Biskupi wciąż honorowymi obywatelami. Radni przeciw możliwości odbierania tytułu
19 lutego 2021
Po niezwykle burzliwej dyskusji warszawscy radni odrzucili propozycję zmiany w lokalnym prawie, która umożliwiłaby odbieranie honorowego obywatelstwa.
Tytuł honorowego obywatela Warszawy jako pierwszy w historii otrzymał w 1918 roku późniejszy marszałek Józef Piłsudski, w dniu przybycia do stolicy odrodzonej Polski. W ciągu kolejnej dekady uhonorowano w ten sposób zaledwie osiem osób, z czego połowę stanowili wojskowi. W 1929 roku krótka tradycja została porzucona na 63 lata.
Honorowi obywatele Warszawy
Dziś Warszawa ma aż 92 honorowych obywateli, przy czym czterem nadano tytuł po śmierci: Stefanowi Starzyńskiemu, Witoldowi Pileckiemu, Lechowi Kaczyńskiemu i Pawłowi Adamowiczowi. Honorowano już zarówno osoby zupełnie niezwiązane z miastem, jak i darczyńców kolekcji obrazów składającej się głównie z kopii i falsyfikatów. Największe emocje budzą jednak tytuły dla hierarchów Kościoła katolickiego.
18 lutego Rada Warszawy rozważała wprowadzenie zmian umożliwiających odbieranie tytułu honorowego obywatela. To pokłosie petycji przygotowanej przez Lewicę Razem, która chciałaby pozbawić zaszczytów papieża Jana Pawła II oraz arcybiskupów Sławoja Leszka Głódzia i Henryka Hosera. Wszystkich trzech, w tym zmarłego w 2005 roku świętego Kościoła katolickiego, oskarżają o tuszowanie przypadków pedofilii.
Radny kontra arcybiskup
Podczas dyskusji padły mocne słowa. Radny Paweł Sawicki nazwał abpa Głódzia "pijakiem mobbingującym poddanych i ostentacyjnie tuszującym przypadki pedofilii", zaś radna Agata Diduszko-Zyglewska mówiła o "ochronie gwałcicieli dzieci".
Ostatecznie wniosek upadł stosunkiem głosów 28:10. Oznacza to, że Rada Warszawy nadal nie będzie mogła pozbawić nikogo honorowego obywatelstwa, nawet w ekstremalnych przypadkach.
(dg)