REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

Tramwaj na Kasprzaka: Jelonki skorzystają, jeśli zaprotestują

  13 maja 2015

alt='Tramwaj na Kasprzaka: Jelonki skorzystają, jeśli zaprotestują'
źródło: Tramwaje Warszawskie

Nic o nas bez nas? Nie tym razem. Tramwaje Warszawskie organizują - tylko na Woli - spotkania w sprawie linii jelonkowskiej. W grę wchodzi znaczne przyspieszenie dojazdu z Powstańców Śląskich do metra.

REKLAMA

Po siedmiu miesiącach wracamy do tematu przyspieszenia prędkości tramwajów na linii biegnącej Połczyńską i Wolską w kierunku Śródmieścia. Zapowiadane na początek tego roku przekształcenie części przystanków w przystanki na żądanie nie weszło w życie z powodu - jak słychać w ZTM - "problemów technicznych". Dziś już nie wiadomo, kiedy to nastąpi, ale realnych kształtów nabiera pomysł przywrócenia tramwajów na ulicę Kasprzaka i wyprostowania trasy z Jelonek do ronda Daszyńskiego.

Tunel pod skrzyżowaniem z Redutową

Spośród pięciu wariantów Tramwaje Warszawskie wybrały trzy. Pierwszy, w którym tunel pod skrzyżowaniem z Redutową zostaje przebudowany na tramwajowy, z podziemnymi przystankami i rampami dla wózków. Przy takim rozwiązaniu prędkość tramwajów na tym odcinku rośnie o dwie trzecie, a do najbliższej stacji metra droga wiedzie po nowych szynach przez przystanki Ordona, PKP Kasprzaka, Szpital Wolski i Karolkowa. Przygotowano także wariant drugi (poszerzenie tunelu za dodatkowe 30 mln zł, by zachować bezkolizyjny przejazd dla samochodów) i trzeci (najtańszy, w którym tramwaje jadą nadal naokoło: przez Wolską i Prymasa Tysiąclecia).

Kup bilet

Jelonki powinny protestować!

Pasażerowie z Jelonek powinni wziąć udział w konsultacjach społecznych przede wszystkim po to, by zaprotestować przeciwko wariantowi trzeciemu, który w najmniejszym stopniu nie poprawia ich sytuacji. Pełne opisy i mapy poszczególnych rozwiązań można znaleźć na stronie www.tramwajnakasprzaka.pl, a w konsultacjach najlepiej wziąć udział wysyłając e-mail na adres kasprzaka@tw.waw.pl. Można także pofatygować się na Wolę, gdzie odbędą się spotkania: 21 maja (czwartek) o godz. 18:00 w liceum przy Bema 76 oraz 27 maja (środa) o godz. 18:00 w zespole szkół przy Elekcyjnej 21/23. Będzie także wizja lokalna: 30 maja (sobota) o godz. 10:30 przy Teatrze na Woli. Dodatkowo w Forcie Wola (23 maja godz. 9:00-17:00) i wolskim ratuszu (2 czerwca godz. 16:00-21:00) staną punkty konsultacyjne.

Dominik Gadomski

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (8)

# gordon

14.05.2015 12:28

Kierowcy z Jelonek też powinni protestować przeciw wariantowi 1, ale pewnie nawet nie wiedzą o tych planach. Zresztą straciłyby też Odolany, część Włoch, Ożarowa itd.
Dla pasażerów z Jelonek nawet najszybszy wariant wiąże się z przesiadką do tramwaju, jeśli ktoś nie mieszka przy Powstańców Śląskich. W porównaniu z dawnym 506 to taki sobie zysk (szczególnie że torowisko na Prostej jest przygotowane pod trambuspas). I czy nie pilniejsza byłaby budowa tramwaju do Dworca Zachodniego?

# wawa

14.05.2015 17:10

Tramwaj do Dworca Zachodniego nie powstanie bez tej inwestycji, wszystkie warianty zakładają rozjazd na rondzie Tybetu w kierunku dworca.

# bemol

15.05.2015 11:40

Świetlane perspektywy przed 2020, Obozowa do remontu, Górczewska i fragment Kasprzaka zamknięte z powodu budowy metra, Kasprzaka/Wolska zablokowana przez budowę linii tramwajowej. Jedyny objazd trasą S8.

REKLAMA

# ze szwedzkich górek

15.05.2015 12:21

Dawniej tramwaje (linie 10 i 34) jeździły po torach na ulicy Kasprzaka i Nowo-Bema (obecnie Prymasa Tysiąclecia) i Wolską.
Jeszcze dawniej od Wolskiej była odnoga tramwajowa na ulicy Bema.
Ponieważ brak miejsca na Prymasa Tysiąclecia nie pozwala obecnie na torowisko tramwajowe można kompromisowo po odbudowaniu trakcji przeprowadzić tramwaje ulicami Kasprzaka i Bema do Wolskiej.

# do boju

16.05.2015 04:59

Obudźta się Ludu Pracującej Stolicy.

# darq

17.05.2015 23:53

A czy ZTM mógłby już teraz ujawnić, jak zamierza pociąć komunikację autobusową po uruchomieniu tramwaju na Kasprzaka? Czy raczej zastosuje metodę faktów dokonanych i zrobi się taka sama chryja, jak przy okazji tramwaju na Powstańców?

REKLAMA

# Wolazmian

18.05.2015 15:07

Niech się łaskawie szwedzkie górki pofatygują na ulicę Bema i zmierzą (na oko) ile ma metrów szerokości. A potem niech nas poinformują, gdzie ma się zmieścić ten tramwaj. Nie mogę się doczekać.

# Hough

20.05.2015 17:41

Najlepszy dla mnie wariant to ten najtańszy - tramwaje skręcają z Kasprzaka w Prymasa - jak dawniej. Dlaczego najlepszy? Ponieważ może być najszybciej zrealizowany, a przy tym można założyć, że zaoszczędzi sie pieniądze na najważniejszą inwestycję tramwajową - połączenie z Dworcem Zachodnim. Takie połączenie będzie przełomem w transporcie publicznym w tej części miasta. Najszybszy wariant Kasprzaka-Połczyńska to ten najdroższy: tramwaje w wykopie, samochody w stronę Bemowa w wykopie. Wariant z wprowadzeniem tramwajów do wykopu, a wyprowadzeniem z niego samochodów jest najgorszy. Kasprzaka będzie wpadać zakrętem w Wolską pomiędzy cerkwią a Redutową. Powstałyby tam światła i przez to Kasprzaka będzie korkować się już od Bema. Hough.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Zima 2023/2024
Zima 2023/2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe