REKLAMA

Targówek

Samorząd

 

Ulica Wysockiego zmieni nazwę? "Ludzie się gubią"

  14 kwietnia 2023

Ulica Wysockiego zmieni nazwę? "Ludzie się gubią"
Ulica Wysockiego róg Kurpiowskiej

Komisja Nazewnictwa Rady Warszawy zajęła się nazwą ulicy Piotra Wysockiego na Bródnie. Czy mieszkańcy przymusowo zmienią adres zamieszkania?

REKLAMA

Ulica Wysockiego to nazwa nadana w 1921 roku. Pierwotnie wąska droga biegła od Poborzańskiej do Toruńskiej. W 1924 roku poprowadzono nią linię tramwajową do pętli Pelcowizna, a jezdnia zyskała bruk, chodniki i oświetlenie. Tak było na Wysockiego. Bródno 50 lat temu Tak było na Wysockiego. Bródno 50 lat temu
To niesamowite zdjęcie! Pokazuje, jak pół wieku temu wyglądała dzisiejsza ulica Wysockiego - wtedy Białołęcka - na Nowym Bródnie. Bruk z kocich łbów, szyny tramwajowe i rozpadające się domy - taki był tutejszy świat, zanim został nakryty betonowym "nagrobkiem".

Ulica Wysockiego w Warszawie

Niespełna pół wieku później, na początku lat 70. XX wieku, równolegle powstała nowa, dwujezdniowa arteria, która wchłonęła m.in. ul. Białołęcką. Nadano jej imię właśnie porucznika Wysockiego, jednocześnie zachowując patrona dla ocalałego, przedwojennego odcinka między Zagraniczną a Toruńską.

Bródnowiacy dobrze ją znają. Znajduje się tu bowiem pomnik Cudu nad Wisłą, a także kilkudziesięciometrowy, brukowany odcinek jezdni z torowiskiem tramwajowym, rynsztokiem i czterema słupami trakcyjnymi z lat dwudziestych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Co z Wysockim?

Niedawno Komisja Nazewnictwa Miejskiego przy Radzie Warszawy omawiała kwestię ewentualnych zmian adresowych w tej okolicy. Padła bowiem propozycja, by przedwojenny odcinek ul. Piotra Wysockiego przemianować na ul. Na Pelcowiźnie. Dzięki temu zakończyć się miały rzekome problemy ze znalezieniem adresów. Sprzeciw wobec tego pomysłu zgłosili jednak m.in. radni Agnieszka Jaczewska-Golińska, Beata Michalec oraz Filip Frąckowiak.

Ostatecznie za zmianą ul. Wysockiego na ul. Na Pelcowiźnie nie zagłosował nikt; pięciu radnych było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu. Summa summarum nadana 102 lata temu nazwa ulicy została zachowana.

(top)

.
 

Komentarze (3)

# Chodecka

14.04.2023 14:09

I bardzo dobrze. Mieszkańcy "małej" Wysockiego nie będą narażeni na koszta i stratę czasu w urzędach, a historyczny charakter tej części dzielnicy będzie zachowany.

# wars

14.04.2023 14:53

i bardzo dobrze musi pozostać historyczna nazwa. To już nawet nie kwestai kosztów i formalności

# Angelika

17.04.2023 10:37

Zdjęcie do artykułu jest już dawno nieaktualne !!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023