REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Dziecko nie ma pesel-u na legitymacji? Kolej to wykorzysta

  28 czerwca 2015

alt='Dziecko nie ma pesel-u na legitymacji? Kolej to wykorzysta'

Koleje Mazowieckie wlepiają dzieciom mandaty za brak numeru pesel na legitymacji szkolnej, uprawniającej do zniżki.

REKLAMA

- Mój syn od dawna wie, że aby wsiąść do pociągu, musi kupić bilet i mieć podbitą legitymację szkolną. Nigdy nie było z tym problemu, więc gdy ostatnio wkroczył do domu z grobową miną i powiedział, że dostał mandat, oniemiałam. Bilet i ważna legitymacja, podstemplowana we wrześniu, jak zawsze były. Za co więc 148 zł kary? Za brak numeru pesel na legitymacji - opowiada nam mama licealisty i podkreśla, że na formularzu legitymacji nie ma miejsca na wpisanie pesel-u. W takiej formie wydała ją szkoła na początku roku szkolnego. - Podczas jednej podróży do Warszawy syn został skontrolowany dwukrotnie. Jeden z kontrolerów nie powiedział nic, kolejny wystawił mandat tłumacząc, że syn samodzielnie powinien dopisać brakujący numer. Przecież to może oznaczać, że dokument byłby nieważny albo sfałszowany - dziwi się czytelniczka.

Nadgorliwość kolejarzy

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że Koleje Mazowieckie zbyt dosłownie i nadgorliwie potraktowały nowe, obowiązujące od stycznia, przepisy. Ministerstwo Edukacji Narodowej, chcąc ułatwić uczniom korzystanie z legitymacji jako dokumentu niezbędnego przy wizycie u lekarza, wydało w grudniu rozporządzenie, które wprowadziło obowiązek wpisania pesel-u - jako "klucza" niezbędnego to sprawdzenia pacjenta w zdrowotnym systemie e-WUŚ. Tę zmianę wykorzystują Koleje Mazowieckie wystawiając nieświadomym niczego uczniom mandaty. Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego do sprawy podszedł z rozsądkiem. Wraz z końcem roku szkolnego sprawa zrobiła się kłopotliwa, ponieważ nie wystarczy niestety samodzielnie dopisać numeru pesel na legitymacji. Obok niego musi znaleźć się też pieczątka szkoły.

- Do końca września kontrolerzy nie wystawiają mandatów za brak numeru pesel na legitymacjach - mówi Igor Krajnow z ZTM. Uczniowie mają więc czas, by w normalnym trybie podstemplować legitymację na nowy rok szkolny i przy tej okazji uzupełnić numer.

Kolei Mazowieckich nie przekonują tłumaczenia, że ani rodzice, ani uczniowie nie mieli pojęcia o zmianach. I za dwa miesiące uczniowie będą mieli już nowe dokumenty.

- Spółka o obowiązkach wynikających z tego rozporządzenia informowała m.in. na swojej stronie internetowej. Informację tę podał również Urząd Transportu Kolejowego. Do końca maja trwał okres przejściowy, kiedy to informowano uczniów o obowiązku dopisania numeru pesel w legitymacji - twierdzi Jolanta Maliszewska z KM.

Kup bilet

Sprawy nie dopilnowały szkoły?

zkoły o zmianach wiedzą. Gorzej jednak z poinformowaniem uczniów, jakie mogą być konsekwencje braku uzupełnionej legitymacji. W części placówek na tablicach ogłoszeniowych wisiało ogłoszenie o konieczności dopisania numeru pesel, nieliczne prowadziły akcję zbierania i uaktualniania dokumentów. W większości informacja pojawiła się na stronach internetowych lub podczas zebrań z rodzicami. Wraz z końcem roku szkolnego sprawa zrobiła się kłopotliwa, ponieważ nie wystarczy niestety samodzielnie dopisać numeru pesel na legitymacji. Obok niego musi znaleźć się też pieczątka szkoły. Szykują się żniwa dla kolejarzy? Kosztem stresu dzieci i kieszeni rodziców? To od dawna niespotykany przykład tępego wykorzystania przepisów bez żadnego logicznego uzasadnienia.

AS

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# uczeń

28.06.2015 20:19

PKS POLONUS to samo... są NIEREFORMOWALNI!! Jak za PRL-u!!!! cudaki tez sie domagają PESELU, są żałośni ale ich można puścić " z torbami", jeżdżą taniej Polskie Busy albo LUX Expresy (nawet im PESELE niepotrzebne)

# Antybiurokrata

29.06.2015 18:01

Prawo nie działa wstecz !
Rozporządzenie MEN jest albo nadinterpretowane, albo...NIEKONSTYTUCYJNE.
Legitymacje zostały poświadczone na CAŁY ROK SZKOLNY i nie wolno w połowie roku szkolnego traktować ich jako nieważnych. Inaczej narusza się zasadę nie działania prawa wstecz (lex retro non agit).
Szkoły próbuje się teraz obarczyć winą za wadliwe brzmienie rozporządzenia MEN (miało ono wejść w życie z początkiem roku szkolnego, wtedy, dyskusyjny zresztą PESEL, byłby dopisywany wraz z przedłużaniem ważności legitymacji na kolejny rok szkolny).
Dyrektorzy po prostu dostali polecenie krycia wpadki MEN. Tyle w temacie.

# 123

30.06.2015 20:03

W jakim celu kontrolerom w pociągu potrzebny jest numer PESEL na legitymacji szkolnej skoro służy to jedynie do sprawdzenia pacjenta w systemie służby zdrowia
Rodzic dziecka który dostanie karę za brak niepotrzebnego numeru po wyczerpaniu prawa do reklamacji powinien zgłosić sprawę do Sądu
Dowodem legalności i świadczenia do ulgi jest PODSTEMPLOWANA na dany rok legitymacja a nie numer PESEL

REKLAMA

# pasażer

03.07.2015 20:57

Niedługo PESEL będzie potrzebny dla babci klozetowej.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni