REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Testamenty

  25 kwietnia 2007

W obecnych czasach, kiedy zakres posiadanej własności poszerza się, a stosunki majątkowe stają się coraz bardziej skomplikowane, wiele osób rozważa, komu powinien przypaść majątek po ich śmierci.

REKLAMA

Wielu osobom świadomość, że dziedziczyć majątek będą najbliższe osoby, według tzw. dziedziczenia ustawowego, nie wystarcza. Przyczyną jest często fakt, iż osoba-mi najbliższymi nie są dla nich osoby określone przez przepisy, a więc dzieci, wnu-ki, rodzice i rodzeństwo, lecz zupełnie inne osoby, w świetle przepisów prawa obce.

Najczęściej dzieje się tak, gdy ludzie żyją w związkach nieformalnych, a także gdy pomocy i wsparcia w codziennym życiu udzielają im inne osoby niż rodzina. Czasem stosunki z rodziną są wręcz złe i wtedy naturalną koleją rzeczy jest to, że nie chcą, aby rodzinie przypadł po śmierci udział w ich majątku. Dotyczy to także osób samotnych, które w świetle prawa rodziny nie mają. Ponadto często osoby posiadające rodzinę chcą, aby tylko niektóre osoby blisko spokrewnione otrzymały po nich spadek, a nie wszystkie, o których mówią przepisy.

W takich wypadkach rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu. Testament oznacza, że po osobie, która ten testament spisała, dziedziczy osoba lub osoby wymienione w testamencie. Ograniczeń liczbowych nie ma i w testamencie jako spadkobierców wskazać można zarówno jedną osobę, jak i kilka, kilkanaście lub nawet więcej. Ważne jest tylko, by były wymienione w treści testamentu w ten sposób, aby było jasne o kogo chodzi. A więc z imienia i nazwiska ze wskazaniem dodatkowo, jeśli jest to rodzina, stopnia pokrewieństwa - np. moja siostra, mój prawnuk - lub innych informacji, które pozwolą na jednoznaczne ustalenie osoby, jak np. numer pesel. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy do czynienia z popularnym imieniem i nazwiskiem i w przyszłości mogłyby pojawić się wątpliwości o kogo chodzi. Adres może być w tym wypadku wyróżnikiem niewys-tarczającym, choć też warto go wskazać, ponieważ od daty sporządzenia testa-mentu do śmierci sporządzającego testament może upłynąć wiele lat i te dane mo-gą ulec zmianie.

Sporządzenie testamentu nie jest rzeczą skomplikowaną. Można go sporządzić samemu lub u notariusza. Jeśli sami sporządzamy testament najważniejsze jest, aby cała treść zapisana była własnoręcznie pismem odręcznym, należy też wpisać datę i podpisać się pod tak sporządzonym testamentem.

W przypadku, gdy testament sporządzany jest u notariusza, cała treść zapi-sana będzie maszynowo, a sporządzający testament podpisze się tylko pod nim w obecności notariusza.

Tak więc sporządzenie testamentu u notariusza jest prostsze, ponieważ nie trzeba zapisywać go w całości ręcznie. Co do ważności nie ma natomiast żadnych preferencji, jeśli chodzi o testament sporządzony notarialnie. Testament sporzą-dzony własnoręcznie ma tę samą moc obowiązywania, co testament notarialny.

Jest natomiast jedna podstawowa zasada: zawsze obowiązuje testament póź-niej sporządzony. Dlatego tak ważne jest umieszczenie na testamencie daty: jeśli mamy kilka testamentów - o dziedziczeniu zdecyduje ten, który został sporządzony najpóźniej.

Agnieszka Pajer
radca prawny

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy