REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Tłumy widzów. Sukces białołęckiego festiwalu

  22 lutego 2018

alt='Tłumy widzów. Sukces białołęckiego festiwalu'
Żaniołki - koncert dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 355
Fot. Michał Radochoński, Projekt Kreatywny

Spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, wystawy fotograficzne, spotkania z artystami. Do tego dwie ogromne sale widowiskowe wypełnione po brzegi i elektryzująca, twórcza atmosfera. Ostatni weekend w Białołęckim Ośrodku Kultury na pewno przejdzie do historii.

REKLAMA

Na obu scenach BOK (przy van Gogha 1 i Głębockiej 66) odbyła się I edycja festiwalu Białołęka Kulturalna, do udziału w którym BOK zaprosił twórców związanych z naszą częścią Warszawy. Na dwóch scenach Ośrodka pojawili się artyści, zespoły muzyczne, działacze i inicjatorzy szeroko pojętej kultury - znani i lubiani białołęczanie, a także zupełnie nowi twórcy, którzy jeszcze nie mieli okazji zaprezentować się szerszej publiczności.

- Od dawna wiedzieliśmy, że potencjał artystyczny Białołęki jest ogromny. Najaktywniejszy na Białołęce. Większość spyta: kto to jest? Najaktywniejszy na Białołęce. Większość spyta: kto to jest?
Bartosz Dąbrowa to najaktywniejszy mieszkaniec naszej dzielnicy. Przynajmniej jeśli wierzyć wynikom internetowego głosowania w konkursie "Aktywni na rzecz Białołęki".

Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat Tarchomin '80. Nieznane fotografie sprzed 30 lat
Właśnie ukazał się album "Tarchomin '80" z niepublikowanymi wcześniej fotografiami Wiesława Antosika pokazującymi powstające blokowisko na warszawskim Tarchominie. Bezpłatny egzemplarz tego niecodziennego 140-stronicowego wydawnictwa będzie można otrzymać 7 grudnia o g. 18.00 podczas promocji w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Mieszka tu wielu ludzi, który tworzą prawdziwe perełki. Naszym zadaniem jest te perełki wyławiać, promować i pokazywać lokalnym odbiorcom. Tym bardziej jest nam miło, że festiwal spotkał się z tak pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców - na większość wydarzeń wejściówki rozeszły się w ciągu kilku dni - podkreśla Karolina Adelt-Paprocka, dyrektor Białołęckiego Ośrodka Kultury.

Dwa dni dla białołęckich artystów

Festiwalowa sobota zaczęła się od spektakli teatralnych dla dzieci: "Pinokia" Pana Teatrzyka, pięknej i pouczającej opowieści o Pinokiu, niezwykłym drewnianym chłopcu, dzięki której dzieci poznają konsekwencje kłamstwa i nauczą się odróżniać dobro od zła, a także "Kulis teatru" Jacka Zienkiewicza, który zaprosił maluchy do wspólnej podróży, podczas której publiczność przeniosła się w magiczny świat sztuki scenicznej.

Popołudnie należało do muzyki, poezji i teatru dla dorosłych. Jan Bzdawka, solista Teatru Muzycznego Roma, przeniósł widzów w magiczny świat broadwayowskich musicali, porywając (wraz z dzieciakami z Ogniska Musicalowego) całą publiczność do tańca. Poetka Sylwia Szeliga zadbała o duchowy wymiar sobotniego wieczoru, grupa Café Cortao zaprezentowała pełną energii i radości muzykę flamenco ze słonecznej Andaluzji a Paweł Burczyk rozśmieszał do łez wypełnioną po brzegi salę widowiskową podczas swojego monodramu "4 tony podłogi". Sobotnie wydarzenia w BOK-u zostały dopełnione spotkaniem z Bartłomiejem Włodkowskim, które odbyło się w białołęckim ratuszu w ramach promocji albumu jego autorstwa "Tarchomin 80", ze zdjęciami Wiesława Antosika. Gościem specjalnym był nasz sąsiad Marek Sierocki.

Drugi dzień również zaczął się teatralnie od zabawnego spektaklu o przygodach zagubionej wróżki Fru Fru na motywach baśni J. Ch. Andersena ("Spełnione marzenie wróżki Fru Fru") w wykonaniu Teatru 356 oraz wzruszającej opowieści o piesku ("Baśniowy pokoik") Teatru Dobrego Serca. Następnie widzowie w sali widowiskowej przy Głębockiej wysłuchali rozśpiewanych "Żaniołków" - dzieciaków ze Szkoły Podstawowej nr 355.

Kolejnym punktem programu było znakomite show Artura Barcisia, w którym w zabawny sposób opowiadał o swojej drodze do aktorstwa, zapraszając za kulisy teatru i planu filmowego. Z kolei Warsaw String Players, pod kierownictwem Janusza Wawrowskiego, zaczarowali publiczność niezwykłym koncertem muzyki klasycznej, w którym można było usłyszeć m.in. utwory Edvarda Griega, Ignacego Jana Paderewskiego czy Krzesimira Dębskiego. Kulminacyjnym punktem programu była gala finałowa połączona z koncertem Sidneya Polaka, podczas której zostały wręczone nagrody dla najbardziej aktywnych mieszkańców Białołęki: Bartosza Dąbrowy, działającego na rzecz młodych mieszkańców Białołęki, Moniki Stawickiej-Drabik, współtwórczyni Teatru 356 oraz Aleksandry Gajewskiej, jednej z założycielek inicjatywy Białołęka Jest Kobietą.

- Pracując nad programem festiwalu, zdaliśmy sobie sprawę, że na Białołęce mieszka także bardzo duże grono ludzi, którzy angażują się w promocję różnego rodzaju inicjatyw i wydarzeń kulturalnych, często też współpracując z naszym Ośrodkiem. Postanowiliśmy więc zorganizować plebiscyt "Aktywni na rzecz Białołęki", w którym moglibyśmy je pokazać, prezentując ich dorobek. Mam nadzieję, że dzięki naszemu konkursowi udało nam się zainspirować innych do podobnych działań - dodaje Karolina Adelt-Paprocka.

Kolejna edycja Festiwalu "Białołęka Kulturalna" za rok.

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy