Teatr jest oknem szeroko otwartym na świat
10 marca 2006
Dnia 22.02.2006 w auli Białołęckiego Ośrodka Kultury odbył się I Przegląd Teatrzyków Dziecięcych. W przeglądzie udział wzięło 8 zespołów teatralnych - dzieci z przedszkoli: nr 226, Stonoga i Smerf oraz ze szkół podstawowych: nr 344, 314 i 154.
"Nasza Szkoła" ceni sobie kreatywność i umiejętność pracy zespołowej. Główną strategią jest wychowanie przez sztukę polegające na uczestniczeniu w działaniach artystycznych, które w naturalny sposób budują u dziecka poczucie własnej wartości i ducha współpracy, uczą odwagi, wrażliwości oraz zachęcają do ekspery-mentowania. To przede wszystkim te cele przyświecały organizatorom. Cytując Edmunda Dryło: "Wystawienie sztuki stwarza motywację pozytywną zachęcając dzieci do podejmowania wysiłku". Każde dziecko biorące udział w spektaklu teatralnym kształtuje swoją wrażliwość estetyczną, wyobraźnię twórczą, zdolność wyrażania swoich dziecięcych emocji.
Teatr uczy zachowań społecznych i przestrzegania zasad współżycia w grupie. Ponadto rozwija pamięć, poprawia wymowę, uczy rozumienia tekstu. Należy jednak pamiętać, że w tym wszystkim najważniejsze jest dziecko, bo poziom spektaklu zależy od jego możliwości. Wszyscy mali aktorzy, bez wyjątku, wykazywali duże umiejętności aktorskie i wokalne. Dzięki temu każde przedstawienie było wyjątkowe. W związku z tym, jury w składzie Joanna Ciupik-Molińska - dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Nasza Szkoła" oraz Edmund Dryło - nauczyciel "Naszej Szkoły", instruktor teatralny i twórca Teatru Ruchu - przyznało nagrody wszystkim uczestnikom I Przeglądu Teatrzyków Dziecięcych. W spektaklach można było dostrzec pozytywne i bardzo ciekawe walory artystyczne m.in. ruch sceniczny i pantomimiczny, poczucie rytmu, poetycki nastrój i edukacyjne przesłanie.
Bardzo ciepła i przyjazna atmosfera towarzyszyły już od pierwszego przed-stawienia. Nie zabrakło oczywiście licznej widowni, która swymi uśmiechami i gromkimi brawami wyrażała podziw dla małych artystów. Warto "bawić się" w teatr!
km