W piątek i sobotę pożegnanie z Fabryką Szpotańskiego
18 września 2013
Zamknięte od lat hale dawnej Fabryki Aparatów Elektrycznych "K. Szpotański i Spółka" zamienią się wkrótce w centrum handlowe. Zanim to nastąpi, będzie okazja pożegnać się z fabryką. Trwa bowiem akcja "Fabryka Zdarzeń". Pierwsze spotkanie już się odbyło. Kolejne dwa będą 20 i 21 września.
Projekt "Fabryka Zdarzeń" ma na celu przypomnienie sylwetki Kazimierza Szpotańskiego - pioniera polskiego przemysłu elektrotechnicznego, współtwórcy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, społecznika i niezwykłego człowieka. Organizatorzy poprzez imprezę artystyczno-edukacyjną chcą zaprosić mieszkańców Wawra, ale i całej Warszawy do podróży w czasie i poznania historii fabryki. W ramach imprezy przewidziane są wystawy, pokazy filmów oraz koncert.
Centrum handlowe Ferio Wawer nabiera kształtów
Już wkrótce w Wawrze rozpoczną się prace nad Rodzinnym Centrum Handlowo-Usługowym Ferio Wawer. Ta inwestycja może stać się pierwszym, ale jakże istotnym krokiem w kierunku wykreowania przyszłego centrum dzielnicy, którego dziś wyraźnie brakuje.
Sama fabryka została przeniesiona w to miejsce z Pragi w 1938 roku. Szpotański do wybuchu wojny zatrudniał w niej 1600 ludzi, produkując około 400 różnych typów wyrobów elektrycznych - liczniki energii elektrycznej, łączniki napięć, aparaty rentgenowskie. FAE kładła duży nacisk na jakość swoich wyrobów, stąd też znikoma liczba reklamacji, a niektóre z produktów "od Szpotańskiego" działają do dzisiaj. Produkcja nie ustawała także podczas okupacji, dopiero po kapitulacji powstania władzę w zakładzie przejął przymusowy zarząd tymczasowy. Po wojnie inżynier Szpotański powrócił do swojej fabryki, jednak nie na długo - w 1947 roku FAE znacjonalizowano i przemianowano na Zakład Wytwórczy Aparatury Rozdzielczej.
Tyle w kwestii historii miejsca. Pożegnać je będzie można z przytupem - w piątek trwać będą prace nad malowaniem murala, tworzona będzie także wielkoformatowa grafika z pomocą walca drogowego (Szpotański FAE utworzył w miejscu szwedzkiej fabryki takich walców). O 19.00 - koncert zespołu Horny Trees. Dzień później o 11.00 rozpoczną się warsztaty czytania poezji Tuwima i sąsiedzki piknik "Serwus Międzylesie". Podczas niego każdy znajdzie coś dla siebie: jeśli pogoda pozwoli - leżaki i koce do wypoczynku na trawie; sprzęt sportowy i gry planszowe; lokalne restauracje i lokale przygotują swoje specjały; grać będą zespoły muzyczne - te młodsze i te starsze oraz DJ. O godz. 17.00 ruszy wycieczka z przewodnikiem po najciekawszych zakątkach Międzylesia (start spod kiosku przy bramie fabryki przy Żegańskiej).
Między 12.30 a 16.00 będzie możliwe zwiedzanie hal fabrycznych w zorganizowanych grupach. Ci, którzy nie wybiorą się na wycieczkę, będą mogli spotkać się z Ignacym Gogolewskim. Imprezę zakończy o 19.30 "Hala dźwięku", czyli koncert-performance z udziałem Iwony Jędruch, Aliny Mleczko, Marcina Krzyżanowskiego i Tadeusza Sudnika.
Spotkanie organizują Pracownia Duży Pokój oraz Dotknięcie Linii: Fabryka Zdarzeń. Projekt jest współfinansowany przez urząd miasta.
(red)
.