REKLAMA

Puls Warszawy

społeczeństwo »

 

Arcybiskup Głódź straci honorowe obywatelstwo. Co z herbem w katedrze?

  1 kwietnia 2021

alt='Arcybiskup Głódź straci honorowe obywatelstwo. Co z herbem w katedrze?'
źródło: Wikimedia Commons / Cezary p

Były biskup warszawsko-praski oraz polowy Wojska Polskiego został ukarany przez papieża. Poskutkowało to zmianą stanowiska radnych PO, którzy dążą teraz do pozbawienia duchownego honorowego obywatelstwa Warszawy.

REKLAMA

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź był w ostatnich trzech dekadach jedną z najważniejszych postaci Kościoła katolickiego w Polsce. Pełnił funkcję biskupa polowego Wojska Polskiego (1991-2004), warszawsko-praskiego (2004-2008) i wreszcie metropolity gdańskiego (2008-2020). Teraz traci zaszczyty. Biskupi wciąż honorowymi obywatelami. Radni przeciw możliwości odbierania tytułu Biskupi wciąż honorowymi obywatelami. Radni przeciw możliwości odbierania tytułu
Po niezwykle burzliwej dyskusji warszawscy radni odrzucili propozycję zmiany w lokalnym prawie, która umożliwiłaby odbieranie honorowego obywatelstwa.

Sławoj Leszek Głódź - oskarżenia

Gdy abp Głódź urzędował w Gdańsku, zarzucono mu stosowanie wobec księży mobbingu oraz brak odpowiedzi na doniesienia o pedofilii w Kościele. Formalnie duchowny nie został o nic oskarżony, ale w ubiegłym miesiącu papież Franciszek nałożył na niego symboliczną karę. Abp Głódź musi zamieszkać poza archidiecezją gdańską i wpłacić na rzecz Fundacji św. Józefa pieniądze na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar. Po decyzji Watykanu od arcybiskupa odwrócili się politycy PO.

Poseł Marcin Kierwiński zaapelował o pozbawienie Głódzia tytułu honorowego obywatela Warszawy. Rada miasta rozważała wprowadzenie zmian umożliwiających odbieranie tytułu już w lutym. Wniosek upadł stosunkiem głosów 28:10, bo PO była... przeciwko.

Zapraszamy na zakupy

Herb w katedrze na Pradze

Jeśli zapadnie decyzja o pozbawieniu arcybiskupa honorowego obywatelstwa Warszawy, zainteresowanie opinii publicznej powinno skierować się do katedry na Pradze. W okresie, gdy Głódź był biskupem warszawsko-praskim, neogotycka świątynia z lat 1888-1904 wzbogaciła się o kontrowersyjny element. W posadzce nawy głównej umieszczony został okazały herb z dewizą "Milito pro Christo" (łac. "Walczę dla Chrystusa") i nazwiskiem "Sławoj Leszek Głódź".

Decyzja rodem z epoki baroku została uznana za przejaw megalomanii, a w ostatnim czasie, gdy opinia publiczna odwróciła się od arcybiskupa, fragment posadzki jest często... przykrywany dywanem. Czy herb należy usunąć? Sprawa jest kontrowersyjna, bo katedra jest własnością Kościoła katolickiego, wpisaną do rejestru zabytków.

REKLAMA

Pokraczny pomnik na Pradze

Z praską działalnością arcybiskupa wiąże się także stojący przed katedrą pomnik. Głódź postanowił w ramach podziękowania "ozdobić" krajobraz Pragi pomnikiem księdza Ignacego Skorupki (1893-1920). Rzeźba Andrzeja Renesa zebrała fatalne recenzje a w propozycji zazielenienia pl. Weteranów 1863 roku obok niej nieprzypadkowo znalazły się wysokie drzewa.

Abp Głódź był pomysłodawcą także rzeźby Praskiej Kapeli Podwórkowej na rogu Kłopotowskiego i Floriańskiej. Pierwotnie instalacja odtwarzała stare warszawskie piosenki, ale od lat jest zepsuta.

(dg)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# dddd

04.04.2021 09:34

Nigdy nie powinien tego obywatelstwa dostać. To od zawsze był pijaczyna i prymityw. A że został biskupem, czy generałem?. Kogo to obchodzi.

# WrednyKocur

31.05.2021 11:16

Nie bez powodu ma ksywę "Flaszka". :)
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy