Trochę kultury w Radości. Otwarcie w poniedziałek
16 listopada 2018
Biblioteka, dom kultury i centrum lokalne w jednym - tak reklamowane jest nowe miejsce na mapie dzielnicy.
Kulturoteki w Wawrze, Radości i Falenicy to jedne ze sztandarowych inwestycji, prowadzonych przez samorząd pod wodzą burmistrza Łukasza Jeziorskiego. Pierwszą z nich, przy Błękitnej, otwarto we wrześniu. Druga, zbudowana na rogu Panny Wodnej i Powojowej, rusza w poniedziałek 19 listopada.
- W kulturotece znajduje się sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których będą organizowane nowoczesne zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych - reklamuje wawerski ratusz. - Do budynku przeniosą swoje siedziby filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Radości.
Największą nowością ma być sposób obsługi klientów biblioteki. Znaczna część księgozbioru jest w wolnym dostępie a czytelnicy, po wybraniu odpowiedniej pozycji, będą samodzielnie wypożyczać książki dzięki automatycznemu systemowi. Kolejną nowością będzie możliwość całodobowego zwrotu wypożyczonych oraz odebrania zamówionych książek, dzięki zainstalowanym maszynom: wrzutomatowi i bibliomatowi.
Kulturoteka w Radości kosztowała ponad 2,7 mln zł. Co ciekawe, przetarg na budowę wygrała firma mająca siedzibę na terenie dzielnicy - Art Global.
Falenica wciąż czeka
Ostatnia z trzech kulturotek zostanie otwarta w przyszłym roku na rogu Patriotów i Walcowniczej. W budynku znajdą się m.in. biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół zostanie zagospodarowany tak, żeby zapewnić okolicznym mieszkańcom możliwość aktywnego wypoczynku. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie urządzone zostaną letnia czytelnia i widownia plenerowa.
Falenicka kulturoteka będzie budynkiem w zupełnie innym stylu, niż ta w Radości. Jego architektura ma nawiązywać do historycznego stylu świdermajer, popularnego w rejonie Wawra na przełomie XIX i XX wieku.
(dg)