REKLAMA

Puls Warszawy

zdrowie »

 

Walka z koronawirusem kosztem pozostałych pacjentów? "Pytanie: o co gramy?"

  30 marca 2020

alt='Walka z koronawirusem kosztem pozostałych pacjentów? "Pytanie: o co gramy?"'

Z powodu trwającej pandemii większość badań i ważnych operacji, na które pacjenci czekali miesiącami - została odwołana. Czy słusznie?

REKLAMA

Nie jest tajemnicą, że priorytetowym zadaniem dla szpitali w tym okresie stała się ochrona przebywających w nich pacjentów i personelu przed koronawirusem. Wiele bardzo ważnych operacji, na które pacjenci czekali miesiącami a nawet latami, zostało przełożonych na późniejszy, nieokreślony czas.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraża zaniepokojenie

- W ramach walki z epidemią koronawirusa minister zdrowia poinformował m. Koniec porodów rodzinnych. "Wracamy do korzeni" Koniec porodów rodzinnych. "Wracamy do korzeni"
Brak możliwości porodów rodzinnych, brak odwiedzin w szpitalach po porodzie i badania ograniczone do minimum. To zmiany, które obowiązują w szpitalach w związku z szalejącą na świecie pandemią.
in. o przekształceniu szeregu placówek medycznych w szpitale zakaźne, nastawione przede wszystkim na leczenie chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - piszą członkowie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Przywołują też słowa ministra Łukasza Szumowskiego, który zakłada, że liczba chorych na COVID-19 w Polsce będzie nadal rosnąć, w związku z czym resort ogranicza planowe zabiegi dla osób cierpiących na inne choroby, choć ograniczenie to ma nie dotyczyć m.in. onkologii. - Z kolei Narodowy Fundusz Zdrowia zalecił świadczeniodawcom stopniowe ograniczanie, a od 30 marca br. wstrzymanie przyjąć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo - piszą autorzy listu, którzy są zaniepokojeni tą sytuacją. - Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być jednak podejmowana w sposób zindywidualizowany, przy uwzględnieniu aktualnego stanu klinicznego pacjenta i ryzyka wynikającego z przeprowadzenia zabiegu w późniejszym terminie - dodaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Co bowiem z pacjentami, którzy na zabiegi operacyjne czekali od wielu miesięcy?

Wstąp do księgarni

Szpital sparaliżowany

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim udzielanie specjalistycznych porad ambulatoryjnych zostało wstrzymane do odwołania. Istnieje tylko możliwość teleporady. 16 marca wstrzymane zostały do odwołania planowe przyjęcia do oddziałów szpitala oraz oddziałów dziennych i rehabilitacyjnych. Wstrzymane też zostały do odwołania zapisy na zabiegi endoskopowe w warunkach szpitalnych. Wykonywane są jedynie badania ambulatoryjne w trybie pilnym oraz u pacjentów onkologicznych. Działa porodówka. Nie działa za to Oddział Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii, na którym aż u 18 pacjentów wykryto COVID-19. Do odwołania pozostaje ograniczony dostęp do Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego. Część personelu tych oddziałów jest na kwarantannie. Sytuacja jest trudna i dynamiczna, a to niestety dotyczy wszystkich warszawskich szpitali.

REKLAMA

"Pytanie: o co gramy?"

- Leczenie i ochrona przed COVID-19 stało się teraz dla wielu placówek medycznych priorytetem. Pytanie: o co gramy? Uważam, że długofalowo walka z COVID-19 przyniesie dużo problemów, też i w medycynie, zwłaszcza w zabiegach planowych. Przede wszystkim musimy się skupić na ratowaniu życia. Na trasie S8 nadal są wypadki i nadal trzeba się zajmować nagłymi przypadkami. Jednak przypadki nie wymagające nagłej interwencji lekarza, a tym bardziej chirurga, muszą poczekać. I jeszcze jedna rzecz - z pewnością coraz więcej osób ze środowiska medycznego będzie zarażonych, będą braki kadrowe. Dlatego niemożliwe będą wcześniej zaplanowane zabiegi i badania - przekonuje Piotr Gołaszewski, dyrektor Śródmiejskiego Centrum Klinicznego i zarazem rzecznik Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

REKLAMA

"Wstrzymaliśmy wszystkie planowe zabiegi"

- Zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego wstrzymaliśmy wszystkie planowe zabiegi, porady i badania. Nie wstrzymaliśmy programów lekowych, tylko zmieniliśmy sposób realizacji, tak aby pacjenci nie kontaktowali się z innymi. Uruchamiamy teleporady w zakresie specjalistów oraz medycyny rodzinnej. Obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin w szpitalu. Porodówka działa jak dotychczas - informuje Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.

W Szpitalu Bielańskim na placyku przy SOR ustawione zostały namioty polowe, które służą do tzw. triażu, a więc selekcji i izolacji pacjentów podejrzanych o zakażenie coronawirusem. W szpitalu obowiązuje też zakaz odwiedzin. - Wstrzymane są zabiegi planowe, nie dotyczy to zabiegów onkologicznych. Porodówka działa normalnie dla kobiet zdrowych. Podejrzane o zakażenie koronawirusem powinny być kierowane do szpitala MSWiA - informuje dyrektor Szpitala Bielańskiego Dorota Gałczyńska-Zych.

(DB)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe