Testamenty
25 kwietnia 2007
W obecnych czasach, kiedy zakres posiadanej własności poszerza się, a stosunki majątkowe stają się coraz bardziej skomplikowane, wiele osób rozważa, komu powinien przypaść majątek po ich śmierci.
Najczęściej dzieje się tak, gdy ludzie żyją w związkach nieformalnych, a także gdy pomocy i wsparcia w codziennym życiu udzielają im inne osoby niż rodzina. Czasem stosunki z rodziną są wręcz złe i wtedy naturalną koleją rzeczy jest to, że nie chcą, aby rodzinie przypadł po śmierci udział w ich majątku. Dotyczy to także osób samotnych, które w świetle prawa rodziny nie mają. Ponadto często osoby posiadające rodzinę chcą, aby tylko niektóre osoby blisko spokrewnione otrzymały po nich spadek, a nie wszystkie, o których mówią przepisy.
W takich wypadkach rozwiązaniem jest sporządzenie testamentu. Testament oznacza, że po osobie, która ten testament spisała, dziedziczy osoba lub osoby wymienione w testamencie. Ograniczeń liczbowych nie ma i w testamencie jako spadkobierców wskazać można zarówno jedną osobę, jak i kilka, kilkanaście lub nawet więcej. Ważne jest tylko, by były wymienione w treści testamentu w ten sposób, aby było jasne o kogo chodzi. A więc z imienia i nazwiska ze wskazaniem dodatkowo, jeśli jest to rodzina, stopnia pokrewieństwa - np. moja siostra, mój prawnuk - lub innych informacji, które pozwolą na jednoznaczne ustalenie osoby, jak np. numer pesel. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy do czynienia z popularnym imieniem i nazwiskiem i w przyszłości mogłyby pojawić się wątpliwości o kogo chodzi. Adres może być w tym wypadku wyróżnikiem niewys-tarczającym, choć też warto go wskazać, ponieważ od daty sporządzenia testa-mentu do śmierci sporządzającego testament może upłynąć wiele lat i te dane mo-gą ulec zmianie.
Sporządzenie testamentu nie jest rzeczą skomplikowaną. Można go sporządzić samemu lub u notariusza. Jeśli sami sporządzamy testament najważniejsze jest, aby cała treść zapisana była własnoręcznie pismem odręcznym, należy też wpisać datę i podpisać się pod tak sporządzonym testamentem.
W przypadku, gdy testament sporządzany jest u notariusza, cała treść zapi-sana będzie maszynowo, a sporządzający testament podpisze się tylko pod nim w obecności notariusza.
Tak więc sporządzenie testamentu u notariusza jest prostsze, ponieważ nie trzeba zapisywać go w całości ręcznie. Co do ważności nie ma natomiast żadnych preferencji, jeśli chodzi o testament sporządzony notarialnie. Testament sporzą-dzony własnoręcznie ma tę samą moc obowiązywania, co testament notarialny.
Jest natomiast jedna podstawowa zasada: zawsze obowiązuje testament póź-niej sporządzony. Dlatego tak ważne jest umieszczenie na testamencie daty: jeśli mamy kilka testamentów - o dziedziczeniu zdecyduje ten, który został sporządzony najpóźniej.
Agnieszka Pajer
radca prawny