Komin na Kawęczynie zakończył królowanie. Wieżowiec Varso najwyższy w Warszawie
23 lutego 2021
Po zamontowaniu masztu wieżowiec na rogu al. Jana Pawła II i Chmielnej przewyższył komin na Kawęczynie.
Rosnący na granicy Woli i Śródmieścia wieżowiec Varso bije kolejne rekordy. W styczniu, po osiągnięciu wysokości 230 metrów został najwyższym w Polsce budynkiem pod względem wysokości do dachu. Teraz, po zakończeniu prac konstrukcyjnych nad 80-metrową iglicą, jest już najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej w kategorii wysokości całkowitej oraz najwyższą budowlą, jaka kiedykolwiek stała w granicach Warszawy.
Najwyższa budowla
Wbrew obiegowej opinii poprzedni rekord w tej kategorii nie należał do Pałacu Kultury i Nauki (237 metrów), ale do 300-metrowego komina ciepłowni Kawęczyn, stojącego w osamotnieniu z dala od zabudowań i trudnego do porównania z wieżowcami Woli i Śródmieścia. Wraz z iglicą Varso przewyższa go o 10 metrów.
- Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na ścianach którego znajdzie się ręcznie wykonana mozaika - zapowiada HB Reavis. - Stamtąd dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta.
Nowe tarasy widokowe w Warszawie
Tarasy widokowe Varso znajdą się na wysokości 205 oraz 230 metrów, czyli dwukrotnie wyżej, niż popularny taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. działać będzie również restauracja z widokiem na miasto.
- Większość budynku pokrywają już szyby o 4-metrowej wysokości, które zapewnią znakomity dostęp światła naturalnego w jego wnętrzu - pisze deweloper. - Jako jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce, Varso Tower posiada liczne rozwiązania zapewniające oszczędność energii, jak również komfort i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników.
(dg)