Uratujmy zabytki Białołęki
26 lutego 2010
Urząd m.st. Warszawy rozpoczął konsultacje społeczne w sprawie Programu Opieki nad Zabytkami na lata 2010-2013. Mieszkańcy mogą zgłosić uwagi do 5 marca.
Autorka jest prezesem stowarzyszenia Moja Białołęka |
W przedstawionej propozycji Programu tylko dwa z siedemdziesięciu projektów dotyczą Białołęki. Są to: uporządkowanie i ochrona cmentarzy ewan-gelickich przy ul. Ruskowy Bród, Kamykowej, Kępie Tarchomińskiej wraz z utworzeniem lapidarium na Ruskowym Brodzie oraz odrestaurowanie i konser-wacja kapliczek dla potrzeb turystycznych.
Program na lata 2010-2013 obejmuje nie tylko ochronę istniejących zabytków, ale również zadania, mające na celu kształtowanie tożsamości mieszkań-ców, podniesienie poziomu ich wiedzy na temat his-torii i kultury regionu, ochronę i podniesienie atrak-cyjności miejsc historycznych, działania związane z tworzeniem nowych miejsc pra-cy, edukacji i turystyki.
Zadania wymienione w programie są przyporządkowane do czterech głównych priorytetów:
- Włączanie mieszkańców Warszawy do opieki nad zabytkami i podnoszenie ich świadomości.
- Tworzenie trwałych warunków do poprawy stanu zachowania dziedzictwa.
- Eksponowanie i wykorzystanie walorów zabytkowych do budowania tożsa-mości i dumy mieszkańców.
- Wykorzystywanie i udostępnianie zabytków na cele społeczne, w tym kultu-ralne i edukacyjne dla mieszkańców i turystów.
Przedstawiciel stowarzyszenia Moja Białołęka, jako członek komisji dialogu społecznego utworzonej przy biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków zaprosił do wspólnego wypracowania uwag organizacje pozarządowe działające na terenie Białołęki, zajmujące się tematyką historyczną. W porozumieniu z Fundacją Ave, dr Krzysztofem Madejem oraz w kontakcie z przedstawicielami innych organizacji (m.in. stowarzyszeniami Nasza Choszczówka i Zielona Białołęka) powstała lista projektów, które są propozycją uzupełnień programu.
Niektóre projekty systematyzują wcześniejsze działania mieszkańców, jak np. rewitalizacja kanału Żerańskiego, bądź ochrona drewnianych domów, niektóre wy-chodzą naprzeciw powstającym nowym potrzebom związanym z rekreacją i wypo-czynkiem - jak rekonstrukcja bitwy z okazji Dni Białołęki.
W konsultacjach może wziąć udział każdy. Program dostępny jest na stronach internetowych miasta: www.um.warszawa.pl/konsultacjespoleczne.
Agnieszka Borowska
* * *
Propozycja uzupełnień opracowanych przez Agnieszką Borowską ze stowarzyszenia Moja Białołęka, Bartłomieja Włodkowskiego z Fundacji Ave oraz dr Krzysztofa Ma-deja
Priorytet I
- Rekonstrukcja jednego z epizodów Bitwy Grochowskiej Powstania Listopado-wego, Organizacja Dni Białołęki
- Stworzenie ścieżki rowerowej i rowerowych przystanków archeologicznych na terenie wykopalisk archeologicznych obszaru Kąty Grodziskie
- Opracowanie historycznej ścieżki edukacyjnej rowerowo-pieszej, z uwzględ-nieniem wielokulturowości Białołęki
- Ochrona dworków i innych murowanych budynków przedwojennych - m.in. Dom Samarytanek, zabudowa murowana wzdłuż ulicy Modlińskiej
Priorytet II
- Powstanie budynku dla spotkań z historią na ul. Ruskowy Bród.
- Ochrona drewnianych domów (zwłaszcza: ul. Karnicka, ul. Kąty Grodziskie, Kępa Tarchomińska, ul. Modlińska 281, ul. Poetów, ul. Szynowa i Wenecka - "Białołęka kolejarska"...)
- Wpis do rejestru zabytków drewnianego budynku typu "świdermajer" przy Fletniowej 2 - remont, organizacja dzielnicowego muzeum
- Ochrona zabudowań fabrycznych "czerwona cegła" przy Aromie, budynek ul. Modlińska 275
Priorytet III
- Utworzenie miejsca edukacji pozaszkolnej "Mazowieckie Centrum w Cen-trum", czyli edukacyjnej zagrody wiejskiej promującej kulturę Mazowsza
- Opracowanie i powieszenie tablic pamiątkowych, m.in. Sierpniowy Dramat Płud (np. na kapliczce przy ulicy Strzybnickiej lub przy Miejscu Pamięci w Płudach)
- Wirtualne Muzeum Białołęki
- Wydanie cyklicznego wydawnictwa dot. Dziejów Białołęki "Roczniki histo-ryczne
- Rewitalizacja kanału Żerańskiego
Należy zrobić wszystko, aby inne zabytki nie podzieliły losu
dworku Srebrna Góra z ul. Sąsiedzkiej, który właśnie jest rozbierany.