Targówek i Bródno w stylu retro
29 stycznia 2014
Historia to nie tylko Cedynia, Grunwald czy powstanie warszawskie. Historia jest dużo bliżej nas, niż się współczesnym wydaje.
Stowarzyszenie Kulturalne Bródno chce pokazać, że stare Bródno, które zostało zniszczone podczas wojny, jest połączone z nowym, powojennym, z okresu PRL. Przez trzy lata gromadziło materiały, w tym dokumentację fotograficzną, próbując stworzyć obraz, jak wyglądał Targówek kilka dekad temu. Do kogo ma być adresowany album? Jak twierdzi Kulturalne Bródno, do pokolenia obecnych 30- i 40-latków, dla których przestrzenie między blokami były całym światem zabaw. We współpracy z DK Świt stowarzyszenie prowadzi projekt "Targówek - bloki pełne historii". W jego ramach obie instytucje chcą wydać album z zebranymi zdjęciami. - Jesteśmy za żywą historią, dotykającą każdego z nas, interesują nas małe wydarzenia, szukamy mikroopowieści ludzkich, aby stworzyć z nich żywy obraz Bródna - mówi Bartosz Wieczorek, prezes stowarzyszenia.
Co się znajdzie w albumie? Wybrane, oryginalne zdjęcia z Bródna wraz z opisem miejsca i skojarzeń, jakie wiązali z nim mieszkańcy. Będzie to więc zarazem artystyczny album dokumentujący życie w PRL-u, jak i księga miejsc magicznych na Bródnie, które związane są dla każdego z ważnymi indywidualnymi przeżyciami i wspomnieniami.
Do kogo ma być adresowany album? Jak twierdzi Kulturalne Bródno, do pokolenia obecnych 30- i 40-latków, dla których przestrzenie między blokami były całym światem zabaw.
Na to jednak potrzebne są fundusze. Utworzono stronę internetową Polak Potrafi - Bródno Generacja PRL, przez którą można wspomóc wydawnictwo. Potrzeba 6000 złotych, czas na wpłaty jest do 3 marca. W zamian za darowiznę można liczyć na profity - plakat ze zdjęciami, album bądź podziękowania w publikacji.
(wt)