Warszawa w pierwszej dziesiątce najbardziej zadrzewionych europejskich stolic
14 października 2024
Tym, co ciągle walczą z tzw. betonozą w mieście pewnie trudno będzie w to uwierzyć, ale aż 40% powierzchni Warszawy stanowią lasy, parki, skwery i zieleńce, co przekłada się na doskonałe 10. miejsce wśród stolic Unii Europejskiej pod względem zadrzewienia. Na obszarze miasta rośnie aż 9 milionów drzew, a rocznie dosadzanych jest 100 tysięcy kolejnych.
10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Aby go uczcić, nie trzeba było wyjeżdżać z miasta - Warszawa należy do jednej z najbardziej zielonych stolic europejskich. Aż na 200 km2 z 517 km2 całkowitej powierzchni stolicy Polski rosną bowiem drzewa.
Pies siedzi, ludzie stoją. "Z fanatyzmem psiarzy ciężko dyskutować"
Jedna z internautek zwróciła uwagę na nagminne sytuacje, kiedy pies zajmuje miejsce siedzące w pojazdach warszawskiej komunikacji publicznej, uniemożliwiając tym samym skorzystanie z siedzenia innym pasażerom. Tym samym włożyła... kij w mrowisko. Co na to przepisy i warszawski ZTM?
Do zielonego oblicza Warszawy w dużym stopniu przyczyniła się mocno krytykowana dziś urbanistyka modernistyczna. Drzewa sadzone wokół bloków wielkich osiedli z lat 60. czy 70. XX wieku dziś właśnie prezentują pełnię swych rozmiarów.
Ile drzew ma Warszawa?
W 2021 roku stolica, jako pierwsze miasto w Polsce, zdecydowała się na zmapowanie koron wszystkich drzew rosnących na jej terenie. Wtedy ich liczbę szacowano na ok. 7 milionów. Jednak najbardziej aktualne dane, przekazane przez wydział prasowy urzędu miasta w październiku 2024 roku, wskazują już na 9 milionów drzew, a pod ich koronami znajduje się ponad 200 km2 terenów miasta - innymi słowy 20 tysięcy hektarów! To ogromny areał.
Jak Warszawa prezentuje się na tle pozostałych europejskich stolic?
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska Warszawa jest w pierwszej dziesiątce stolic Unii Europejskiej pod względem zadrzewienia. Na pierwszym miejscu jest stolica Norwegii - Oslo (zadrzewione 72% obszaru miasta), drugie Berno (53% zadrzewienia powierzchni), Lublana (50%), Wilno (47%), Zagrzeb (46%), Berlin i Helsinki (po 44%), Ryga (43%), Tallin (43%) i Warszawa (40%). Warto też odnotować, że zbliżony wynik (39%) notuje Madryt, który ma jednak zaledwie 6 tys. hektarów terenów zadrzewionych wobec 20 tys. w Warszawie. Z kolei wiele stolic uznawanych w Europie za najpiękniejsze znalazło się w ogonie zestawienia. Np. Rzym uzyskał wynik 24% terenu zadrzewionego, Paryż tylko 20%, a Kopenhaga zaledwie 16%. Poza Unią Europejską np. Waszyngton ma około 37% zadrzewienia, Moskwa (26%) a Tokio plasuje się na dnie tabeli z wynikiem zaledwie 7%.
Ile nowych drzew w Warszawie
Aktualne dane - przekazane analitykom serwisu GetHome.pl przez warszawski ratusz - pokazują, że tylko w ciągu ostatnich 5 lat zieleń w stolicy przyrosła o 650 tysięcy drzew. Rok 2023 zamknął się sumą ponad 100 tys. nowych drzew. Równocześnie 132 tys. mkw gruntów obsadzono krzewami, a 52 tys. mkw bylinami oraz roślinami cebulowymi. Nowa roślinność pojawia się w lasach miejskich, parkach, na skwerach i przy ulicach. Część tego typu działań należy do inwestycji miejskich, inne - wskazane przez mieszkańców - realizowane są w ramach przedsięwzięć z budżetu obywatelskiego.
MB
.