REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

Sprawdzą różne warianty

 

Tramwajem ze Stalowej na Targówek? Po co?

  4 marca 2012

Tramwajem ze Stalowej na Targówek? Po co?

Tramwaje Warszawskie chcą przedłużyć istniejąca już linię tramwajową ze Stalowej w ten sam rejon, w który ma prowadzić II linia metra. W ten sposób miejska spółka chce połączyć swoją sieć z metrem, które ma być budowane za kilka lat. - To bezsensowne marnowanie pieniędzy - mówi wielu mieszkańców.

REKLAMA

Przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomicznego wygrała krakowska firma IMS. - Ma ona sprawdzić, jak można by przedłużyć obecną linię tramwajową z ul. Stalowej w stronę Targówka, tak by mogła ona być uzupełnieniem dla II linii metra - informuje Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Planiści mają przygotować aż osiem wariantów - od najkrótszego, do najdłuższego. Najkrótszy z nich zakłada zakończenie nowej trasy zaledwie pół kilometra dalej niż obecnie. Nowa linia miałaby zakończyć się w okolicach hipermarketu Tesco. Tuż obok jest linia kolejowa, na której można by wybudować przystanek dla linii podmiejskich, o co od lat starają się m.in. radni. - Taki wariant byłby bardzo korzystny w przypadku powstania w tym miejscu przystanku. Pętla mogłaby stać się bardzo dogodnym centrum przesiadkowym - dodaje Powałka. Niestety taka stacja, choć bardzo by się przydała, nie jest nawet planowana. PKP w najbliższej przyszłości nie zamierza jej budować.

Kolejnym z rozważanych wariantów jest przedłużenie linii do pętli autobusowej na Targówku. Nie wiadomo jeszcze, którędy miałaby ona biec, czy przez wschodnią, czy zachodnią

Według jednego z wariantów nowa linia miałaby zakończyć się w okolicach hipermarketu Tesco w al. Solidarności.
częścią osiedla. Tramwaje miałyby jednak zatrzymywać się w okolicach przyszłej stacji metra na ul. Trockiej. Są też warianty mówiące o połączeniu tej linii z planowaną linią na ul. Św. Wincentego, niedaleko przyszłej stacji metra na Kondratowicza.

- Mam wątpliwości, czy to ma sens - mówi pan Zbigniew. - Jeśli linia miałaby prowadzić do pętli autobusowej, to taka inwestycja jest chyba bezcelowa. Po co? Zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na przebicie się przez tory kolejowe, to już lepiej dać kolejarzom pieniądze na nowy przystanek, dzięki któremu dojedziemy SKM-ką do centrum, do Warszawy Gdańskiej i do Choszczówki. Inwestowanie w linię tramwajową miałoby sens, gdyby gwarantowała np. połączenie z Tarchominem, tymczasem jeszcze przez wiele lat petla Żerań będzie końcem trasy. Tramwaj na Targówku nie będzie nigdy atrakcyjniejszy od metra, więc wydawanie tak wielkich pieniędzy na przedłużenie tej trasy jest bardzo mocno dyskusyjne - podsumowuje mieszkaniec Targówka.

Zdaniem dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego Leszka Ruty tramwaj miałby pełnić funkcję uzupełniająca dla II linii metra, tak jak to jest w centrum, np. na ul. Marszałkowskiej.

Krakowska firma ma zbadać, które rozwiązanie byłoby najlepsze. Będzie musiała przeprowadzić badania skąd i dokąd obecnie przemieszczają się pasażerowie i przygotować prognozy na najbliższe 25 lat. Na przygotowanie studium IMS ma rok. Dopiero po jego przeanalizowaniu Tramwaje Warszawskie zdecydują, który z wariantów byłby najlepszy do realizacji. Jak twierdzi Michał Powałka, wybrana zostanie ta opcja, która będzie najlepsza pod względem ekonomicznym, ale także najlepsza dla przyszłych pasażerów.

Na argument o uzupełnieniu II linii metra na Targówku jeden z radnych dzielnicy robi dziwną minę i pyta, czy u nas jest taki sam ruch, co w Śródmieściu. - Są setki ważniejszych potrzeb - kwituje. - Myślę, że celowością pomysłów ZTM i Tramwajów Warszawskich powinni baczniej przyjrzeć się radni miasta - mówi radny zastrzegający sobie anonimowość.

matt, oko

 

Komentarze (7)

# M.W.

05.03.2012 09:03

Priorytet dla tramwajów na Stalowej?

# w.w.

05.03.2012 10:21

ale macie newsa... Gazeta Stołeczna pisała dokładnie o tym sam już miesiąc temu!

# nikk

06.03.2012 08:21

Metro bedzie, albo i nie - tramwaj ma wieksze szanse realizacji

REKLAMA

# mieszkaniec Pratulińskiej

06.03.2012 10:27

Do w.w.
O ile ja umiem czytać, to nie jest to news, tylko pytanie o sens takiej inwestycji, a tego własnie zabrakło w Gazecie Stołecznej. Podała informacje bezkrytycznie bez zadawania trudnych pytań.

# dweller

28.08.2012 13:06

A gdzie pan Zbigniew widziałby nowy przystanek SKM, o którym mówi? Jak do tego przystanku dotrzeć z pętli na Targówku?

# cuchcia

28.08.2012 18:12

Radzymińska, skrzyżowanie z torami. Przystanek dwupoziomowy dla obu linii kolejowych

REKLAMA

# dweller

29.08.2012 17:11

#cuchcia napisał(a) 28.08.2012 18:12
Radzymińska, skrzyżowanie z torami. Przystanek dwupoziomowy dla obu linii kolejowych

To jednak spory kawałek od pętli na Targówku. I tak trzeba dojechać autobusem. A dwa przystanki dalej już będzie metro Wileńska.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA