Pierwszy kościół w galerii handlowej w Warszawie powstanie na Bemowie
20 maja 2021
Wraz ze znoszeniem pandemicznych obostrzeń do Galerii Bemowo wchodzą chrześcijanie, którzy przenoszą tam... swój kościół. Jak przekonują chcą być bliżej potrzebujących i stworzyć społeczność otwartą na wszystkich - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry czy narodowości. Żeby zrealizować swój cel, na adaptację pomieszczeń potrzebują jeszcze 250 tys. zł.
Społeczność Chrześcijańska "Zachód" (SCh Zachód) to jedna z siedmiu warszawskich parafii Kościoła Chrystusowego, działającego w Polsce od 100 lat. Kościół Chrystusowy należy do rodziny wyznań protestanckich, które obok katolicyzmu i prawosławia tworzą główne gałęzie chrześcijaństwa. Jak się dowiadujemy liderzy bemowskiej społeczności myśleli o przeprowadzce do galerii handlowej od dawna. W ten sposób - jak wyjaśniają - chcą znaleźć się bliżej ludzi i problemów lokalnej społeczności. Plany, póki co, pokrzyżowała pandemia.
"Doszliśmy do wniosku, że to miejsce dla nas"
- Wierzymy w kościół aktywny, otwarty i zaangażowany społecznie. Wychodzimy bowiem z założenia, że troskę o bliźniego należy praktykować w codziennym życiu, a nie tylko o niej mówić. Galerie handlowe nie kojarzą się z duchowością, ale doszliśmy do wniosku, że to właśnie miejsce dla nas, bo to tutaj krzyżują się ścieżki ludzi o bardzo różnych problemach i potrzebach. Chcemy stworzyć wspólnotę, w której dobrze poczuje się każdy - niezależnie od poglądów, płci, koloru skóry czy narodowości - podkreśla Adam Duliński, który wraz z żoną tworzy małżeństwo pastorskie stojące na czele SCh Zachód.
Kościół zaangażowany w sprawy mieszkańców
SCh Zachód jest oficjalnym członkiem Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Bemowie. W partnerstwie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo parafia angażuje się w organizację spotkań świątecznych i pikników dla seniorów i inicjuje wydarzenia kulturalne w "Dwóch Jelonkach". Kościół zorganizował także obóz dla osób niewidomych i niedowidzących, współorganizował "Zimę w Mieście" dla dzieci z rodzin uchodźczych oraz przegląd twórczości artystycznej OSPAR dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Parafianie sfinansowali i zrealizowali własnymi siłami remonty mieszkań pięciu bemowskich rodzin. - Przeprowadzka do galerii handlowej pozwoli na zwiększenie skali działania i uruchomienie nowych inicjatyw integrujących społeczność dzielnicy - przekonują.
Pierwszy w Warszawie kościół w galerii handlowej
Już w czasie pandemii parafia SCh Zachód zorganizowała na terenie Galerii Bemowo studio, z którego transmitowane były niedzielne nabożeństwa online. Plany są jednak znacznie bardziej ambitne. Kościół podpisał umowę najmu 350 m2 powierzchni galerii. Powstaje tu sala konferencyjna na 120 osób, wraz z zapleczem multimedialnym umożliwiającym organizowanie różnorodnych warsztatów, wykładów, spotkań i wydarzeń kulturalnych. W planach jest także przyparafialna kawiarnia ze strefą coworkingową, a także dwie salki dla dzieci, które posłużą do organizacji zajęć edukacyjnych, zabaw i warsztatów dla rodzin z sąsiedztwa. Inicjatorzy "kościoła w galerii" chcą uruchomić tu także punkt konsultacyjno-poradniczy, w którym bezpłatne, doraźne wsparcie psychologiczne otrzyma każda osoba, która mierzy się z życiowymi trudnościami.
Jak można pomóc?
Wynajęty lokal wymaga gruntownego remontu. Prace związane z demontażem starych instalacji już się zakończyły. W planach jest wymiana posadzek, budowa ścian działowych, zakup i montaż nowych instalacji, oświetlenia i niezbędnego wyposażenia. Podstawowa część inwestycji pochłonie 500 tys. zł. Parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty. W pozyskaniu reszty pomóc ma zbiórka uruchomiona na portalu Zrzutka.pl. Prace remontowe potrwają do lipca. Otwarcie nowej lokalizacji kościoła zaplanowano na III kwartał br.
(DB)