W tych miejscach toną ludzie! Mapa "czarnych punktów"
3 lipca 2015
W 2013 roku na Mazowszu utonęły 64 osoby, rok później - 30. W tym roku w wodzie zginęło już 10 osób. Miejsca, gdzie dochodzi do utonięć, oznaczane są tablicami, mającymi przypominać o szczególnej ostrożności. Do wykazu "czarnych punktów" dopisano niedawno 13 kolejnych - w województwie mazowieckim jest ich teraz 121.
Gdzie zatem jest szczególnie niebezpiecznie? W samej tylko Warszawie są 22 miejsca, których trzeba unikać. Znaleźć je można nad Jeziorkiem Szczęśliwickim (pięć punktów), stawem "Cietrzewia" (cztery punkty), czarne punkty stoją też przy jeziorkach: Czerniakowskim, Gocławskim, Kamionkowskim, Balatonem, Wilanowskim i Powsinkowskim. Omijać trzeba też Glinianki Sznajdra, zbiorniki przy Dudziarskiej i Stężyckiej, plaże "Rusałka", na wysokości KS Spójnia przy Wybrzeżu Gdyńskim i tę przy moście Poniatowskiego. Niebezpiecznie jest też na kąpielisku przy Szulczyka w Aleksandrowie.
Czarnymi punktami wodnymi oznaczono też miejsca niedaleko stolicy: Jezioro Kiełpińskie i kanał łączący Jezioro Dziekanowskie z Wisłą. Na wschód od Warszawy niebezpiecznie jest na dzikiej plaży w Wieliszewie nad Narwią, przy moście nad Wisłą w Nowym Dworze Mazowieckim, i na Świdrze w Dobrzyńcu. Szczególną uwagę trzeba zachować w powiecie wołomińskim: tam oznakowano staw Kruczek w Markach, glinianki w Zielonce, żwirownię w Kruszach i Bug w Kuligowie.
Pełny wykaz czarnych punktów na Mazowszu można znaleźć na stronie samorządu województwa.
(wt)