Umieją zagrać nawet zsiadłe mleko!
25 czerwca 2013
Spotykają się w soboty i niedziele w Bielańskim Ośrodku Kultury. Intensywnie pracują nad interpretacją wierszy, prozy oraz piosenek. Po co ćwiczą? To proste. Chcą zostać aktorami, tak jak ich instruktorki - Agnieszka Drumińska i Karolina Muszalak-Buława.
Zsiadłe mleko - nic trudnego!
- Oprócz tego, że na egzaminie trzeba zaprezentować przygotowany fragment utworów, zdarzają się zadania nietypowe, wręcz zaskakujące. Trzeba na przykład tym samym tekstem odegrać różne postaci i sytuacje, na przykład księdza wygłaszającego kazanie, szukającą klienta prostytutkę, matkę usypiającą dziecko lub komentatora sportowego. - Przyszły aktor, w etiudzie bez słów, musi umieć przedstawić zsiadłe mleko... - śmieje się Agnieszka Drumińska. - Sok owocowy wstrząśnięty, nie mieszany albo pralkę czy żyrandol - dodaje Karolina Muszalak-Buława. - Chodzi tu głównie o zaprezentowanie niczym nieograniczonej wyobraźni i kreatywności.
Nic nie może zaskoczyć kandydata na studia aktorskie. A nawet jeśli - musi umieć się odnaleźć w trudnej, stresującej sytuacji. Taka umiejętność jest konieczna w zawodzie aktora, szczególnie jeśli gra on w teatrze, gdzie nie ma miejsca na powtórki i kasowanie nieudanych scen. Kolejna ważna rzecz to oczywiście inwencja twórcza, pomysłowość. Aktorstwo to przecież własna interpretacja roli.
Starsze koleżanki służą radą
- Obie jesteśmy aktorkami czynnymi zawodowo. Oprócz gry w teatrze i filmach chciałyśmy stworzyć takie miejsce na mapie Warszawy, w którym kandydaci na aktorów będą kompleksowo przygotowywani do egzaminów wstępnych - w oparciu o naszą wiedzę i doświadczenie - opowiadają aktorki. - Dla młodych ludzi egzamin do Akademii Teatralnej jest zwykle dużym stresem. Tutaj mogą dowiedzieć się, czego się spodziewać, na co zwrócić uwagę w trakcie przygotowywań do egzaminów, jak opanować tremę i w pełni wykorzystać swoje umiejętności. Mogą także obejrzeć swoje występy na nagraniu i samemu spojrzeć na siebie krytycznym okiem.
Program obejmuje m.in. zajęcia z dykcji, emisji głosu i wymowy, interpretacji wiersza klasycznego i współczesnego, zajęcia z interpretacji prozy współczesnej i klasycznej, pracę nad monologiem, taniec i plastykę ruchu scenicznego, elementarne zadania aktorskie, piosenkę aktorską i ludową, pantomimę. Instruktorki kładą nacisk na dobór repertuaru - dla każdego uczestnika indywidualnie, pracę nad kreowaniem i opanowywaniem różnych emocji (śmiech, płacz, zdenerwowanie itp.), umiejętność improwizacji. Od strony muzycznej uczniami opiekuje się Iwona Wołoszynek.
W programie zajęć przewidziane są również spotkania z uznanymi aktorami i reżyserami, którzy poprowadzą krótkie warsztaty i opowiedzą o swojej pracy.
Kontakt: tel. 512-601-538, e-mail: studiodellarte@onet.pl.
kz
Co mówią uczestniczki?
Martyna
Zajęcia znalazłam przez internet. Szukałam takich, które pomogłyby mi przygotować się do egzaminów. Zadzwoniłam z pytaniem, czy można dołączyć. Okazało się, że tak... Jak wyglądają zajęcia? Na początku zawsze jest rozgrzewka aparatu mowy, różne ćwiczenia. Potem każdy po kolei prezentuje fragmenty utworów. Następnie przychodzi czas na uwagi, nad którymi potem pracujemy. Bardzo fajne są ćwiczenia nad interpretacją tekstu, kiedy poprzez interpretację musimy wyrażać różne emocje.
Kamila
Jestem bardzo zadowolona, zajęcia są prowadzone naprawdę profesjonalnie. Panie bardzo pomagają, dobierają odpowiednie teksty. Dostajemy też wskazówki dotyczące na przykład tego, jak oddychać w trakcie śpiewu.