REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Uratujmy zabytki Białołęki

  26 lutego 2010

Urząd m.st. Warszawy rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2010-2013. Mieszkańcy mogą zgłosić uwagi do 5 marca.

REKLAMA


Autorka jest prezesem stowarzyszenia Moja Białołęka
W pierwszym kwartale tego roku program uchwali rada miasta i stanie się on wiążącym dla władz sa-morządowych dokumentem na cztery lata, określa-jącym ich działania w dziedzinie polityki ochrony dziedzictwa kulturowego.

W przedstawionej propozycji Programu tylko dwa z siedemdziesięciu projektów dotyczą Białołęki. Są to: uporządkowanie i ochrona cmentarzy ewan-gelickich przy ul. Ruskowy Bród, Kamykowej, Kępie Tarchomińskiej wraz z utworzeniem lapidarium na Ruskowym Brodzie oraz odrestaurowanie i konser-wacja kapliczek dla potrzeb turystycznych.

Program na lata 2010-2013 obejmuje nie tylko ochronę istniejących zabytków, ale również zadania, mające na celu kształtowanie tożsamości mieszkań-ców, podniesienie poziomu ich wiedzy na temat his-torii i kultury regionu, ochronę i podniesienie atrak-cyjności miejsc historycznych, działania związane z tworzeniem nowych miejsc pra-cy, edukacji i turystyki.

Zadania wymienione w programie są przyporządkowane do czterech głównych priorytetów:

  1. Włączanie mieszkańców Warszawy do opieki nad zabytkami i podnoszenie ich świadomości.
  2. Tworzenie trwałych warunków do poprawy stanu zachowania dziedzictwa.
  3. Eksponowanie i wykorzystanie walorów zabytkowych do budowania tożsa-mości i dumy mieszkańców.
  4. Wykorzystywanie i udostępnianie zabytków na cele społeczne, w tym kultu-ralne i edukacyjne dla mieszkańców i turystów.
Dzielnice ujęły w programie różnorodne projekty - od kalendarza promującego hi-storię regionu, wydarzenia kulturalne, po powstanie nowych atrakcyjnych miejsc, takich jak archeologiczny park na Bródnie. Niektóre projekty będą tworzyć miejsca pracy, staną się promocją dzielnic, udostępnią w pobliżu mieszkańców atrakcyjne miejsca do spędzania wolnego czasu oraz wyjdą naprzeciw potrzebom edukacyj-nym dzieci i młodzieży.

Przedstawiciel stowarzyszenia Moja Białołęka, jako członek komisji dialogu społecznego utworzonej przy biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprosił do wspólnego wypracowania uwag organizacje pozarządowe działające na terenie Białołęki, zajmujące się tematyką historyczną. W porozumieniu z Fundacją Ave, dr Krzysztofem Madejem oraz w kontakcie z przedstawicielami innych organizacji (m.in. stowarzyszeniami Nasza Choszczówka i Zielona Białołęka) powstała lista projektów, które są propozycją uzupełnień programu.

Niektóre projekty systematyzują wcześniejsze działania mieszkańców, jak np. rewitalizacja kanału Żerańskiego, bądź ochrona drewnianych domów, niektóre wy-chodzą naprzeciw powstającym nowym potrzebom związanym z rekreacją i wypo-czynkiem - jak rekonstrukcja bitwy z okazji Dni Białołęki.

W konsultacjach może wziąć udział każdy. Program dostępny jest na stronach internetowych miasta: www.um.warszawa.pl/konsultacjespoleczne.

Agnieszka Borowska

* * *

Propozycja uzupełnień opracowanych przez Agnieszką Borowską ze stowarzyszenia Moja Białołęka, Bartłomieja Włodkowskiego z Fundacji Ave oraz dr Krzysztofa Ma-deja

Priorytet I

  1. Rekonstrukcja jednego z epizodów Bitwy Grochowskiej Powstania Listopado-wego, Organizacja Dni Białołęki
  2. Stworzenie ścieżki rowerowej i rowerowych przystanków archeologicznych na terenie wykopalisk archeologicznych obszaru Kąty Grodziskie
  3. Opracowanie historycznej ścieżki edukacyjnej rowerowo-pieszej, z uwzględ-nieniem wielokulturowości Białołęki
  4. Ochrona dworków i innych murowanych budynków przedwojennych - m.in. Dom Samarytanek, zabudowa murowana wzdłuż ulicy Modlińskiej

Zapraszamy na zakupy

Priorytet II

  1. Powstanie budynku dla spotkań z historią na ul. Ruskowy Bród.
  2. Ochrona drewnianych domów (zwłaszcza: ul. Karnicka, ul. Kąty Grodziskie, Kępa Tarchomińska, ul. Modlińska 281, ul. Poetów, ul. Szynowa i Wenecka - "Białołęka kolejarska"...)
  3. Wpis do rejestru zabytków drewnianego budynku typu "świdermajer" przy Fletniowej 2 - remont, organizacja dzielnicowego muzeum
  4. Ochrona zabudowań fabrycznych "czerwona cegła" przy Aromie, budynek ul. Modlińska 275

REKLAMA

Priorytet III

  1. Utworzenie miejsca edukacji pozaszkolnej "Mazowieckie Centrum w Cen-trum", czyli edukacyjnej zagrody wiejskiej promującej kulturę Mazowsza
  2. Opracowanie i powieszenie tablic pamiątkowych, m.in. Sierpniowy Dramat Płud (np. na kapliczce przy ulicy Strzybnickiej lub przy Miejscu Pamięci w Płudach)
  3. Wirtualne Muzeum Białołęki
  4. Wydanie cyklicznego wydawnictwa dot. Dziejów Białołęki "Roczniki histo-ryczne
  5. Rewitalizacja kanału Żerańskiego


Należy zrobić wszystko, aby inne zabytki nie podzieliły losu
dworku Srebrna Góra z ul. Sąsiedzkiej, który właśnie jest rozbierany.

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# antyeko

04.06.2014 19:41

Proszę zobaczyć jak wygląda okolica teraz. Nowe domy, chodniki, asfalt, infrastruktura. Z ruin na których odbudowę pieniędzy dać nikt się nie kwapił nie było pożytku. Wręcz kiedyś straszyło i było śmietniskiem. Miejsce to uważam obecnie za najładniejsze na Wiśniewie. To samo powinni zrobić z parkiem. Przede wszystkim go ucywilizować i zrobić dostępnym dla ludzi. Nikt oprócz pijaków nie jest w stanie przedrzeć się przez chaszcze, ilość butelek poraża.

# tapczanolen

04.06.2014 19:44

Kolejny wpis z BMI?
Nowe chałupy się nie sprzedają?
I słusznie. Odradzam zakup.

# hjhjh

22.08.2014 13:39

Ja wole taki widok jak jest teraz niż był w poprzednich latach. Wg mnie na Białołęce jeszcze dużo jest miejsc do ucywilizowania np. tereny Polfy, portu żerańskiego, tereny pofabryczne przy Myśliborskiej itp. itd. Też się obrońcy znajdą? Najlepiej nic nie ruszać....

REKLAMA

# tvn

23.10.2014 19:53

POpieram wpis 1 i 3.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy