REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Trupy na poligonie

  26 września 2008

Na policyjnym poligonie w Legionowie odnaleziono ślady po zwłokach. Ciała były wyjątkowo starannie zakopane.

REKLAMA

Chwytliwy początek, ale szukających kryminalnej sensacji musimy rozczarować - znalezisko nie ma żadnych zbrodniczych podstaw. To odnalezione podczas ćwiczeń cmentarzysko z okresu kultury przeworskiej - okresu archeologicznego, jaki two-rzył się m.in. na terenie obecnej Polski w III w p.n.e. - V w n.e. Do znaleziska doszło przypadkiem - podczas ćwiczeń policyjnych eksplodujący ładunek odsłonił warstwę ziemi, pod którą znaleziono naczynia ceramiczne. Wezwani na miejsce archeolodzy zidentyfikowali je jako popielnice - naczynia służące do zbierania po-piołów zmarłych, pochodzące z około I wieku naszej ery.

Prace na poligonie trwają od lipca - odnaleziono już zdobione groty włóczni, ka-mienny nóż, fibule, którymi spinano płaszcze i zakończenie rogu służącego do picia. Ma ono kształt głowy byka i jest jedynym na świecie egzemplarzem posiadającym oczy inkrustowane kamieniami. Znalezione eksponaty trafią do legionowskiego Muzeum Historycznego.

Lud kultury przeworskiej nie był ludem prymitywnym, zajmował się rolnictwem, pasterstwem i rzemiosłem: kowalstwem, tkactwem i garncarstwem. W jednej osa-dzie wytwarzano wszystko, co potrzebne było ówczesnemu człowiekowi do codzien-nego życia.

W Jadwisinie...

Przypomnijmy, że nie tak dawno dokonano bardzo ciekawych odkryć w Jadwisinie. Lokalny pasjonat historii poszukiwał na terenie pól pamiątek po stacjonującej w Twierdzy Zegrze armii rosyjskiej. Przypadkowo znalazł kilka przedmiotów archeo-logicznych, które zaczęły układać się w całość. Zgłosił swe odkrycie służbom archeologicznym. Rozpoczęto wykopaliska. Pomógł samorząd Serocka.

Archeolodzy pod kierunkiem Wawrzyńca Orlińskiego wydobyli elementy ce-ramiki, elementy ozdób metalowych, monety z czasów rzymskich (datowane na I - III w n.e.). Natrafiono też na pozostałości mieszkalnego obiektu namiotowego, piec wapienniczy, a nawet narzędzia krzemienne z czasów neolitycznych.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

... i na Białołęce

Ślady kultury przeworskiej wykopano kilka miesięcy temu również na warszawskiej Białołęce, m.in. relikty dwóch chat, liczne paleniska i jamy zasobowe, w których przechowywano ziarno, obiekty produkcyjne w postaci dwóch dymarek, czyli pros-tych pieców do wypalania rud darniowych (torfu) oraz doły z plecionką do obróbki lnu i konopi, tzw. roszarnie. Łącznie znaleziono kilka tysięcy fragmentów ceramiki naczyniowej. Analiza odkrytego materiału pozwala stwierdzić, że osadę użytkowała ludność kultury przeworskiej z okresu lateńskiego (od 400 p.n.e. do początkowego okresu naszej ery) ukształtowana między innymi pod wpływem Celtów.

Archeologów szczególnie zaciekawiło wykopanie eksponatów kultury Jastorf, zajmującej tereny dolnego i środkowego dorzecza Łaby. Trudno wyjaśnić, skąd te przedmioty znalazły się na Mazowszu. To nie był jeszcze okres wędrówki ludów, ale widocznie niektórzy nasi przodkowie pokonywali znaczne odległości w poszukiwaniu korzystniejszych miejsc do osiedlenia znacznie wcześniej, niż dotąd uważano. Na Mazowszu spotykamy wszak zabytki z tego okresu, które świadczą o zamieszki-waniu tych ziem przez Gotów (lud północy), Wandali (lud germański) i Lugiów (przez niektórych uważanych za prasłowian).

Czy prace prowadzone na terenie szkoły policyjnej przyniosą nowe niespo-dzianki i nową wiedzę o naszych przodkach? Czekamy z niecierpliwością.

wt, mz, jz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA