Umowa podpisana. Tunel na Bukowcu za dwa lata
30 października 2020
PKP PLK wraz z miastem podpisały umowę z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę tunelu na legionowskim Bukowcu.
Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, w ramach współpracy z gminą Legionowo, ze wsparciem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, 29 października podpisano z wykonawcą umowę o wartości blisko 32 mln zł na zbudowanie tunelu na Bukowcu.
Zaprojektują i wybudują
Umowa dotyczy zaprojektowania i budowy tunelu drogowego, który zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy z rogatkami przy ul. Polnej i ul. Kwiatowej. W miejscu budowy przebiegają trzy linie kolejowe: Warszawa Wschodnia - Gdańsk Główny (nr 9), Warszawa Praga - Chotomów (nr 456) oraz Legionowo - Tłuszcz (nr 10). Zaangażowanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w to zadanie wynosi ponad 14,5 mln zł brutto - to budowa wiaduktu na liniach kolejowych, likwidacja przejazdu w poziomie szyn oraz dostosowanie linii do nowych warunków. Resztę będzie musiało dorzucić miasto.
- Legionowo to kolejna miejscowość, w której dzięki bezkolizyjnemu przejazdowi przez linię kolejową sprawniej pojadą pociągi i ułatwiona będzie komunikacja drogowa - mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Piesi i rowerzyści skorzystają z chodnika i ścieżki rowerowej, zaś kierowcy pojadą pod torami bez oczekiwana przed zamkniętymi rogatkami.
"To będzie mały tunel"
Tunel drogowy będzie miał 49 m długości oraz 13 m szerokości. Zastosowane rozwiązanie umożliwi poprowadzenie pod torami jezdni o łącznej szerokości 6 m z dwoma pasami ruchu oraz 3 m trasy pieszo-rowerowej. Inwestycja wzbudza sporo kontrowersji. Z jej powstania niezadowoleni są głównie mieszkańcy ulicy Kwiatowej, czemu wyraz dawali już kilkakrotnie, również podczas konsultacji społecznych na temat tej inwestycji w ratuszu. Mieszkańcy obawiają się, iż z typowo lokalnej ulicy zrobi się to samo, co stało się z ul. Krakowską na legionowskim Przystanku tuż po wybudowaniu tunelu. Tamtejsi mieszkańcy skarżą się na hałas, spaliny i problemy komunikacyjne na swojej ulicy. Władze miasta uspokajają - to ma być mały tunel, nie powodujący tranzytu większych pojazdów przez spokojny Bukowiec.
- Koncepcja budowy niezmiennie zakłada budowę tzw. małego tunelu, czyli przewidzianego wyłącznie dla ruchu lokalnego. Przeprawą ze względu na warunki techniczne (wysokość 3,5 m) nie przejadą samochody ciężarowe. Znajdą się w niej dwa pasy ruchu oraz w części oddzielonej od drogi ciąg pieszo-rowerowy. W ramach realizacji inwestycji powstanie również rondo usprawniające ruch z ulic Przemysłowej i Kwiatowej - mówi wiceprezydent Piotr Zadrożny. Według zapowiedzi, auta mają pojechać nowym tunelem jesienią 2022 r.
(DB)