Walka z epidemią zamroziła pomoc dla dzieci? Zatrważająca sytuacja w Szpitalu Wolskim
17 listopada 2020
Poradnia zdrowia psychicznego w Szpitalu Wolskim czeka na otwarcie od marca. To efekt "ustawy covidowej" przyjętej przez rząd na początku epidemii.
Na początku roku zakończył się kosztujący 200 tys. złotych remont pawilonu nr 6 w Szpitalu Wolskim. W marcu miała tam rozpocząć działalność placówka dziennej opieki psychiatrycznej dla młodzieży z klas 6-8. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?
"Świeżo wyremontowany oddział w Szpitalu Wolskim czeka"
- Zgodnie z ustaleniami z Narodowym Funduszem Zdrowia, w kwietniu mieliśmy przyjąć pierwszych pacjentów - informuje Cezary Żechowski, szef oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Jednak w marcu NFZ odwołał wszystkie konkursy dla podmiotów medycznych, a kiedy je wznowił, pominął postępowania dotyczące psychiatrii dziecięcej, która - jak zgodni są wszyscy specjaliści - teraz jest najbardziej potrzebna. - Zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Obserwujemy nasilenie lęków, depresji, myśli samobójczych czy zaburzeń odżywiania - tłumaczy Żechowski.
- Nie możemy pozwolić sobie na dalsze lekceważenie problemu psychiatrii w Polsce, w tym dramatycznej sytuacji opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży. Polska jest na drugim miejscu w Europie, zaraz po Niemczech, jeśli chodzi o zakończone zgonem próby samobójcze dzieci w wieku od 10 do 19 lat - komentuje burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. O problemach polskiej psychiatrii dziecięcej mówi się od wielu miesięcy, jednak w Warszawie sytuacja jest szczególna.
- Kilka dni temu zlikwidowano oddział psychiatryczny w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Szpitala Uniwersyteckiego na Ochocie - przypomina Blanka Zienkiewicz, wolska radna. - W okresie negatywnych skutków psychospołecznych koronawirusa powinniśmy w Warszawie powiększać zakres wsparcia dla tych pacjentów, a nie je ograniczać. Tym bardziej, że świeżo wyremontowany oddział w Szpitalu Wolskim czeka - dodaje Zienkiewicz.
Poradnia po zakończeniu epidemii?
- Zdecydowanie widzimy potrzebę rozszerzenia działalności o poradnię i opiekę środowiskową, dlatego zwracaliśmy się z pytaniem dotyczącym uruchomienia konkursu na świadczenia realizowane w obu tych zakresach. Skierowaliśmy w tej sprawie pytanie do NFZ. W kwietniu otrzymaliśmy odpowiedź, z której wynika, że zgodnie z art. 18 "ustawy covidowej" wszystkie postępowania konkursowe poprzedzające zawarcie umów zostały zawieszone i będą mogły być wznowione po odwołaniu stanu epidemii - poinformował nas rzecznik Szpitala Wolskiego Adam Buczkowski.
(DB)