Wyzwanie dla młodzieży. Wystartował nabór do projektu "Falenicka opowieść"
4 maja 2021
- Podróż do miejsc, których już nie ma. Spotkanie z osobami, których już nie poznamy. Czy to możliwe? - pyta Fundacja na rzecz Wielkich Historii, która jednocześnie uruchamia roczny projekt dla młodzieży pt. "Falenicka opowieść". Dla uczestników przewidziano specjalne stypendium, zaś rekrutacja trwa do 15 czerwca br. Na czym ów projekt polega?
Warszawska młodzież stanie przed zadaniem, które do tej pory realizują głównie instytucje muzealne. Chodzi o stworzenie wystawy poświęconej historii Falenicy i jej mieszkańców. Organizatorzy zapewniają, że odkrywanie dawnego blasku tego miejsca będzie fascynującym doświadczeniem.
- Falenica była bowiem dawnym uzdrowiskiem, miejscem barwnym, tętniącym życiem, chętnie odwiedzanym przez artystów i literatów, w którym kultura żydowska przenikała się z innymi kulturami - przypominają. Efektem rocznej pracy ma być wystawa w sercu historycznej Falenicy, wernisaż zaplanowano w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2022. Akcji patronują Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Wawerskie Centrum Kultury.
Młodzież opowie historię dzielnicy
- "Falenicka opowieść" to program adresowany do młodzieży warszawskich szkół ponadpodstawowych, w wieku 16-18 lat. Jego celem jest nie tylko rozbudzenie zainteresowania lokalną historią, ale także możliwość przygotowania autorskiej wystawy w symbolicznym dla Falenicy obiekcie. Informację o tym, jaki to obiekt, pozostawimy jeszcze w tajemnicy. Szukamy osób wrażliwych, empatycznych, otwartych, które chcą podejmować nowe wyzwania - mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii. Udział w projekcie związany jest z roczną aktywnością. - Dla uczestników zorganizujemy regularne warsztaty, spotkania z przedstawicielami świata sztuki i nauki, wizyty w muzeach. Pragniemy wyposażyć uczestników w jak najszerszy wachlarz umiejętności przydatnych w pracy nad wystawą. Jesteśmy ciekawi punktu widzenia młodego pokolenia. Chcemy oddać mu głos. Chcemy posłuchać opowieści młodych o historii, by zrozumieć, jakie problemy są dla nich ważne, z jakimi zagadnieniami pragną się zmierzyć - dodaje Wojciech Surała, dyrektor programowy Fundacji na rzecz Wielkich Historii.
Jak się zgłosić i o co walczymy?
Na uczestników projektu czeka wiele atrakcji. Roczny program zakłada liczne spotkania warsztatowe z wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki: fotografami, ludźmi filmu, muzealnikami czy kuratorami wystaw. Warunkiem uczestnictwa jest napisanie eseju na temat: "Moje spotkanie z Innym". Organizatorzy nie ograniczają twórczej wyobraźni uczestników, praca powinna mieć od 2000-5000 znaków ze spacjami. Ze zgłoszeń nadesłanych do 15 czerwca br. pod adresem biuro@wielkiehistorie.pl wybrane zostaną najciekawsze prace, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w projekcie. Dla uczestników przewidziano także stypendium w wysokości 250 zł miesięcznie. Inauguracja projektu zaplanowana jest na wrzesień 2021.
(DB)