REKLAMA

Wawer

różne »

 

Wakacje na sportowo!

  14 września 2007

Trzydzieścioro troje chłopców i dziewcząt z naszej dzielnicy reprezentujących wawerskie kluby: UKS Papik przy SP 76, UKS Falenica przy SP 124, UKS Marysin przy Gimnazjum nr 105, UKS Fuks przy Gimnazjum nr. 101 i KS Falenica uczestniczyło w obozie sportowym w Ruciane-Nida w dniach 5-17 sierpnia tego roku.

REKLAMA

Organizatorem obozu był Andrzej Wojda przewodniczący rady dzielnicy, który bę-dąc twórcą sumo w Polsce, promuje tę dyscyplinę sportu również na terenie Waw-ra.

Obóz ten, w którym uczestniczyło 88 dzieci i młodzieży z całej Polski w ramach akcji "Sportowe Wakacje" dofinansowany został przez Polski Związek Sumo ze środków Ministerstwa Sportu. Młodzież oprócz poznawania tajemnic tej wschodniej sztuki walki miała możliwość radośnie i przyjemnie spędzać wakacyjny czas na wy-cieczkach, między innymi do muzeum Gałczyńskiego w Praniu, rejsach statkiem i jachtem żaglowym, kąpielach w jeziorze nidzkim, grach sportowych oraz udziale w obozowej olimpiadzie sportowej złożonej z ponad dziesięciu wszechstronnych kon-kurencji opartych na grach i zabawach ruchowych. Ponadto dzieci piekły kiełbaski przy ognisku, uczestniczyły w uroczystości pasowania na sumokę, w rozgrywkach w tenisie stołowym, piłce nożnej i zawodach strzeleckich prowadzonych przez li-cencjonowanego instruktora. Uczestnicy obozu brali również udział w "Wakacyjnym Pucharze Mazur w minisumo", z którego TVP3 Olsztyn zrobiła obszerny reportaż. Nasi dzielnicowi reprezentanci wypadli bardzo dobrze na tych zawodach i zdobyli 21 medali, a Byśkiniewicz Magdalena, Midzio Damian z UKS Papik, Krzempek Kamil i Ziółkowski Mateusz z UKS Marysin oraz Otrębowski Kamil, Wyszkowski Maciej i Wojda Tomasz z UKS Fuks zdobyli złote medale w swoich kategoriach wagowych. Nadmieniamy, że w tych zawodach brało udział 117 chłopców i dziewcząt repre-zentujących 15 klubów z całej Polski.

Andrzej Wojda zapytany dlaczego właśnie sumo, odpowiedział: "Sumo będąc sztuką walki opartą na filozofii poszanowania przeciwnika i zasady fair play wspa-niale rozwija wszechstronnie dzieci i młodzież, przygotowując je jednocześnie do dorosłego życia. Zabawowe formy sumo, a takie są stosowane w odniesieniu do tej grupy wiekowej, przez swobodę w działaniu, prostotę przepisów oraz towarzyszącą im atmosferę zabawy rozładowują napięcia nerwowe, wprowadzając wyciszenie, zapobiegają powstawaniu wszelkiego rodzaju stresów i chorób nerwowych, zmniej-szają stany frustracji, których dostarcza współczesne życie. Aplikowana dawka ruchu przy zastosowaniu zabaw i gier ruchowych wpływa dodatnio na wzrost wydol-ności układu krążenia, oddychania, przemiany materii i innych układów. Jest dyscy-pliną, ze względu na poziom bezpieczeństwa, podział na kategorie wagowe dosto-sowane do wieku rozwojowego, przeznaczoną dla wszystkich dzieci, małych i du-żych, chłopców i dziewcząt. Uczestnictwo w zajęciach zwłaszcza dzieci z nadmierną wagą, nawet z otyłością może doprowadzić do tego, iż zmniejszy się jego waga, a wiedza, jaką osiągnie na temat racjonalnego odżywiania w związku z uprawianiem sportu, doprowadzi do właściwej postawy wobec własnego ciała. Stosowanie w sumo wielu wszechstronnych środków pomaga w kształtowaniu takich cech jak uwaga, pamięć, myślenie, orientacja, spostrzegawczość, refleks itp., które sprzyja-ją osiąganiu lepszych wyników w nauce. Zabawy i gry, które w swoich zasadach zawierają wątki orientalne wpływają korzystnie na rozwój dziecięcej wyobraźni, wzbudzają ciekawość otaczającym światem i mobilizują do szukania nowych treści. To wszystko może przynieść korzyść wielu dzieciom poszukującym dla siebie miejsca, a które nie potrafią skorzystać z innych tradycyjnych, niekiedy mało atrakcyjnych form aktywności sportowej. Dlatego też sumo może być dla nich spo-sobem na sportowe, aktywne życie."

Andrzej Wojda zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia i prosi o kontakt telefoniczny pod numerem 0 509 957 117. Naprawdę warto!

Reguły sumo: aby wygrać w sumo należy wypchnąć przeciwnika z pola walki zwanego dohyo (krąg o średnicy 4,55 m) lub spowodować, aby dotknął powierzchni tego pola inną częścią ciała niż stopa. W sumo zabronione jest wykonywanie du-szeń, uderzeń, stosowanie dźwigni, ciągnięcie za włosy czy sprawianie bólu. W ję-zyku japońskim sumo znaczy chronić.

Andrzej Gzyło

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025