katolickiego. Uroczystość miała się odbyć w ubiegłym roku w Warszawie, ale została przeniesiona na okres "po zakończeniu epidemii".

- Byłoby to upamiętnienie kardynała w roku jego beatyfikacji - czytamy w opisie. - Kardynał Wyszyński był wybitną postacią polskiego i światowego Kościoła katolickiego, a także wielką postacią dla Polaków.

Zapraszamy na zakupy

Warszawskie ślady Wyszyńskiego

Mural na Woli nie byłby pierwszym upamiętnieniem prymasa, który w latach 1948-1981 pełnił funkcję metropolity gnieźnieńsko-warszawskiego. W 1987 roku przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik dłuta Andrzeja Renesa. Wyszyński jest też dwukrotnie upamiętniony w nazwach ulic: pod własnym nazwiskiem na skwerze między Lesznem a Żytnią oraz jako Prymas Tysiąclecia. Jego imię nosi również uniwersytet z kampusami na Bielanach i Młocinach, a w Wilanowie działa państwowe Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

(dg)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy