To już oficjalne. Park na Tarchominie szybko nie powstanie
22 września 2020
W czwartek warszawscy radni mają zdecydować o serii cięć budżetowych, dyplomatycznie zwanych "przesunięciami".
Teren pomiędzy Światowida, Ćmielowską, Myśliborską i Botewa to na pierwszy rzut oka wielka dziura pośrodku osiedla. Wystarczy jednak przejść jedną ze ścieżek między drzewami, na przykład na wysokości pasażu Vargi, żeby przekonać się o potencjale tego miejsca. Starsi stażem mieszkańcy Tarchomina pamiętają, że przy Ćmielowskiej znajdowały się kiedyś stawy, których pozostałością są wyraźne nierówności terenu. To właśnie tam ma powstać nowy park na Białołęce, którego projekt poznamy w listopadzie. Dokument już powstaje, zapłacimy za niego 156 tys. zł. Co potem?
Jak wynika z dokumentów Rady Warszawy przygotowanych na najbliższą sesję, projekt parku trafi do szuflady na kilka lat. Z powodu kryzysu gospodarczego, fatalnej sytuacji finansowej miasta i konieczności cięć, cała przeznaczona na urządzenie terenu kwota 3,1 mln zł zostanie przesunięta aż na rok 2023.
W najlepszym wypadku kryzys potrwa krótko i za trzy lata mieszkańcy Tarchomina skorzystają z nowego parku. W najgorszym - budowa opóźni się jeszcze kilkakrotnie a projekt trzeba będzie zaktualizować, by dostosować go do ciągle zmieniających się przepisów. Po drodze czeka nas jeszcze co najmniej jedna kampania wyborcza, w której kandydaci na radnych zapewne po raz kolejny chętnie obiecają nam urządzenie parku.
Co powstanie przy Botewa?
Najbardziej intensywnie zostanie zagospodarowana wschodnia część parku, sąsiadująca z Myśliborską. Powstaną tam: drewniany placyk "do wydarzeń sąsiedzkich" z wierzbową kopułą, polana z hamakami i leżakami, plac zabaw z nietypowym wyposażeniem (trawiaste górki z tunelami, kłody do wspinaczki i miejsce do budowy szałasów) oraz automatyczna toaleta. W środkowej części terenu głównym zadaniem będzie zachowanie istniejącej zieleni oraz ukształtowania terenu, będącego pozostałością po grobli i stawach. Zagłębienie ma zostać uszczelnione, dzięki czemu woda będzie w nim obecna przez cały rok i prawdopodobnie powstanie tam ostoja żab. W pobliżu zamontowane zostaną tzw. hotele dla owadów i ule. Od strony Światowida, obok podstacji tramwajowej i Rossmana, stanie piętrowy pawilon o funkcji kulturalno-gastronomicznej. Większość alejek w parku zostanie wykonana z nawierzchni mineralnych, a niektóre - z drewnianych.
(dg)