Targówek potrzebuje bardziej aktywnych radnych
30 października 2014
Rozmowa z Dariuszem Klimaszewskim, kandydatem do Rady Warszawy.
Po czterech latach przerwy ponownie chce Pan reprezentować mieszkańców Targówka w radzie miasta. Co dziś mogą oni zyskać dzięki Pana pracy?
Na spotkaniu z jednym z kół Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pyta mnie jeden z panów, po moim wystąpieniu w naszych targówkowskich sprawach: "A co pan dla emerytów zrobi, panie Klimaszewski". I chyba sam sobie odpowiedział, że emerytury nie podniosę, bo to nie zadanie samorządu i że wszystko drogie a bilet na występy powinien być tańszy. Pytanie zadał, ale chyba już nie chciał słuchać odpowiedzi. Trudno zresztą się nie zgodzić, że nasi emeryci dostają niskie emerytury. Jeszcze parę eksperymentów w stylu funduszy emerytalnych, jak OFE, i będziemy na samym dnie, jak niektóre kraje Ameryki Południowej. Ci sami ludzie z prawicy, którzy dziś zapewniają emerytów, rencistów i inwalidów o swojej wielkiej miłości i noszą na rękach, jak byli w AWS-sie (dzisiejsze: PiS i PO) , wdrożyli nam, za premiera Buzka, reformę emerytalną (OFE), abyśmy pod palmami resztę życia spędzili. Dobrze, że kolejny rząd prawicowy teraz próbuje się z tego wycofać, ale ile pieniędzy przepadło, to on sam wie, a pod palmami żyć będą tylko przedstawiciele zarządów i rad funduszy. Ale to tak na marginesie, bo nie to chodzi. Mógłbym przecież powiedzieć o bilecie seniora, który SLD - jak było w koalicji w mieście - załatwiło, i o naszych propozycjach w obszarze kultury - jak choćby bezpłatnych biletów dla seniora kilka razy w roku.
Ja chcę mówić o naszych targówkowskich sprawach, bo po drugiej stronie Wisły budują, a u nas przez ostatnie lata tylko się mówi o budowaniu. To też jeden z powodów, dlaczego pragnę wrócić do gry i chcę budować wspólny front poparcia dla naszych praskich inwestycji.
O które zatem chce Pan zabiegać?
Gdzie obiecane inwestycje drogowe ze słynnej listy przed Euro 2012? Kto rano z Bródna jedzie do centrum wie, że potrzebny jest most Krasińskiego albo poszerzona ul. św. Wincentego czy Trasa Świętokrzyska. Każdy chciałby rano czy po południu omijać Targową i jechać obiecaną obwodnicą z ronda Wiatraczna do ronda Żaba. To jest minimum drogowe dla praskiej części Warszawy, a czekają Łodygowa i Nowotrocka. Co zrobiły władze dzielnicy, aby jedną ulicę utrzymać w planie a drugą wprowadzić? Gdzie byli nasi radni Warszawy, gdy urzędnicy wykreślali kolejne praskie inwestycje z planów? Przespali! Targówek potrzebuje bardziej aktywnych radnych. Do zrobienia czekają drogi osiedlowe i rowerowe, czekają na budowę parkingi wielopoziomowe dla Bródna, bo boisko do koszykówki to nie miejsce do parkowania. To jest pierwszy filar mojej aktywności.
Codzienność mieszkańców to przecież nie tylko drogi i parkingi...
Dlatego drugi filar to ochrona środowiska, którą od kilkunastu lat zajmuję się zawodowo, ochrona kompleksów leśnych Warszawy, takich jak Leśny Park Bródno z wyeksponowaniem miejsc przyrodniczych, ale równoczesną budową infrastruktury wypoczynkowej. Dla Targówka, który jako pierwszy w Polsce miał spalarnię odpadów i wiadome z tym problemy, ważne jest również, aby istotnie ograniczyć działanie podmiotów zajmujących się składowaniem i magazynowaniem odpadów i pilnować likwidacji dzikich wysypisk. Priorytetem będzie dbanie o nasze parki (Bródnowski i Wiecha) i obrona ogródków działkowych przed politycznymi zakusami likwidacji. Popieram działania na rzecz zachowania wartości przyrodniczych i rekreacyjnych ogrodów i sprzeciwiam się pomysłom burzenia altan.
Czy możliwe jest, aby Targówek był kojarzony z kulturą a nie głównie ze spalarnią?
W Warszawie standardem jest budowanie nowoczesnych teatrów i domów kultury. Pora na Targówek, trzeba rozbudować i unowocześnić istniejącą sieć (Domu Kultury "Świt" i Domu Kultury "Zacisze"), dodać nowy dom kultury - przy ul. Trockiej na Targówku, którego budowę wspieram od lat (idei budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z RSM Praga), a pani prezydent od 2011 nie ma czasu na odpowiedź w tej sprawie.
No i na koniec metro, by było budowane bezpiecznie dla Targówka i szybciej dojechało na Zacisze i Bródno, a bazarek na Trockiej znalazł dobrą, docelową lokalizację. To stale trzeba monitorować.
Rozmawiał jp