REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Ochrona na imprezie masowej

  25 kwietnia 2007

Zbliża się długi weekend majowy. Rok temu byłam w tym okresie na pikniku. Piknik to była impreza na ogrodzonym terenie. Pamiętam, że przed wejściem zostałam dosłownie przeszukana przez ochronę! Nie chciałam się na to zgodzić, więc powiedzieli, że mnie nie wpuszczą. Byłam z dziećmi i zależało mi, żeby one weszły, toteż poddałam się temu przeszukaniu! W tym roku też wybieram się na ten piknik! Czy ochrona na tej imprezie ma prawo mnie przeszukać, łącznie z przeszukaniem torby?

REKLAMA


Senator - adwokat
radzi czytelnikom "Echa"
Jak pisałem ostatnio, pracownicy ochrony mają w określonych sytuacjach prawo legitymowania, a cza-sem nawet przeszukania. Jednak sytuacja opisywana w pytaniu należy do szczególnego przypadku. Naj-prawdopodobniej piknik, o którym pisze czytelniczka jest tzw. imprezą masową. Impreza masowa to taka, która odbywa się pod gołym niebem na terenie mo-gącym pomieścić co najmniej tysiąc osób, a jeżeli odbywa się w budynku, to musi on mieścić minimum 300 osób. Przeprowadzenie imprezy masowej wiąże się z zaostrzonymi wymogami bezpieczeństwa i och-rona takiej imprezy ma szczególne uprawnienia.

Służby porządkowe organizatora imprezy maso-wej lub zatrudnionej agencji ochrony osób lub mie-nia, muszą mieć w widocznym miejscu specjalny identyfikator. Identyfikator taki musi zawierać: foto-grafię, numer identyfikacyjny, okres ważności, infor-macje o tym, kto wystawił ten identyfikator oraz jego podpis i pieczęć. Osoba posługująca się takim identyfikatorem w ramach ochrony imprezy masowej jest uprawniona do:

  1. sprawdzania uprawnień osób do przebywania na imprezie masowej;
  2. legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
  3. przeglądania zawartości bagaży, odzieży osób, w przypadku podejrzenia, że osoby te wnoszą lub posiadają broń lub inne niebezpieczne przedmioty (np. nóż), materiały wybuchowe, materiały pożarowo niebezpieczne, napoje al-koholowe, narkotyki;
  4. stwierdzania uprawnień osób do przebywania na imprezie masowej, a w przypadku stwierdzenia braku takich uprawnień - wezwania ich do opusz-czenia imprezy;
  5. wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek lub za-chowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy, a w przypadku niewy-konania tych poleceń - wezwania ich do opuszczenia imprezy;
  6. stosowania siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających oraz po-dobnych technik obrony w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochro-nie lub odparcia ataku na członka służby porządkowej lub inną osobę.
Służby porządkowe na imprezie masowej mają też prawo ujęcia osób stwarzają-cych bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także chronionego mienia. Po ujęciu osoba taka musi być niezwłocznie przekazana policji.

Warto też dodać, że organizator imprezy masowej ma prawo do nagrywania przebiegu całej imprezy. Nagrania mogą być wykorzystane jako dowód w sądzie. Natomiast jeżeli nagranie nie jest wykorzystywane jako dowód wykroczenia czy przestępstwa, to po miesiącu powinno być komisyjnie zniszczone.

Adw. Robert Smoktunowicz
Senator RP

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe