REKLAMA

Targówek

historia »

 

Targówek, Bródno i Zacisze są pełne historii

  17 maja 2013

alt='Targówek, Bródno i Zacisze są pełne historii'

Stare zdjęcia znalezione w piwnicy, wspomnienia z czasów podstawówki, opowiadania babci... Już pół roku trwają prace nad projektem "Targówek - bloki pełne historii", który uruchomił Dom Kultury "Świt" w ramach grantu otrzymanego z Muzeum Historii Polski.

REKLAMA

Efekty projektu można podziwiać na stronie internetowej Domu Kultury "Świt" oraz na facebookowym profilu nazwanym tytułem projektu. Są tam nie tylko zdjęcia, ale także nagrania audio ze wspomnieniami mieszkańców. A jak to się zaczęło?

- Sam mieszkam na Targówku od dzieciństwa. Zawsze interesowało mnie, jak ta okolica wyglądała kiedyś. To jest przecież nasza "mała ojczyzna" - opowiada Bartosz Wieczorek, koordynator projektu. - Razem ze współpracownikami z Domu Kultury "Świt" wpadliśmy na pomysł, aby zapytać o to najstarszych mieszkańców dzielnicy.

Okazuje się, że wiele osób chce dzielić się wspomnieniami. Zgłaszali się nie tylko starsi ludzie, ale również młodzież, która miała w rodzinie osoby pamiętające zamierzchłe dzieje Targówka. - Częściowo zdobyliśmy ciekawe kontakty od Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który działa w "Świcie". Jednak mnóstwo ludzi zgłosiło się samodzielnie, informacja o projekcie rozeszła się po prostu drogą pantoflową - opowiada koordynator.

Przełamać anonimowość

Mogłoby się wydawać, że na blokowiskach ludzie się nie znają - jest wielu przyjezdnych, panuje pełna anonimowość. Pozornie. Projekt pokazał, jak wiele nas łączy, jak dużo wspólnych wspomnień mają mieszkańcy Targówka. Na najstarszych fotografiach zwraca uwagę niezwykła elegancja ubioru mieszkańców Targówka: kapelusze, plisy, marynarki. - Pod zdjęciami zamieszczonymi na Facebooku ludzie piszą komentarze, wymieniają się wrażeniami. "Pamiętam - tu była pralnia, a tam chodziłem z ciocią na lody" - opowiada Bartosz Wieczorek. Można też oglądać zdjęcia tego samego miejsca dzisiaj i na przykład sprzed 30 lat. - Nawiązaliśmy też kontakt z mieszkańcem, który potrafi rozpoznać na Targówku dosłownie każde miejsce ze zdjęcia. Nawet jeśli na fotografii niewiele widać, ten pan zawsze wypatrzy w tle jakiś charakterystyczny obiekt i potrafi powiedzieć, gdzie zdjęcie było zrobione - opowiada dalej koordynator. - Fantastyczna w tym projekcie jest współpraca międzypokoleniowa. Młodzi ludzie rozmawiają z rodzicami, dziadkami, interesują się historią.

Wstąp do księgarni

Gry podwórkowe i handel śledziami

A jaki obraz Targówka wyłania się ze zdjęć? Choć zarówno okres wojny, jak i czasy PRL-u do najbogatszych nie należały, co widać na zdjęciach, ludzie wspominają je z sentymentem. Doceniają czas wolny, czas zabaw i gier podwórkowych. Dzieci nie miały wtedy komputerów, bawiły się kamykami, patykami, kapslami. Były setki różnych gier, które dzieci same wymyślały. - Dużo osób wspomina czasy, kiedy budowano bloki w latach 70. Sporo wspomnień sprzed wojny związanych jest z ludnością żydowską, która była kiedyś bardzo liczna na Targówku. Żydzi zajmowali się głównie handlem, wiele osób wspominało stoiska ze śledziami. W opowieściach daje się jednak wyczuć, że Żydzi byli traktowali jak "nie-nasi". To, co zwraca uwagę na najstarszych fotografiach, to niezwykła elegancja ubioru mieszkańców Targówka: kapelusze, plisy, marynarki. Szczególnie dzieci były ubierane z niezwykłą dbałością - mówi Bartosz Wieczorek.

REKLAMA

Mapa historii

- Dzięki projektowi udało nam się znaleźć mieszkankę, która ma dzisiaj 93 lata i działała kiedyś w Towarzystwie Przyjaciół Bródna. Rozmawialiśmy też z mieszkańcem, który opowiadał, że miał u siebie ogromne archiwum zdjęć z początku XX wieku. Niestety, wszystko spłonęło w pożarze, ale na pewno są jeszcze na Targówku ludzie, którzy gdzieś w piwnicach trzymają takie skarby. Cały czas czekamy na wiadomości od nich... Jeśli znajdą się fundusze, chcemy w przyszłości utworzyć interaktywną mapę Targówka, na której będą wyświetlane informacje o wszystkich charakterystycznych i ciekawych z punktu widzenia historii miejscach w dzielnicy.

Osobom zainteresowanym projektem podajemy kontakt do koordynatora Bartosza Wieczorka: tel. 606-685-425.

kz

 

REKLAMA

Komentarze (9)

# chmiel75

21.05.2013 08:04

na przedostatnim zdjęciu widać bloki Toruńska 52 i Skrajna 1 ..widok jest z ul. Wysockiego

# spółdzielca

24.05.2013 23:00

Czy opracowanie wątku o ludności żydowskiej na Bródnie było warunkiem otrzymania grantu?.

# Staszek

25.05.2013 11:40

Bródno, Targówek, Zacisze są pełne działaczy Platformy Obywatelskiej na stanowiskach w urzędzie, spółkach miejskich, jednostkach podległych samorządowi. Czy Pan Bartosz Wieczorek nie jest dzielnicowym działaczem PO na Targówku?. Przez pół roku zebrał trochę zdjęć i znalazł 93 letnią mieszkankę Bródna, która mu przekazała cenne informacje o Żydach na Bródnie. Może na Bródnie mieszkały też przedstawiciele innych narodowości?. Tego nie powiedziała?. A szkoda, mogła coś powiedzieć ciekawego o Niemcach, Rosjanach, Cyganach, .... . Dobra robota Panie Bartoszu. Tak dalej.

REKLAMA

# Urodzony Na Bródnie

07.02.2014 19:10

Do spóldzielcy: jakbyś trochę znał historię Bródna to byś wiedział, że społeczność żdowska była nierozerwalnie związana z Bródnem. Nie wiem dlaczego nie miało być w tym miejscu o nich mowy? Dlatego, że wśród Polaków jest masa antysemitów takich jak Ty?
Człowieku przestań i się nie ośmieszaj....
Dzięki dla wszystkich, którzy w choć najmniejszym stopniu przyczyniają się do rozpowszechniania historii tego pięknego kawalka Warszawy o wielkich tradycjach.
PS
Sąsiedzie Chmielu75 miło cie widzieć w tym miejscu...

# lech42

15.09.2014 11:59

na oknickiej 18 w 1942 się urodziłem. obok w kościele przy cmentarzu byłem chrzczony!!!

# endiz

22.02.2015 23:30

Cudnym trafem jestem od 1969r mieszkańcem Bródna. Kochanego i zawsze wspominającego członkiem Zacnej i NAJwspanialszej dzielnicy Warszawy...

REKLAMA

# jeszcze raz

28.05.2015 20:56

Niedouki z TVN Warszawa napisały w dniu 28.05.2015 rewelacyjny artykuł pt.
"Autobusem na czerwonym. "Tacy ludzie są odpowiedzialni za pasażerów"", w którym poruszają naganne zachowanie kierowcy autobusu linii 227 przejeżdżającego bródnowskie skrzyżowanie Łabiszyńskiej z Kondratowicza na czerwonym świetle pisząc, że dzieje się to na Targówku.
Mój komentarz o treści:
"Oszusty, nie ściemniajcie, ze to na Targówku albo idźcie do szkoły poduczyć się geografii Warszawy.
Film jest z BRÓDNA< z BRÓDNA.
Zapamiętajcie niedouki z tvn warszawa".
został ocenzurowany i niedopuszczony do emisji.
Krasicki napisał kiedyś:
"Prawdziwa cnota krytyki się nie boi"
Jak jest z cnotą TVN Warszawa na pewno przekonali się ci, którym odmówiono ukazania się krytycznego komentarza pomimo, że nie zawierał on słów powszechnie uznanych za wulgarne.
ZA to TVN Warszawa chętnie publikuje komentarze, w których jest pełno obraźliwych "słoików" i innych różnych epitetów pomiędzy dyskutantami.

# Krasicki

29.05.2015 12:53

nareszcie po prawie całej dobie cenzorzy TVN Warszawa doszli do prawidłowych wniosków, że komentarz mój jest tylko krytyczny wobec nich co miało na celu uczulenie ich na prawidłowe pisanie cym okazali się być cnotliwi. i chwała im bo lepiej późno niż wcale jak mówi inne polskie przysłowie.
komentarz mój (jako Krasicki) został przez nich opublikowany 29.05.2015 o g.11.46

# kierowca MZA

31.05.2015 11:01

A propos artykułu, o którym napisał "jeszcze raz" i "Krasicki".
Mojego komentarza też nie zamieścili a brzmiał on tak:
"Rozkład Jazdy nie jest podstawowym wyznacznikiem jazdy.
PODSTAWA to PRZESTRZEGANIE PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO przez KAŻDEGO UCZESTNIKA TEGO RUCHU a więc zarówno PIESZEGO jak tez KAŻDEGO KIEROWCĘ (równiez KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ).
Żadne tłumaczenie "jechałem bo chciałem dowieźć pasażerów zgodnie z narzuconym mi przez ZTM rozkładem jazdy" NIE USPRAWIEDLIWIA ŁAMANIA PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO szczególnie zaś NIE USPRAWIEDLIWIA KIEROWCY ZAWODOWEGO."
Uświadomienie tego prostego faktu jest wbrew polityce TVN Warszawa ?
Dziwne, bardzo dziwne.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy