REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Tramwaj pełen niepewności

  10 września 2010

Na tarchomiński tramwaj mieszkańcy czekają z coraz większą nadzieją. Im więcej szczegółów na temat inwestycji podaje Zarząd Transportu Miejskiego, tym większe emocje przebieg linii budzi w rejonie ulicy Poetów.

REKLAMA

Tymczasem całą resztę potencjalnych pasażerów protest ten denerwuje, bo chcą mieć tramwaj jak najszybciej.

Protestujący nie godzą się na wariant inwestorski przebiegu trasy. Ich zda-niem, korzystniejszy jest wariant społeczny, od którego z kolei odcina się ZTM. Sporny odcinek zaczyna się od ulicy Dzierzgońskiej. W wariancie społecznym doce-lowo prowadzi do skrzyżowania ulicy Sprawnej z Modlińską. Z uwagi na rezygnację z budowy metra na tym odcinku protestujący proponują lokalizację pętli tramwa-jowej Winnica w miejscu przeznaczonym w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Winnica Północna pod planowaną stację metra Dąbrówka.

W krzywym zwierciadle

- Ludziom tłumaczy się, że blokujemy inwestycję, że nie chcemy tramwaju pod swoimi oknami. To zwykłe mydlenie oczu, to właśnie w naszym wariancie tramwaj będzie jeździł pod moim oknem. Robi się z nas pieniaczy - mówi mieszkanka ulicy Poetów.

Przez przeszło dziesięć lat miejscowa społeczność wielokrotnie wykazywała, że przebieg ulicy Światowida na spornym odcinku jest nieuzasadniony. Projekt prze-biegu tej trasy powstał w latach sześćdziesiątych, kiedy cały teren Winnicy prze-znaczony był pod budownictwo państwowe. Urzędy stosowały prawo pierwokupu i przejmowały prywatne grunty. - Nie wszystkie udało się przejąć. Na prywatnych działkach nie dawano zgody na budowę nowych domów i remonty starych. Jednak część działek odblokowano i przy ulicy Poetów powstały nowe domy - mówi miesz-kanka tej ulicy.

Zapraszamy na zakupy

Sąd za mieszkańcami

Projekt przebiegu ulicy Światowida powstał około 50 lat temu. - W 2000 roku za-poznaliśmy się z planem zagospodarowania przestrzennego Winnicy. Wprowadze-nie ulicy Projektowanej kolidowało z wcześniej wydanymi decyzjami i pozwoleniami zagospodarowania naszej działki i budową domu - mówi mieszkanka ulicy Poetów. Plan został zaskarżony do sądu i przychylił się do tego Wojewódzki Sąd Administra-cyjny, Naczelny Sąd Administracyjny oraz Sąd Najwyższy i Prezes NSA w rewizji nadzwyczajnej. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w uzasadnieniu wyroku z 18 lipca 2003 roku (sygn. akt IV SA 1648/03) pisze, że: "władcze podejście organów do kwestii ustalenia przeznaczenia i zasad zagospodarowania terenu przy sporządzeniu miejscowych planów, jest źródłem konfliktów. Ponadto wypacza to sens instytucji protestów i zarzutów, które stają się fikcją, skoro i tak stanowisko organów jest jedyne możliwe i niepodważalne. Trudno się dziwić rozgoryczeniu skarżących, skoro od 50 lat duża część nieruchomości stanowiącej ich własność jest zarezerwowana pod budowę ulicy Światowida, a w związku z przygotowanym nowym projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dalsza część nieruchomości może podzielić ten los, chociaż skarżący zainwestowali ją zgodnie z ostatecznymi decyzjami organów architektoniczno-budowlanych. Oprócz poczucia moralnej krzywdy, można zacząć wątpić, czy jest to możliwe (dopusz-czalne) w demokratycznym państwie prawnym. Należy bowiem zrozumieć, że dla właściciela ograniczenie jego prawa własności wbrew jego woli będzie zawsze bez-prawiem, nawet jeżeli powołując się na stosowne przepisy prawa, wykaże się, że jest to zgodne z prawem, co nie oznacza jednak, że z zasadą sprawiedliwości spo-łecznej."

REKLAMA

Za drogo i bez sensu?

ZTM podaje wiele argumentów przeciwko tzw. wariantowi społecznemu, m.in. wzrost kosztów inwestycji (np. wykup prywatnych działek), wyburzenie nowych bu-dynków, a także wpisanego do rejestru zabytków budynku garbarni i Spółdzielni Pracy Inwalidów Inspol.

- Wariant społeczny forsowany przez grupkę mieszkańców został przez inwes-tora bardzo szczegółowo rozpatrzony, także pod kątem oddziaływania na środowis-ko - tłumaczy Andrzej Skwarek, rzecznik ZTM.

Protestujący mieszkańcy nie zgadzają się z argumentacją ZTM-u. - Sprawdzi-liśmy, że budynek garbarni nie jest wpisany do rejestru zabytków - mówią jedno-głośnie. Na argument, że przebieg wariantu społecznego koliduje ze Spółdzielnią Pracy Inwalidów Inspol, odpowiadają, że skoro jest to zakład państwowy, to można go przenieść w inne miejsce. Nie zgadzają się z większością argumentów, które po-daje ZTM.

REKLAMA

Czekamy na werdykt

Mieszkańcy oprotestowali decyzję środowiskową. Jeśli Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie uchyli jej teraz, to planują się odwoływać. - Jeśli SKO przychyliłoby się do opinii protestujących, budowa linii tramwajowej mogłaby się opóźnić nawet o pół roku - uważa radny Białołęki Wojciech Tumasz. - Jeśli decyzja nie zostanie uchylona, protestujący mogą odwołać się jeszcze do sądu wojewódzkiego, a w ostateczności do Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodaje radny.

ZTM jest pewny swego

- Oczywiście czekamy na orzeczenie SKO, ale biorąc pod uwagę proces przygoto-wywania dokumentacji, obejmujący m.in. składanie dodatkowych analiz i wyjaś-nień, jakich wymagał organ wydający decyzję środowiskową (także w następstwie postulatów i opinii zgłaszanych przez mieszkańców), zdaniem inwestora wszelkie wymogi zostały dopełnione. Obecnie nie ma żadnych przesłanek, żeby brać pod uwagę możliwość opóźnień realizacji inwestycji - twierdzi Andrzej Skwarek z ZTM.

Tramwaj ruszy razem z mostem

Dyrektor ZTM Leszek Ruta podkreśla, że odcinek od mostu do Dzierzgońskiej nie budzi żadnych emocji i linia na trasie od tymczasowej pętli przy Mehoffera do Mło-cin zostanie uruchomiona wraz z oddaniem do użytku mostu.

Barbara Kiliszek, mz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA