Urodziny Tarchomina dla dzieci i rodziców. Dodatkowy termin
3 listopada 2017
Krzepki staruszek czy wciąż młodzieniaszek? W listopadzie świętujemy urodziny największego osiedla na Białołęce.
Niektórzy goście ze starszych dzielnic Warszawy do dziś twierdzą, że leży na końcu świata, gdzieś daleko za mostem Grota. Inni dziwią się, że jeżdżą tam tramwaje i że przy każdym przystanku działa co najmniej jeden market. Jeszcze inni nadal nie dowierzają, że powstała tam gigantyczna galeria handlowa.
Podniebne historie z Tarchomina i Choszczówki. "Unikat na skalę światową"
W przeciwieństwie do Mokotowa, Białołęka nie może poszczycić się żadnym historycznym lotniskiem. Ale to tutaj, a nie na Polu Mokotowskim, gdzie od 1910 roku działało Warszawskie Towarzystwo Lotnicze "Awiata", miały miejsce niezwykłe lądowania.
Tarchomin.
Powstał już w średniowieczu. Przez długie lata był kojarzony z Polfą, ale w świadomości warszawiaków na dobre zaistniał dopiero w latach 80., gdy dawne pola kapusty i pastwiska szybko zabudowano wysokimi blokami.
Będzie tort
- To tutaj znajdziecie warszawski Balaton, rzekę Kolorado oraz tajemnicze podziemia... - kusi Muzeum Warszawskiej Pragi, w którym w sobotę 18 listopada o 12:00 i 14.00 odbędą się Urodziny Tarchomina. - Oczywiście będzie też tort, ale zanim go zjemy, trzeba będzie wykazać się sprytem i pomysłowością!
"Urodziny" będą zajęciami dla dzieci w wieku 7-12 lat, które poprowadzi dobrze znany w naszej dzielnicy Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja (UWAGA! Dodano jeszcze jeden termin!) i zakup biletu w symbolicznej cenie 1 zł za dziecko.
Tarchomin w obiektywie
Do 28 stycznia w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać wystawę "Tarchomin'80". Prezentowane na niej fotografie to dzieło Wiesława Antosika (1938-2013), absolwenta Łódzkiej Szkoły Filmowej a prywatnie mieszkańca bloku przy Antalla.
- To opowieść o Tarchominie, którego nie ma - czytamy w opisie wystawy. - I o rewolucji. Bo Wiesław Antosik uwiecznił moment, kiedy to na teren osady, między pola i lasy, zaczęło wdzierać się miasto.
Muzeum Warszawskiej Pragi przy Targowej 50/52 jest czynne w godz. 10:00-18:00, z wyjątkiem poniedziałków. Najwygodniej odwiedzać je w czwartki, gdy wstęp jest wolny a godziny otwarcia przedłużone do 20:00. Dojazd zapewnia jedna z najsłynniejszych linii autobusowych kursujących z Tarchomina - 509 (przystanek Dworzec Wileński).
(dg)
.