Trupy na poligonie
26 września 2008
Na policyjnym poligonie w Legionowie odnaleziono ślady po zwłokach. Ciała były wyjątkowo starannie zakopane.
Prace na poligonie trwają od lipca - odnaleziono już zdobione groty włóczni, ka-mienny nóż, fibule, którymi spinano płaszcze i zakończenie rogu służącego do picia. Ma ono kształt głowy byka i jest jedynym na świecie egzemplarzem posiadającym oczy inkrustowane kamieniami. Znalezione eksponaty trafią do legionowskiego Muzeum Historycznego.
Lud kultury przeworskiej nie był ludem prymitywnym, zajmował się rolnictwem, pasterstwem i rzemiosłem: kowalstwem, tkactwem i garncarstwem. W jednej osa-dzie wytwarzano wszystko, co potrzebne było ówczesnemu człowiekowi do codzien-nego życia.
W Jadwisinie...
Przypomnijmy, że nie tak dawno dokonano bardzo ciekawych odkryć w Jadwisinie. Lokalny pasjonat historii poszukiwał na terenie pól pamiątek po stacjonującej w Twierdzy Zegrze armii rosyjskiej. Przypadkowo znalazł kilka przedmiotów archeo-logicznych, które zaczęły układać się w całość. Zgłosił swe odkrycie służbom archeologicznym. Rozpoczęto wykopaliska. Pomógł samorząd Serocka.Archeolodzy pod kierunkiem Wawrzyńca Orlińskiego wydobyli elementy ce-ramiki, elementy ozdób metalowych, monety z czasów rzymskich (datowane na I - III w n.e.). Natrafiono też na pozostałości mieszkalnego obiektu namiotowego, piec wapienniczy, a nawet narzędzia krzemienne z czasów neolitycznych.
... i na Białołęce
Ślady kultury przeworskiej wykopano kilka miesięcy temu również na warszawskiej Białołęce, m.in. relikty dwóch chat, liczne paleniska i jamy zasobowe, w których przechowywano ziarno, obiekty produkcyjne w postaci dwóch dymarek, czyli pros-tych pieców do wypalania rud darniowych (torfu) oraz doły z plecionką do obróbki lnu i konopi, tzw. roszarnie. Łącznie znaleziono kilka tysięcy fragmentów ceramiki naczyniowej. Analiza odkrytego materiału pozwala stwierdzić, że osadę użytkowała ludność kultury przeworskiej z okresu lateńskiego (od 400 p.n.e. do początkowego okresu naszej ery) ukształtowana między innymi pod wpływem Celtów.Archeologów szczególnie zaciekawiło wykopanie eksponatów kultury Jastorf, zajmującej tereny dolnego i środkowego dorzecza Łaby. Trudno wyjaśnić, skąd te przedmioty znalazły się na Mazowszu. To nie był jeszcze okres wędrówki ludów, ale widocznie niektórzy nasi przodkowie pokonywali znaczne odległości w poszukiwaniu korzystniejszych miejsc do osiedlenia znacznie wcześniej, niż dotąd uważano. Na Mazowszu spotykamy wszak zabytki z tego okresu, które świadczą o zamieszki-waniu tych ziem przez Gotów (lud północy), Wandali (lud germański) i Lugiów (przez niektórych uważanych za prasłowian).
Czy prace prowadzone na terenie szkoły policyjnej przyniosą nowe niespo-dzianki i nową wiedzę o naszych przodkach? Czekamy z niecierpliwością.
wt, mz, jz