Warszawa spada w prestiżowym rankingu. To sugestia dla inwestorów
26 września 2020
Brytyjski think-tank opublikował kolejne zestawienie miast według światowego rankingu. Globalization and World Cities Research Network wskazuje, że Warszawa spada, choć wciąż pozostaje relatywnie wysoko. Co to oznacza dla metropolii?
Warszawa w światowej czołówce
Ośrodek naukowy przy Loughborough University publikuje ranking nieprzerwanie od dwudziestu lat. Klasyfikuje on miasta do kategorii alfa, beta i gamma, a także do dwóch niższych kategorii: wysoko dostateczny i dostateczny. Na czele rankingu znajdują się Londyn i Nowy Jork (Alfa++), podczas, gdy Warszawa spadła z poziomu Alfa do Alfa -. Podskoczył Wrocław, znajdujący się obecnie na poziomie Gamma. Na jakiej podstawie oceniono wartość miasta?
Mętna metodologia
- Zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem i najbardziej rozwinięte miasta, które pełnią dominującą funkcję w rodzimym kraju. To miejsca o największym znaczeniu dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji - wyjaśniają twórcy zestawienia.
O zaklasyfikowaniu miasta jako globalnej metropolii decyduje szereg mało precyzyjnych czynników. Wśród nich: rozpoznawalność miasta, udział w wydarzeniach o zasięgu światowym, liczba ludności, połączenia lotnicze, kolejowe i drogowe, wielokulturowość i obecność zagranicznych przedsiębiorstw, międzynarodowych instytucji finansowych, siedzib wielkich koncernów, giełda, światowej sławy instytucje kulturalne i naukowe, media o zasięgu międzynarodowym czy obiekty sportowe klasy światowej.
Czynniki te nie przekładają się bezpośrednio na PKB mieszkańców, ani szeroko pojęty poziom życia. Chodzi o znaczenie miasta w kontekście regionalnym i międzynarodowym.
Ranking to sugestia dla inwestorów
Badania instytutu GaWC nie są bez znaczenia. Według specjalistów, wysoka pozycja w takim zestawieniu to potwierdzenie statusu miasta, jako silnego ośrodka gospodarczo-ekonomicznego. Z polskich miast, poza Warszawą i Wrocławiem, w rankingu znalazły się Poznań (gamma-), Katowice (gamma-), Kraków (wysoki dostateczny) i Łódź (dostateczny).
Pełne zestawienie dostępne TUTAJ:
(kb)