REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

Migawka z okolicy

 

Poznajesz? Dziś stoi tu supermarket

  17 kwietnia 2023

Poznajesz? Dziś stoi tu supermarket
Skrzyżowanie ul. Naczelnikowskiej i Birżańskiej na przełomie XX i XXI wieku źródło: Czytelnik

Dwadzieścia parę lat temu ten zaułek na Targówku Fabrycznym wciąż wyglądał, jakby dopiero co skończyła się druga wojna światowa. Dziś jest tu zupełnie inaczej. Nie ma śladu po dawnym świecie.

REKLAMA

Birżańska? Co za dziwna nazwa? To jedna z ulic Targówka Fabrycznego, przecznica Naczelnikowskiej. Dziś stoi tu duży supermarket, a jeszcze kilka dekad temu nie było niemal nic. Po tym, jak w latach siedemdziesiątych rozebrano większość drewnianych domków, gołębników i lichych kamieniczek przy nieistniejących już uliczkach Poniewieskiej, Klechdy czy Zachodniej, ostała się jedynie Birżańska. Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie? Dzieje mitycznej obwodnicy Pragi. Czy kiedykolwiek powstanie?
Budowa wschodniej części obwodnicy śródmiejskiej, czyli obwodnicy Pragi, wskazana była jako kluczowa dla poprawy infrastruktury drogowej Pragi i Targówka już wiele lat temu. Teraz temat ożył wskutek rządowych zapowiedzi jej dofinansowania.
Tereny dawnych gospodarstw i podwórek między nią a ulicą Księcia Ziemowita zarosły krzaki. Jak tu było na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych?

Jak skansen

To pokazuje zdjęcie zrobione na przełomie wieków. Wzdłuż jezdni wyłożonej kocimi łbami ciągnie się rynsztok, a piesi mają do swojej dyspozycji wąski chodnik z popękanych płyt. Jacy zresztą piesi, przecież ta droga prowadzi dosłownie donikąd... Po drugiej stronie jezdni ciągnie się niekompletny drewniany płot. Z zardzewiałych tablic starego, stołecznego kroju dowiadujemy się, że to nie koniec świata, a Targówek Fabryczny - skrzyżowanie ulic Naczelnikowskiej i Birżańskiej.

Kilka lat później w to miejsce przyszło nowe. Na działce ogrodzonej drewnianym płotem stanął supermarket. A z samej Birżańskiej zniknęły kocie łby, rynsztok i połamane chodniki. Teraz jest tu elegancka ulica. Co prawda służy tylko jako dojazd dla tirów z dostawą towaru, no ale klimatu rodem z felietonów "Wiecha" nie znajdziemy. Chyba, że w nazwie ulicy.

(top)

.
 

Komentarze (2)

# nnn

17.04.2023 13:55

Artykuł wyraża podziw dla nowego, czy żal za starym?

# Voitcus

18.04.2023 06:38

Myślę, że autor robi dokładnie to, co powinien robić dziennikarz - podaje fakty, a ocenę i emocje pozostawia czytelnikowi. Trochę smutne, że obecnie w czołowych mediach już się tak nie robi. Możemy też dyskutować, czy temat artykułu jest warty wzmianki i trochę mam żal, że zdjęcie poza nazwą nieistniejącej ulicy nie zawiera nic niezwykłego i trudno nawet ocenić, gdzie zostało zrobione (ja na miejscu redaktora pofatygowałbym się w to samo miejsce i pokazał, jak to wygląda dzisiaj).
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA