REKLAMA

Wawer

różne »

 

W piątek i sobotę pożegnanie z Fabryką Szpotańskiego

  18 września 2013

alt='W piątek i sobotę pożegnanie z Fabryką Szpotańskiego'

Zamknięte od lat hale dawnej Fabryki Aparatów Elektrycznych "K. Szpotański i Spółka" zamienią się wkrótce w centrum handlowe. Zanim to nastąpi, będzie okazja pożegnać się z fabryką. Trwa bowiem akcja "Fabryka Zdarzeń". Pierwsze spotkanie już się odbyło. Kolejne dwa będą 20 i 21 września.

REKLAMA

Projekt "Fabryka Zdarzeń" ma na celu przypomnienie sylwetki Kazimierza Szpotańskiego - pioniera polskiego przemysłu elektrotechnicznego, współtwórcy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, społecznika i niezwykłego człowieka. Organizatorzy poprzez imprezę artystyczno-edukacyjną chcą zaprosić mieszkańców Wawra, ale i całej Warszawy do podróży w czasie i poznania historii fabryki. W ramach imprezy przewidziane są wystawy, pokazy filmów oraz koncert. Centrum handlowe Ferio Wawer nabiera kształtów Centrum handlowe Ferio Wawer nabiera kształtów
Już wkrótce w Wawrze rozpoczną się prace nad Rodzinnym Centrum Handlowo-Usługowym Ferio Wawer. Ta inwestycja może stać się pierwszym, ale jakże istotnym krokiem w kierunku wykreowania przyszłego centrum dzielnicy, którego dziś wyraźnie brakuje.

Sama fabryka została przeniesiona w to miejsce z Pragi w 1938 roku. Szpotański do wybuchu wojny zatrudniał w niej 1600 ludzi, produkując około 400 różnych typów wyrobów elektrycznych - liczniki energii elektrycznej, łączniki napięć, aparaty rentgenowskie. FAE kładła duży nacisk na jakość swoich wyrobów, stąd też znikoma liczba reklamacji, a niektóre z produktów "od Szpotańskiego" działają do dzisiaj. Produkcja nie ustawała także podczas okupacji, dopiero po kapitulacji powstania władzę w zakładzie przejął przymusowy zarząd tymczasowy. Po wojnie inżynier Szpotański powrócił do swojej fabryki, jednak nie na długo - w 1947 roku FAE znacjonalizowano i przemianowano na Zakład Wytwórczy Aparatury Rozdzielczej.

Tyle w kwestii historii miejsca. Pożegnać je będzie można z przytupem - w piątek trwać będą prace nad malowaniem murala, tworzona będzie także wielkoformatowa grafika z pomocą walca drogowego (Szpotański FAE utworzył w miejscu szwedzkiej fabryki takich walców). O 19.00 - koncert zespołu Horny Trees. Dzień później o 11.00 rozpoczną się warsztaty czytania poezji Tuwima i sąsiedzki piknik "Serwus Międzylesie". Podczas niego każdy znajdzie coś dla siebie: jeśli pogoda pozwoli - leżaki i koce do wypoczynku na trawie; sprzęt sportowy i gry planszowe; lokalne restauracje i lokale przygotują swoje specjały; grać będą zespoły muzyczne - te młodsze i te starsze oraz DJ. O godz. 17.00 ruszy wycieczka z przewodnikiem po najciekawszych zakątkach Międzylesia (start spod kiosku przy bramie fabryki przy Żegańskiej).

Między 12.30 a 16.00 będzie możliwe zwiedzanie hal fabrycznych w zorganizowanych grupach. Ci, którzy nie wybiorą się na wycieczkę, będą mogli spotkać się z Ignacym Gogolewskim. Imprezę zakończy o 19.30 "Hala dźwięku", czyli koncert-performance z udziałem Iwony Jędruch, Aliny Mleczko, Marcina Krzyżanowskiego i Tadeusza Sudnika.

Spotkanie organizują Pracownia Duży Pokój oraz Dotknięcie Linii: Fabryka Zdarzeń. Projekt jest współfinansowany przez urząd miasta.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA