REKLAMA

Puls Warszawy

inwestycje »

 

Trzaskowski zmienia centrum Warszawy. Nie brakuje kontrowersji

  14 lutego 2024

alt='Trzaskowski zmienia centrum Warszawy. Nie brakuje kontrowersji'
źródło: UM Warszawa

Gdy w 2018 roku Rafał Trzaskowski ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy, obiecywał tylko jedną dużą, centralną inwestycję: halę sportową. Poza tym wysiłek inwestycyjny samorządu miał skupiać się na niekoniecznie medialnych, ale potrzebnych sprawach mieszkańców: budowie szkół, kanalizacji czy lokalnych dróg. Przez ostatnich pięć lat Rafał Trzaskowski realizował program całkowicie odwrotny, a symbolem jego rządów jest tzw. Nowe Centrum Warszawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i kładką na Pragę.

REKLAMA

Z perspektywy mieszkańców Białołęki, Bemowa czy Wawra, gdzie brakuje podstawowej infrastruktury, wydawanie miliardów w wyludniającym się centrum, to inwestycja nie dla warszawiaków, lecz turystów. Największe kontrowersje budzi Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które pochłonęło ponad pół miliarda a zamiast architektonicznej rewelacji dostaliśmy przeciętny, modernistyczny budynek. Wiele krytyki płynie też pod adresem ratusza z powodu budowy kładki na Pragę za 121 mln zł. Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki Priorytety Trzaskowskiego zmorą mieszkańców Białołęki
Białołęka w ciągu 17 lat podwoiła liczbę mieszkańców, z 74 tysięcy w 2005 roku do ponad 156 tys. w roku 2022 i należy założyć, że liczba ta będzie nadal dynamicznie rosła. Mieszkańcy od dawna domagają się podstawowych inwestycji. W odpowiedzi dowiadują się, że w wyludniającym się Śródmieściu powstanie "wypasiony", ogromny dom kultury. Za wielkie pieniądze.

Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych? Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Nawet osoby chwalące ją za ciekawą architekturę zwracają uwagę, że zabrakło drogi rowerowej.

Ratusz jest jednak przekonany o słuszności swojej wizji i - odkładając na przyszłość od dawna wyczekiwane inwestycje, takie jak obwodnica Pragi - z dumą obwieszcza o Nowym Centrum Warszawy.

Inwestycje w Warszawie

- Nowe Centrum Warszawy to projekt, który zmieni oblicze miasta. Do tej pory w Śródmieściu funkcjonowały tzw. wyspy aktywności, które chcemy połączyć w spójną, dobrze zaplanowaną całość - mówi prezydent Rafał Trzaskowski. - Wchodzimy w taki etap prac, w którym poszczególne elementy Nowego Centrum Warszawy zaczynają tworzyć jedną przestrzeń - urbanistyczną, estetyczną i funkcjonalną. Dzięki temu centrum stolicy staje się bardziej przyjazne i wygodne dla wszystkich użytkowników. Obecnie kończymy kilka inwestycji: rewitalizację Chmielnej, budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy mostu pieszo-rowerowego nad Wisłą. Równocześnie rozpoczynamy kolejne działania: właśnie ogłosiliśmy przetarg na modernizację ul. Złotej i Zgoda. Robimy wszystko, aby oddać miasto mieszkańcom - dodaje prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski myli się co do Chmielnej, ponieważ jej rewitalizacja nawet się nie rozpoczęła. Warto dodać, że w poprzednich latach przebudowane zostały m.in. odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka, okolica ronda Dmowskiego, plac Pięciu Rogów, plac Trzech Krzyży oraz kilka odcinków Marszałkowskiej.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Plac Pięciu Rogów w Warszawie

Jedną z bardziej spektakularnych inwestycji była zamiana skrzyżowania rozcinającego w pół deptak na Chmielnej w miejsce spotkań i wypoczynku. W ten sposób powstał plac, dla którego urzędnicy przeforsowali niezrozumiałą dla warszawiaków nazwę "Pięciu Rogów". To właśnie z tego miejsca rozchodzą się promieniście liczne place budowy, które - po zakończeniu prac modernizacyjnych - zmienią duży fragment Śródmieścia.

Jedną z takich inwestycji ma być przebudowa Chmielnej na całym jej śródmiejskim odcinku oraz odchodzącego od niej fragmentu ulicy Brackiej. Tuż obok powstaje parking podziemny pod pl. Powstańców Warszawy, a nieopodal trwają prace przy budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz przebudową pl. Defilad, który ratusz od kilku lat nazywa błędnie "placem Centralnym".

Równolegle powstają projekty kolejnych obszarów w Nowym Centrum Warszawy. Na ukończeniu jest szczegółowy plan przebudowy Kruczej. We współpracy z kolejarzami Warszawa kreśli również nowy kształt Al. Jerozolimskich do realizacji po zakończeniu prac remontowych na linii średnicowej. Projektanci pracują też nad założeniami dla kolejnych etapów przebudowy Marszałkowskiej.

REKLAMA

Metamorfoza Złotej i Zgody coraz bliżej

Jednym z ważniejszych przedsięwzięć w ramach Nowego Centrum Warszawy jest projekt przebudowy całego kwartału ulicy w rejonie Złotej i Zgody. Przetarg właśnie został ogłoszony. Konkurs architektoniczny na modernizację tego miejsca przeprowadzono w 2021 roku.

Całkowicie zmienią się nie tylko ulice Złota i Zgoda, ale też Sienkiewicza, duży fragment Jasnej oraz place pomiędzy nimi, w tym przed charakterystycznym Domem Pod Orłami. Pojawią się setki nowych drzew, skwery z niską zielenią, fontanny oraz trzy duże miejskie place. Towarzyszyć im będzie zaplanowana w detalach wymiana wszystkich nawierzchni.

REKLAMA

Kładka przez Wisłę

Równolegle kończą się prace nad budową kładki dla pieszych i rowerzystów, która połączy Powiśle z Pragą.

- Zaawansowanie prac to dziś ponad 90 proc. Otwarcie mostu planujemy na wiosnę - mówi Rafał Trzaskowski, który wyjaśnia, że wraz powstaniem nowej przeprawy przez Wisłę zmieni się również przestrzeń na Pradze. - Przebudujemy ulicę Okrzei od mostu do ul. Jagiellońskiej. Obecnie szykujemy projekt, a następie ogłosimy przetarg na modernizację tej ulicy od Jagiellońskiej do Targowej. Ponadto na Jagiellońskiej chcielibyśmy zaplanować wygodny i dostępny plac miejski. Jest to dla nas bardzo ważny projekt, który ma ożywić Pragę - dodaje prezydent.

Gotowy jest już również projekt przejścia dla pieszych przez Wisłostradę przy Karowej. Przetarg na jego budowę zostanie ogłoszony jeszcze w lutym.

Auta pod ziemię, zmiany na ulicach

Tak duża zmiana nie byłaby możliwa, gdyby nie podziemny parking budowany właśnie pod pl. Powstańców Warszawy. Kilkupoziomowa podziemna konstrukcja pomieści 420 samochodów.

"Uwolniona w ten sposób przestrzeń pozwoli na nowe zagospodarowanie ulic i placów na powierzchni, na nadanie im prawdziwie miejskiego charakteru, w odróżnieniu od dominującej obecnie funkcji parkingowej. Jednocześnie w rejonie objętym zmianami planowane jest pozostawienie miejsc dla mieszkańców okolicznych budynków (posiadaczy abonamentu parkingowego) oraz "kopert" dla osób z niepełnosprawnościami i dla dostawców. Oddanie parkingu do użytku planowane jest wstępnie na przełom 2024 i 2025 roku" - informuje urząd miasta.

Prace przy przebudowie kwartału w rejonie ulic Złotej i Zgoda potrwają dwa lata. Zapewnienie sprawnego dojazdu dla mieszkańców, służb i dostawców nie byłoby możliwe przy otwarciu zbyt szerokiego frontu robót. Ważna jest też dostępność parkingu podziemnego oraz zakończenie przejściowych utrudnień związanych z jego budową.

Trwają intensywne prace zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Niedawno oddana została nowa droga dojazdowa, a obecnie budowany jest chodnik wzdłuż budynku MSN od strony ul. Marszałkowskiej. Koniec inwestycji planowany jest jesienią. Dobiegają końca również drobiazgowe i szeroko zakrojone badania archeologiczne na pl. Defilad.

Co obiecuje Trzaskowski?

Co jeszcze mają w planach władze miasta w ramach Nowego Centrum Warszawy? Obecnie przygotowywane są przetargi m.in. na budowę drogi rowerowej na Andersa, wprowadzenie większej ilości zieleni na Świętojerskiej oraz w rejonie Kredytowej, Traugutta i Mazowieckiej.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (20)

# Marian

14.02.2024 20:05

Wawer nie ma kanallizacji ani komunikacji miejskiej ale musi płacić podatki na głupoty d..upiarza.

# Łukasz Jasiński

15.02.2024 02:35

Zmiany w Centrum Miasta są przede wszystkim dla rodowitych warszawiaków, którzy tam mieszkają i pracują - prowadzą działalność gospodarczą, także: spędzają wolny czas, dopiero w drugiej kolejności dla krajowych i zagranicznych turystów - oni przecież też zostawiają pieniądze i w trzeciej kolejności: dla międzynarodowych korporacji i ich pracowników - przyjezdnych i to dla tych trzecich jest budowane metro, oni nie zostawiają pieniędzy w Warszawie: praca, kasa i willa poza miastem, dlatego trzeba ograniczyć ruch samochodowy - to oni przede wszystkim korkują miasto, panie Rafale: proponuję na rogu Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich wybudować dworzec autobusowy z prawdziwego zdarzenia - perełkę architektoniczną, partery: miejsca postojowe, drugie piętro - tereny komercyjne do wynajmu i trzecie piętro - Hotel Centrum, dalej: na rogu Królewskiej i Marszałkowskiej odbudować Wielką Synagogę - niedaleko Osi Saskiej, po remoncie linii średnicowej stworzyć Park Marszałkowski na wzór Parku Świętokrzyskiego, przecież tam nic nie zbudowane, jest jeszcze jeden syf: po drugiej stronie Dworca Centralnego w stronę Placu Zawiszy - jedną wielka dziura, jednak: to już wszystko zależy od kolei, można byłoby jeszcze zagospodarować narożnik Alei Jerozolimskich i Nowego Światu, także: wolne miejsce obok Hotelu Bristol, dodając odbudowę Pałacu Saskiego i okolic, gerenalny remont Ogrodu Saskiego wraz z niskim i estetycznym ogrodzeniem, powstanie wtedy naprawdę perełka - dwa serca Warszawy zostaną złączone w jedno...

# Madbutcher

15.02.2024 07:30

Nikt wam tyle nie da, ile Rafał Trzaskowski wam obieca - odcinek 1049.
P.S. Nie od dziś wiadomo, że aby z obskurnej okolicy uczynić wspaniałe dla ludzi miejsce (oddać miasto ludzią), trzeba bezwzględnie usunąć z niego samochody - spójrzmy tylko na Chmielną, albo Pasaż Wiecha.

REKLAMA

# IZA

15.02.2024 09:34

no cóż, trudno stłumić satysfakcję - ta zmienność narracji dotycząca działań p.Rafała jest charakterystyczna dla nurtu ideologii internacjonalistycznej (komunizmu utopijnego)

# Orto Graf

15.02.2024 11:47

#Madbutcher napisał(a) 15.02.2024 07:30
oddać miasto ludzią
Przedtem zaś douczyć się z ortografii...

# Madbutcher

15.02.2024 13:05

#Orto Graf napisał(a) 15.02.2024 11:47
Przedtem zaś douczyć się z ortografii...
Przedtem zaś douczyć się języka polskiego... bez "z". Mówimy "zdać egzamin z ortografii", ale "uczyć się ortografii" i również "douczyć się ortografii". A potem się już można zacząć się wymądrzać, tylko jeszcze lepiej sprawdzić w internecie, dlaczego ten zwrot został zastosowany z CELOWYM błędem ortograficznym.
Właśnie dzięki takim mistrzom mowy polskiej, jak Orto Graf, mamy w internecie pełno szybkich prędkości i drogich cen.

# Łukasz Jasiński

15.02.2024 13:11

Jeśli chodzi o mnie, to: nie popełniam jakichkolwiek błędów (interpunkcję stosuję taką - jaką chcę - dla porządku estetycznego, logicznego i orientacyjnego), jak każdy: popełniam literówki (czeskie błędy), otóż to: prawdziwa Warszawa to Śródmieście i Praga - samo Centrum, tak przy okazji: Śródmieście powinno być większe, niektóre fragmenty należące do Żoliborza, Woli i Ochoty - to Śródmieście i nie powinno istnieć coś takiego jak Praga Południe - to w istocie Grochów i Saska Kępa, tak powinien wyglądać podział administracyjny Warszawy: Śródmieście, Praga, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Grochów i Saska Kępa - są to dzielnice o charakterze czysto miejskim, reszta dzielnic posiada charakter robotniczo-wiejski, nie tylko Wawar posiada problem z kanalizacją, także: Rembertów (znam to z autopsji), poza tym: budowa kanalizacji jest bardzo droga i może trwać nawet kilkadziesiąt lat, acha, na Wawrze mieszka Hanna Gronkiewicz-Waltz i niech ona za własne pieniądze zbuduje mieszkańcom kanalizację, nomen omen: kilka lat temu ona bezprawnie wyrzuciła mnie na warszawską kostkę brukową we współpracy z Administracją Spółdzielczą "Pod Kopcem", komornikiem Olgą Rogalską-Karakulą i sędzią Agatą Puż, resztę nazwisk zamilczę, jeśli chodzi o mnie: na świat przyszedlem na Górnym Mokotowie - Madalińskiego i od urodzenia mieszkałem na Dolnym Mokotowie - Czerniakowskiej, teraz: od kilku lat po otrzymaniu należnego prawnie lokalu socjalnego: mieszkam na Dolnym Mokotowie - Konduktorskiej, wracając do sedana sprawy: każde duże miasto, aby mogło się rozwijać - powinno mieć charakter międzynarodowy (wsie mają ludowy i narodowy charakter), panie Rafał, może by jeszcze Nowy Świat, Senatorską i Królewską wybrukować, a Podwale zamienić w deptak (teraz jest tam paskudny parking)? Kończąc: zainteresowanych Czytelników serdecznie zapraszam na Polski Portal Literacki (poezja.org) - publikuję tam wiersze, nowele, opowiadania, recenzje, eseje, prozę poetycką i artystyczne zdjęcia.

# Vvv

15.02.2024 14:22

Niech ludzie przestaną robić z Warszawy prowincjonalne miasteczko gdzie centrum miasta to jest mały ryneczek z drzewkami. Warszawa to metropolia, a w każdej metropoli środek miasta to węzeł komunikacyjny pozwalający na dostanie w każdą stronę miasta, gdzie przechodzi setki jeśli nie tysiące ludzi.
Przez to całe zwężanie ulic już nawet autobusy w centrum nie wyrabiają, a jeśli zamknięte zostanie rondo dmowskiego to komunikacja padnie na zawał.

# Warszawiakr

15.02.2024 15:19

Czyli dla lalusia Warszawa to tylko lewa strona? Most Krasinskiego zrobcie. Mial byc juz ponad 10 lat temu. Moze prezydent Biejat to zmieni

# Klon

15.02.2024 15:32

#Warszawiakr napisał(a) 15.02.2024 15:19
Czyli dla lalusia Warszawa to tylko lewa strona? Most Krasinskiego zrobcie. Mial byc juz ponad 10 lat temu. Moze prezydent Biejat to zmieni
Na pewno. Aktywiaci z zoliborza jej nie pozwola

# Panjan

15.02.2024 15:35

A na Chrzanowie dalej nie ma szkoły. Osiedle ma już 20 000 mieszkańców.

# Presez Kublu

15.02.2024 16:33

#Klon napisał(a) 15.02.2024 15:32
Aktywiaci z zoliborza jej nie pozwola
Jak most zostanie zaprojektowany w formie tęczowego łuku, to żaden Żoliborek (z wyjątkiem YarKacza) nie odważy się pisnąć słowa sprzeciwu.

# Bumbum

15.02.2024 17:42

Powiedzcie lalusiowi żeby pod most świętokrzyski przyjechał. Tu są bezdomni którzy zaczęli zajmować miejsce do ćwiczeń. Niech ich zapyta jakiej chcą Warszawy

# Bumbum

15.02.2024 17:44

Potem po parkach niech laluś pochodzi i pozbiera kupy po psach. No i zapyta psy i koty jakiej chcą Warszawy. Bo nas nie pyta. Dzięki miasto i nic nie robi. Jak było w Dubaju i co z Dubaju zrobimy w Wawie

# Bumbum

15.02.2024 17:44

Dzieli miasto ofkors

# Tybulec

15.02.2024 20:01

Trzaskowsi i PO wie co dla was dobre. Potrzebne wam muzem i kładka rowerowa, a nie kanalizacja. Mieszkańcy Wawra powinni się cieszyć, że mogą w wpisać sobie w miejscu zamieszkania - Warszawa. Powinni nawet za to zapłacić prezydentowi, że jest tak łaskaw i nimi rządzi.

# Złykot

16.02.2024 13:26

"Chcemy oddać miasto mieszkańcom" - to czemu KU....A pozwoliliście na zabudowę parku między Złotą, a Chmielną pod niszczący dzielnice krótkoterminowy wynajem?!

# Madbutcher

16.02.2024 15:09

#Złykot napisał(a) 16.02.2024 13:26
"Chcemy oddać miasto mieszkańcom"
Lista mieszkańców w załączeniu :)

# Dobrykot

20.02.2024 09:38

W autobusach laluś sie chwali ile to wiecej jest elektrykow w porównaniu do 2018 r. Czy nikt mu nie powiedzial ze wtedy tez po rzadzilo? Rozumiem ze te po jest cacy a tamto bylo be. Oj laluś- bez pracy nie ma na tacy

# Openair

25.03.2024 09:47

Co z milionami złotych zabranymi za wywóz śmieci przez parę lat? Mieli oddać mieszkańcom,ale trudno oddać, już przywlaszczone.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA