Bezdomni z Siekierek trafili na Żerań. Otwarto nową noclegownię
2 grudnia 2022
Nadejście mrozów zbiegło się w Warszawie z... likwidacją dwóch noclegowni dla bezdomnych, działających przy Marywilskiej (Żerań) i Polskiej (Siekierki), w których było łącznie 180 miejsc. TVP donosiła, że "kilkaset osób może stracić schronienie", ale warszawski ratusz zapewnia, że to nieprawda.
"Okres jesienno-zimowy jest bardzo trudny dla osób doświadczających bezdomności, dlatego m.st. Warszawa podejmuje wiele działań, by je wspomóc. Od początku grudnia działa nowa placówka przy ul. Kupieckiej, w której schronienie znajdzie 150 potrzebujących" - tak zaczyna się komunikat urzędu miasta rozesłany w piątek 2 grudnia do mediów.
Nowa noclegownia na Białołęce
- Jesteśmy dzisiaj w nowo otwartej noclegowni przy ul. Kupieckiej 15. Wczorajszą noc spędziło tutaj już 95 osób. Tak jak w każdej naszej noclegowni, zgodnie ze standardem, osoby w kryzysie bezdomności otrzymały ciepły posiłek wieczorny, a dzisiaj śniadanie. W ostatnich dniach pojawiło się wiele błędnych informacji związanych ze zmianami w funkcjonowaniu dwóch miejsc przy Polskiej i Marywilskiej. Od 1 grudnia nie świadczą już usług noclegowni ale, co warto podkreślić, działają jako schroniska - informuje Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy.
Zamykając z początkiem grudnia dwie noclegownie urząd miasta sam wystawił się na ataki nieprzyjaznych mediów. TVP posunęła się wręcz do napisania, że bezdomni w Warszawie "drą o swoje życie". Jak wyjaśniają urzędnicy, zastąpienie dwóch noclegowni schroniskami wynika z braku nowego konkursu na ich prowadzenie.
Pomoc dla bezdomnych w Warszawie
Warszawski samorząd dysponuje obecnie blisko 1400 miejscami dla bezdomnych. Obecnie z tymczasowego schronienia, czyli noclegowni i ogrzewalni, korzysta zaledwie ok. 400 osób. W Warszawie działają aktualnie trzy noclegownie: przy Kaczorowej 39, Kupieckiej 15 i Myśliborskiej 53, z których może skorzystać każdy potrzebujący w godzinach od 18:00 do 8:00. W placówkach wydawane są również śniadania i kolacje. Przy każdej z tych noclegowni działa także ogrzewalnia. Dodatkowo, na zlecenie samorządu, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej prowadzi ogrzewalnię przy ul. Grochowskiej 111/113, która jest czynna przez siedem dni w tygodniu. Działają tam także jadłodajnia i łaźnia.
Oprócz tego działa 18 schronisk, z czego siedem z usługami opiekuńczymi, do których przyjęcie następuje po przeprowadzonym postępowaniu w Ośrodku Pomocy Społecznej. Schroniska zapewniają także usługi wzmacniające aktywność społeczną, uzyskanie samodzielności życiowej i wyjście z bezdomności. Prowadzone są tam treningi umiejętności interpersonalnych i społecznych, rozwiązywania problemów, a także grupy wsparcia.
(jok)