Tężnia solankowa w parku Wiecha: potrzebne są konsultacje?
12 lipca 2018
Czy w parku Wiecha będzie można zaznać solankowych inhalacji przy tężni? Władze Targówka nie potrafią się zdecydować.
- Ponownie proszę o podjęcie działań i stosownych decyzji mających na celu budowę tężni solankowej w parku Wiecha - czytamy w interpelacji skierowanej do władz dzielnicy przez radnego Witolda Harasima.
W ślad za Legionowem i placem Hallera
Jak zwraca uwagę radny, propozycja usytuowania tężni solankowej w parku Wiecha została zgłoszona w czasie konsultacji dotyczących uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla całego skweru. - W wyniku tych konsultacji projektanci planu uznali za możliwe zlokalizowanie takiego obiektu w parku. Takie - bardzo pożyteczne dla zdrowia mieszkańców - niewielkie i niedrogie obiekty powstały w wielu parkach w naszym kraju, np. w Legionowie, na Pradze Północ przy placu Hallera, i mieszkańcy są z tego bardzo zadowoleni. Biorąc pod uwagę pogarszający się stan powietrza w naszej dzielnicy, a także fakt, że park Wiecha jest niewielki obszarowo, a służyć będzie w najbliższej przyszłości około 40-tysięcznemu osiedlu, należy uwzględnić budowę w nim tężni w czasie renowacji przez firmę Astaldi placu budowy II linii metra - przekonuje radny Harasim.
Dom kultury ważniejszy?
Wiceburmistrz Targówka o tężni mówi "naokoło" i mało konkretnie. - Potrzebujemy spójnej wizji, co należy zrobić na skwerze Wiecha. Niedawno przyjęliśmy nowy plan zagospodarowania, który dopuszcza na nim budowę małego domu kultury i fontanny. Przypominam też, że jak stacja metra Targówek będzie oddawana, to między Ossowskiego a Trocką też zaplanowano tereny zielone. Wszystko powinno do siebie pasować. Koncepcja musi być też spójna z pracami Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), a przypominam, że robią całą obwodnicę. A tężnia? O tym musieliby zadecydować sami mieszkańcy w konsultacjach z urbanistami i projektantami, które jeszcze zorganizujemy - mówi wiceburmistrz Grzegorz Gadecki.
Otoczenie skweru się zmieni
I faktycznie, zanim zaznamy solankowych inhalacji i pojedziemy metrem, czeka nas przebudowa otaczającego park Wiecha pierścienia ulic. ZDM zaplanował remont chodników, dosadzenie drzew i krzewów oraz wymianę oświetlenia. Wzorem ulic w Miasteczku Wilanów powstanie także oddzielona od chodnika ścieżka biegowa. Po przebudowie jezdnia obwodnicy będzie mieć po jednym pasie w każdym kierunku. Powstają nowe przystanki autobusowe przy Lusińskiej w kierunku Wincentego, na Pratulińskiej w kierunku Trockiej i przy wejściach do metra na rogu Ossowskiego i Pratulińskiej.
(DB)