Arcybiskup stracił honorowe obywatelstwo bez żadnego trybu. Czeka nas wojenka o historię?
15 kwietnia 2021
Kara nałożona przez papieża na arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia skłoniła Radę Warszawy do błyskawicznego odebrania mu honorowego obywatelstwa miasta.
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, były metropolita gdański, biskup warszawsko-praski i biskup polowy Wojska Polskiego już nie jest honorowym obywatelem Warszawy. Duchowny jest pierwszą w historii miasta osobą, którą pozbawiono tego zaszczytu.
Sławoj Leszek Głódź - oskarżenia
Gdy abp Głódź urzędował w Gdańsku, zarzucono mu stosowanie wobec księży mobbingu oraz brak odpowiedzi na doniesienia o pedofilii w Kościele.
Arcybiskup Głódź straci honorowe obywatelstwo. Co z herbem w katedrze?
Były biskup warszawsko-praski oraz polowy Wojska Polskiego został ukarany przez papieża. Poskutkowało to zmianą stanowiska radnych PO, którzy dążą teraz do pozbawienia duchownego honorowego obywatelstwa Warszawy.
Formalnie duchowny nie został o nic oskarżony, ale w marcu papież Franciszek nałożył na niego symboliczną karę. Abp Głódź musiał zamieszkać poza archidiecezją gdańską i wpłacić na rzecz Fundacji św. Józefa pieniądze na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar.
Po raz pierwszy Rada Warszawy rozważała odebranie arcybiskupowi honorowego obywatelstwa w lutym. Konieczne było wprowadzenie zmian w lokalnym prawie, ale wniosek upadł. Dwa miesiące później radni, którzy bronili honorowego obywatelstwa abp Głódzia, byli już przeciwko niemu. 41 osób głosowało za pozbawieniem duchownego tytułu, ale aż 17 odmówiło głosowania. Co ciekawe, stało się to bez ustalenia konkretnego trybu odbierania honorowego obywatelstwa. Z powodu braków formalnych uchwała rady miasta może zostać anulowana przez wojewodę Konstantego Radziwiłła, co otworzy drogę do dalszych politycznych przepychanek.
Pozbawienie honorowego obywatelstwa
- Czy inne decyzje państwa kościelnego też będziecie, państwo z Koalicji Obywatelskiej, tak szybko implementowali? - kpił radny Dariusz Figura, który nie wziął udziału w głosowaniu. - O poważnej sprawie rozmawiamy w niepoważnym trybie, w koszmarnym pośpiechu. Zagłosowaliście nad odebraniem honorowego obywatelstwa nie ustalając żadnych zasad.
Czwartkowa decyzja Rady Warszawy otwiera drogę do prawdziwej wojenki o historię. Prędzej czy później z pewnością pojawią się propozycje pozbawienia honorowego obywatelstwa osób, których dokonania dzielą warszawiaków: prezydenta Lecha Kaczyńskiego i papieża Jana Pawła II, a nawet zmarłego w 1935 roku marszałka Józefa Piłsudskiego. Pod znakiem zapytania stanie też obecność wśród uhonorowanych Zbigniewa i Janiny Porczyńskich, którzy w latach dziewięćdziesiątych przekazali kolekcję obrazów, uznanych później w większości za kopie i falsyfikaty.
(dg)