Powstanie mural z kardynałem Wyszyńskim? "Z okazji beatyfikacji"
25 lutego 2021
Okazała grafika przedstawiająca prymasa przy trasie noszącej jego imię - to propozycja jednego z mieszkańców Woli.
Napis "kamień i co" przy Waliców, surrealistyczna panorama Warszawy między al. "Solidarności" a Wolską, cykliści przy Ogrodowej, wolski misz-masz na rogu al. "Solidarności" i Żelaznej, wielki powstaniec na rogu Górczewskiej i Płockiej - te murale zna chyba każdy. W ostatnich latach ślepe ściany kamienic, ale także nowych budynków, coraz szybciej zapełniają się wielkimi grafikami. Mieszkańcom Woli nie brakuje pomysłów na dalsze.
Mural z Wyszyńskim?
Wśród pomysłów zgłoszonych do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego znajdziemy mural z kardynałem Stefanem Wyszyńskim (1901-1981). Jak pisze autor projektu, grafika miałaby powstać przy jednym z budynków sąsiadujących z trasą, której patronuje: aleją Prymasa Tysiąclecia. Mural miałby upamiętniać ogłoszenie Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła katolickiego. Uroczystość miała się odbyć w ubiegłym roku w Warszawie, ale została przeniesiona na okres "po zakończeniu epidemii".
- Byłoby to upamiętnienie kardynała w roku jego beatyfikacji - czytamy w opisie. - Kardynał Wyszyński był wybitną postacią polskiego i światowego Kościoła katolickiego, a także wielką postacią dla Polaków.
Warszawskie ślady Wyszyńskiego
Mural na Woli nie byłby pierwszym upamiętnieniem prymasa, który w latach 1948-1981 pełnił funkcję metropolity gnieźnieńsko-warszawskiego. W 1987 roku przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik dłuta Andrzeja Renesa. Wyszyński jest też dwukrotnie upamiętniony w nazwach ulic: pod własnym nazwiskiem na skwerze między Lesznem a Żytnią oraz jako Prymas Tysiąclecia. Jego imię nosi również uniwersytet z kampusami na Bielanach i Młocinach, a w Wilanowie działa państwowe Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
(dg)