REKLAMA

Puls Warszawy

inwestycje »

 

Trzaskowski zmienia centrum Warszawy. Nie brakuje kontrowersji

  14 lutego 2024

alt='Trzaskowski zmienia centrum Warszawy. Nie brakuje kontrowersji'
źródło: UM Warszawa

Gdy w 2018 roku Rafał Trzaskowski ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy, obiecywał tylko jedną dużą, centralną inwestycję: halę sportową. Poza tym wysiłek inwestycyjny samorządu miał skupiać się na niekoniecznie medialnych, ale potrzebnych sprawach mieszkańców: budowie szkół, kanalizacji czy lokalnych dróg. Przez ostatnich pięć lat Rafał Trzaskowski realizował program całkowicie odwrotny, a symbolem jego rządów jest tzw. Nowe Centrum Warszawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i kładką na Pragę.

REKLAMA

Z perspektywy mieszkańców Białołęki, Bemowa czy Wawra, gdzie brakuje podstawowej infrastruktury, wydawanie miliardów w wyludniającym się centrum, to inwestycja nie dla warszawiaków, lecz turystów. Największe kontrowersje budzi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które pochłonęło ponad pół miliarda a zamiast architektonicznej rewelacji dostaliśmy przeciętny, modernistyczny budynek. Wiele krytyki płynie też pod adresem ratusza z powodu budowy kładki na Pragę za 121 mln zł. Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki
Białołęka w ciągu 17 lat podwoiła liczbę mieszkańców, z 74 tysięcy w 2005 roku do ponad 156 tys. w roku 2022 i należy założyć, że liczba ta będzie nadal dynamicznie rosła. Mieszkańcy od dawna domagają się podstawowych inwestycji. W odpowiedzi dowiadują się, że w wyludniającym się Śródmieściu powstanie "wypasiony", ogromny dom kultury. Za wielkie pieniądze.

Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Nawet osoby chwalące ją za ciekawą architekturę zwracają uwagę, że zabrakło drogi rowerowej.

Ratusz jest jednak przekonany o słuszności swojej wizji i - odkładając na przyszłość od dawna wyczekiwane inwestycje, takie jak obwodnica Pragi - z dumą obwieszcza o Nowym Centrum Warszawy.

Inwestycje w Warszawie

- Nowe Centrum Warszawy to projekt, który zmieni oblicze miasta. Do tej pory w Śródmieściu funkcjonowały tzw. wyspy aktywności, które chcemy połączyć w spójną, dobrze zaplanowaną całość - mówi prezydent Rafał Trzaskowski. - Wchodzimy w taki etap prac, w którym poszczególne elementy Nowego Centrum Warszawy zaczynają tworzyć jedną przestrzeń - urbanistyczną, estetyczną i funkcjonalną. Dzięki temu centrum stolicy staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Obecnie kończymy kilka inwestycji: rewitalizację Chmielnej, budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą. Równocześnie rozpoczynamy kolejne działania: właśnie ogłosiliśmy przetarg na modernizację ul. Złotej i Zgoda. Robimy wszystko, aby oddać miasto mieszkańcom - dodaje prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski myli się co do Chmielnej, ponieważ jej rewitalizacja nawet się nie rozpoczęła. Warto dodać, że w poprzednich latach przebudowane zostały m.in. odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka, okolica ronda Dmowskiego, plac Pięciu Rogów, plac Trzech Krzyży oraz kilka odcinków Marszałkowskiej.

Zapraszamy na zakupy

Plac Pięciu Rogów w Warszawie

Jedną z bardziej spektakularnych inwestycji była zamiana skrzyżowania rozcinającego w pół deptak na Chmielnej w miejsce spotkań i wypoczynku. W ten sposób powstał plac, dla którego urzędnicy przeforsowali niezrozumiałą dla warszawiaków nazwę "Pięciu Rogów". To właśnie z tego miejsca rozchodzą się promieniście liczne place budowy, które - po zakończeniu prac modernizacyjnych - zmienią duży fragment Śródmieścia.

Jedną z takich inwestycji ma być przebudowa Chmielnej na całym jej śródmiejskim odcinku oraz odchodzącego od niej fragmentu ulicy Brackiej. Tuż obok powstaje parking podziemny pod pl. Powstańców Warszawy, a nieopodal trwają prace przy budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przebudową pl. Defilad, który ratusz od kilku lat nazywa błędnie "placem Centralnym".

Równolegle powstają projekty kolejnych obszarów w Nowym Centrum Warszawy. Na ukończeniu jest szczegółowy plan przebudowy Kruczej. We współpracy z kolejarzami Warszawa kreśli również nowy kształt Al. Jerozolimskich do realizacji po zakończeniu prac remontowych na linii średnicowej. Projektanci pracują też nad założeniami dla kolejnych etapów przebudowy Marszałkowskiej.

REKLAMA

Metamorfoza Złotej i Zgody coraz bliżej

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w ramach Nowego Centrum Warszawy jest projekt przebudowy całego kwartału ulicy w rejonie Złotej i Zgody. Przetarg właśnie został ogłoszony. Konkurs architektoniczny na modernizację tego miejsca przeprowadzono w 2021 roku.

Całkowicie zmienią się nie tylko ulice Złota i Zgoda, ale też Sienkiewicza, duży fragment Jasnej oraz place pomiędzy nimi, w tym przed charakterystycznym Domem Pod Orłami. Pojawią się setki nowych drzew, skwery z niską zielenią, fontanny oraz trzy duże miejskie place. Towarzyszyć im będzie zaplanowana w detalach wymiana wszystkich nawierzchni.

REKLAMA

Kładka przez Wisłę

Równolegle kończą się prace nad budową kładki dla pieszych i rowerzystów, która połączy Powiśle z Pragą.

- Zaawansowanie prac to dziś ponad 90 proc. Otwarcie mostu planujemy na wiosnę - mówi Rafał Trzaskowski, który wyjaśnia, że wraz powstaniem nowej przeprawy przez Wisłę zmieni się również przestrzeń na Pradze. - Przebudujemy ulicę Okrzei od mostu do ul. Jagiellońskiej. Obecnie szykujemy projekt, a następie ogłosimy przetarg na modernizację tej ulicy od Jagiellońskiej do Targowej. Ponadto na Jagiellońskiej chcielibyśmy zaplanować wygodny i dostępny plac miejski. Jest to dla nas bardzo ważny projekt, który ma ożywić Pragę - dodaje prezydent.

Gotowy jest już również projekt przejścia dla pieszych przez Wisłostradę przy Karowej. Przetarg na jego budowę zostanie ogłoszony jeszcze w lutym.

Auta pod ziemię, zmiany na ulicach

Tak duża zmiana nie byłaby możliwa, gdyby nie podziemny parking budowany właśnie pod pl. Powstańców Warszawy. Kilkupoziomowa podziemna konstrukcja pomieści 420 samochodów.

"Uwolniona w ten sposób przestrzeń pozwoli na nowe zagospodarowanie ulic i placów na powierzchni, na nadanie im prawdziwie miejskiego charakteru, w odróżnieniu od dominującej obecnie funkcji parkingowej. Jednocześnie w rejonie objętym zmianami planowane jest pozostawienie miejsc dla mieszkańców okolicznych budynków (posiadaczy abonamentu parkingowego) oraz "kopert" dla osób z niepełnosprawnościami i dla dostawców. Oddanie parkingu do użytku planowane jest wstępnie na przełom 2024 i 2025 roku" - informuje urząd miasta.

Prace przy przebudowie kwartału w rejonie ulic Złotej i Zgoda potrwają dwa lata. Zapewnienie sprawnego dojazdu dla mieszkańców, służb i dostawców nie byłoby możliwe przy otwarciu zbyt szerokiego frontu robót. Ważna jest też dostępność parkingu podziemnego oraz zakończenie przejściowych utrudnień związanych z jego budową.

Trwają intensywne prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niedawno oddana została nowa droga dojazdowa, a obecnie budowany jest chodnik wzdłuż budynku MSN od strony ul. Marszałkowskiej. Koniec inwestycji planowany jest jesienią. Dobiegają końca również drobiazgowe i szeroko zakrojone badania archeologiczne na pl. Defilad.

Co obiecuje Trzaskowski?

Co jeszcze mają w planach władze miasta w ramach Nowego Centrum Warszawy? Obecnie przygotowywane są przetargi m.in. na budowę drogi rowerowej na Andersa, wprowadzenie większej ilości zieleni na Świętojerskiej oraz w rejonie Kredytowej, Traugutta i Mazowieckiej.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (20)

# Marian

14.02.2024 20:05

Wawer nie ma kanallizacji ani komunikacji miejskiej ale musi płacić podatki na głupoty d..upiarza.

# Łukasz Jasiński

15.02.2024 02:35

Zmiany w Centrum Miasta są przede wszystkim dla rodowitych warszawiaków, którzy tam mieszkają i pracują - prowadzą działalność gospodarczą, także: spędzają wolny czas, dopiero w drugiej kolejności dla krajowych i zagranicznych turystów - oni przecież też zostawiają pieniądze i w trzeciej kolejności: dla międzynarodowych korporacji i ich pracowników - przyjezdnych i to dla tych trzecich jest budowane metro, oni nie zostawiają pieniędzy w Warszawie: praca, kasa i willa poza miastem, dlatego trzeba ograniczyć ruch samochodowy - to oni przede wszystkim korkują miasto, panie Rafale: proponuję na rogu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich wybudować dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia - perełkę architektoniczną, partery: miejsca postojowe, drugie piętro - tereny komercyjne do wynajmu i trzecie piętro - Hotel Centrum, dalej: na rogu Królewskiej i Marszałkowskiej odbudować Wielką Synagogę - niedaleko Osi Saskiej, po remoncie linii średnicowej stworzyć Park Marszałkowski na wzór Parku Świętokrzyskiego, przecież tam nic nie zbudowane, jest jeszcze jeden syf: po drugiej stronie Dworca Centralnego w stronę Placu Zawiszy - jedną wielka dziura, jednak: to już wszystko zależy od kolei, można byłoby jeszcze zagospodarować narożnik Alei Jerozolimskich i Nowego Światu, także: wolne miejsce obok Hotelu Bristol, dodając odbudowę Pałacu Saskiego i okolic, gerenalny remont Ogrodu Saskiego wraz z niskim i estetycznym ogrodzeniem, powstanie wtedy naprawdę perełka - dwa serca Warszawy zostaną złączone w jedno...

# Madbutcher

15.02.2024 07:30

Nikt wam tyle nie da, ile Rafał Trzaskowski wam obieca - odcinek 1049.
P.S. Nie od dziś wiadomo, że aby z obskurnej okolicy uczynić wspaniałe dla ludzi miejsce (oddać miasto ludzią), trzeba bezwzględnie usunąć z niego samochody - spójrzmy tylko na Chmielną, albo Pasaż Wiecha.

REKLAMA

# IZA

15.02.2024 09:34

no cóż, trudno stłumić satysfakcję - ta zmienność narracji dotycząca działań p.Rafała jest charakterystyczna dla nurtu ideologii internacjonalistycznej (komunizmu utopijnego)

# Orto Graf

15.02.2024 11:47

#Madbutcher napisał(a) 15.02.2024 07:30
oddać miasto ludzią
Przedtem zaś douczyć się z ortografii...

# Madbutcher

15.02.2024 13:05

#Orto Graf napisał(a) 15.02.2024 11:47
Przedtem zaś douczyć się z ortografii...
Przedtem zaś douczyć się języka polskiego... bez "z". Mówimy "zdać egzamin z ortografii", ale "uczyć się ortografii" i również "douczyć się ortografii". A potem się już można zacząć się wymądrzać, tylko jeszcze lepiej sprawdzić w internecie, dlaczego ten zwrot został zastosowany z CELOWYM błędem ortograficznym.
Właśnie dzięki takim mistrzom mowy polskiej, jak Orto Graf, mamy w internecie pełno szybkich prędkości i drogich cen.

REKLAMA

# Łukasz Jasiński

15.02.2024 13:11

Jeśli chodzi o mnie, to: nie popełniam jakichkolwiek błędów (interpunkcję stosuję taką - jaką chcę - dla porządku estetycznego, logicznego i orientacyjnego), jak każdy: popełniam literówki (czeskie błędy), otóż to: prawdziwa Warszawa to Śródmieście i Praga - samo Centrum, tak przy okazji: Śródmieście powinno być większe, niektóre fragmenty należące do Żoliborza, Woli i Ochoty - to Śródmieście i nie powinno istnieć coś takiego jak Praga Południe - to w istocie Grochów i Saska Kępa, tak powinien wyglądać podział administracyjny Warszawy: Śródmieście, Praga, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Grochów i Saska Kępa - są to dzielnice o charakterze czysto miejskim, reszta dzielnic posiada charakter robotniczo-wiejski, nie tylko Wawar posiada problem z kanalizacją, także: Rembertów (znam to z autopsji), poza tym: budowa kanalizacji jest bardzo droga i może trwać nawet kilkadziesiąt lat, acha, na Wawrze mieszka Hanna Gronkiewicz-Waltz i niech ona za własne pieniądze zbuduje mieszkańcom kanalizację, nomen omen: kilka lat temu ona bezprawnie wyrzuciła mnie na warszawską kostkę brukową we współpracy z Administracją Spółdzielczą "Pod Kopcem", komornikiem Olgą Rogalską-Karakulą i sędzią Agatą Puż, resztę nazwisk zamilczę, jeśli chodzi o mnie: na świat przyszedlem na Górnym Mokotowie - Madalińskiego i od urodzenia mieszkałem na Dolnym Mokotowie - Czerniakowskiej, teraz: od kilku lat po otrzymaniu należnego prawnie lokalu socjalnego: mieszkam na Dolnym Mokotowie - Konduktorskiej, wracając do sedana sprawy: każde duże miasto, aby mogło się rozwijać - powinno mieć charakter międzynarodowy (wsie mają ludowy i narodowy charakter), panie Rafał, może by jeszcze Nowy Świat, Senatorską i Królewską wybrukować, a Podwale zamienić w deptak (teraz jest tam paskudny parking)? Kończąc: zainteresowanych Czytelników serdecznie zapraszam na Polski Portal Literacki (poezja.org) - publikuję tam wiersze, nowele, opowiadania, recenzje, eseje, prozę poetycką i artystyczne zdjęcia.

# Vvv

15.02.2024 14:22

Niech ludzie przestaną robić z Warszawy prowincjonalne miasteczko gdzie centrum miasta to jest mały ryneczek z drzewkami. Warszawa to metropolia, a w każdej metropoli środek miasta to węzeł komunikacyjny pozwalający na dostanie w każdą stronę miasta, gdzie przechodzi setki jeśli nie tysiące ludzi.
Przez to całe zwężanie ulic już nawet autobusy w centrum nie wyrabiają, a jeśli zamknięte zostanie rondo dmowskiego to komunikacja padnie na zawał.

# Warszawiakr

15.02.2024 15:19

Czyli dla lalusia Warszawa to tylko lewa strona? Most Krasinskiego zrobcie. Mial byc juz ponad 10 lat temu. Moze prezydent Biejat to zmieni

REKLAMA

# Klon

15.02.2024 15:32

#Warszawiakr napisał(a) 15.02.2024 15:19
Czyli dla lalusia Warszawa to tylko lewa strona? Most Krasinskiego zrobcie. Mial byc juz ponad 10 lat temu. Moze prezydent Biejat to zmieni
Na pewno. Aktywiaci z zoliborza jej nie pozwola

# Panjan

15.02.2024 15:35

A na Chrzanowie dalej nie ma szkoły. Osiedle ma już 20 000 mieszkańców.

# Presez Kublu

15.02.2024 16:33

#Klon napisał(a) 15.02.2024 15:32
Aktywiaci z zoliborza jej nie pozwola
Jak most zostanie zaprojektowany w formie tęczowego łuku, to żaden Żoliborek (z wyjątkiem YarKacza) nie odważy się pisnąć słowa sprzeciwu.

REKLAMA

# Bumbum

15.02.2024 17:42

Powiedzcie lalusiowi żeby pod most świętokrzyski przyjechał. Tu są bezdomni którzy zaczęli zajmować miejsce do ćwiczeń. Niech ich zapyta jakiej chcą Warszawy

# Bumbum

15.02.2024 17:44

Potem po parkach niech laluś pochodzi i pozbiera kupy po psach. No i zapyta psy i koty jakiej chcą Warszawy. Bo nas nie pyta. Dzięki miasto i nic nie robi. Jak było w Dubaju i co z Dubaju zrobimy w Wawie

# Bumbum

15.02.2024 17:44

Dzieli miasto ofkors

REKLAMA

# Tybulec

15.02.2024 20:01

Trzaskowsi i PO wie co dla was dobre. Potrzebne wam muzem i kładka rowerowa, a nie kanalizacja. Mieszkańcy Wawra powinni się cieszyć, że mogą w wpisać sobie w miejscu zamieszkania - Warszawa. Powinni nawet za to zapłacić prezydentowi, że jest tak łaskaw i nimi rządzi.

# Złykot

16.02.2024 13:26

"Chcemy oddać miasto mieszkańcom" - to czemu KU....A pozwoliliście na zabudowę parku między Złotą, a Chmielną pod niszczący dzielnice krótkoterminowy wynajem?!

# Madbutcher

16.02.2024 15:09

#Złykot napisał(a) 16.02.2024 13:26
"Chcemy oddać miasto mieszkańcom"
Lista mieszkańców w załączeniu :)

REKLAMA

# Dobrykot

20.02.2024 09:38

W autobusach laluś sie chwali ile to wiecej jest elektrykow w porównaniu do 2018 r. Czy nikt mu nie powiedzial ze wtedy tez po rzadzilo? Rozumiem ze te po jest cacy a tamto bylo be. Oj laluś- bez pracy nie ma na tacy

# Openair

25.03.2024 09:47

Co z milionami złotych zabranymi za wywóz śmieci przez parę lat? Mieli oddać mieszkańcom,ale trudno oddać, już przywlaszczone.
więcej na forum

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni