W Warszawie urodził się koń Przewalskiego
30 stycznia 2023
Koń Przewalskiego przyszedł na świat w warszawskim zoo. Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich pochwalił się sukcesem w programie reintrodukcji zagrożonego gatunku do dawnych siedzib w Azji Środkowej.
"Ihaha! Sukces hodowlany w warszawskim zoo! 26 stycznia o godz. 6:45 przyszło na świat piękne źrebię konia Przewalskiego, gatunku zagrożonego wyginięciem! To córeczka 6-letniej Primy urodzonej w warszawskim zoo oraz 10-letniego Larsa, ogiera, który przyszedł na świat w zoo w Lipsku, a do Warszawy przyjechał z Augsburga w styczniu 2021 roku" - informuje Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
Najstarsi warszawscy dorożkarze przeszli na emeryturę
Krzysztof Szczepański skończył 77 lat, natomiast Zbigniew Wiśniewski - 74. Dwaj najstarsi warszawscy dorożkarze odeszli właśnie na emeryturę. Prezydent stolicy dziękuje im za pielęgnowanie miejskich tradycji przez ponad 40-letnią pracę na koźle.
Koń Przewalskiego w Warszawie
Jak informują pracownicy zoo, poród przebiegł bez komplikacji a młoda klacz już biega u boku matki. Źrebię i pozostałych członków stada można oglądać na wybiegu naprzeciwko lwów. Warszawskie zoo z sukcesami rozmnaża konie Przewalskiego, a dwa osobniki trafiły do programu reintrodukcji gatunku do naturalnego środowiska. Wyjechały do zoo w Pradze, skąd one lub ich potomstwo trafią do jednego z rezerwatów w Azji Środkowej.
- Bardzo cieszymy się, że kolejne nasze "Przewały" czynnie działają na rzecz ratowania tego zagrożonego wyginięciem gatunku - podsumowuje zoo.
Czy koń Przewalskiego wyginął?
Koń Przewalskiego jest zdziczałym gatunkiem konia, występującym w Azji Środkowej, pochodzącym od koni udomowionych przez starożytną kulturę Botai. Został nazwany na cześć rosyjskiego geografa polskiego pochodzenia Nikołaja Przewalskiego, który w 1879 roku zebrał materiały badawcze podczas podróży do zachodnich Chin.
W ubiegłym stuleciu konie Przewalskiego zostały wytępione w naturalnym środowisku. Ostatnia dziko żyjąca populacja znajdowała się na terenie południowo-zachodniej Mongolii i pobliskich regionach Chin. Ostatnie dzikie konie widziano w Mongolii w 1969 roku. Dzięki przemyślanym programom hodowlanym prowadzonych przez ogrody zoologiczne w Europie, Azji i Ameryce Północnej udało się odtworzyć ich populację i reintrodukować gatunek do pierwotnych ostoi. Obecnie konie Przewalskiego znów żyją w Mongolii, ale wciąż są uznawane za zagrożone wyginięciem.
(jok)
.