Tarchomiński Krasnal
9 lipca 2010
Są znani już w całej Polsce. Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych "Krasnal" świętuje 15-lecie swojej działalności.
Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy przeprowadzono sondaż w tarchomiń-skich szkołach, badający zapotrzebowanie na tego typu placówkę. - Rodzice zgłosili 56 dzieci, to przeszło nasze oczekiwania, że na jednym osiedlu jest tak duże za-potrzebowanie - mówi Jolanta Śliwowska, prezes stowarzyszenia. W lutym 1996 roku zostali zarejestrowani. W tym samym roku działalność rozpoczął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej - Poradnia Rehabilitacyjna dla Dzieci. Pierwszy rok działalności poradni był możliwy dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, którzy w tym czasie pracowali charytatywnie. Specjaliści udzielali darmowych porad lekarskich i rehabilitacyjnych. Praca stowarzyszenia została dostrzeżona przez władze, otrzy-mali dofinansowanie, które pozwoliło na zatrudnienie pierwszych pracowników. Rozpoczęła się też trwająca do dziś współpraca z Państwowym Funduszem Rehabi-litacji Osób Niepełnosprawnych, Ministerstwem Zdrowia, urzędem wojewódzkim oraz NFZ.
Pomoc w trzech profilach
Obecnie stowarzyszenie prowadzi trzy placówki, zapewniając pomoc dzieciom w kil-ku specjalizacjach. W poradni na Pancera 10 jest rehabilitacja dla dzieci z zaburze-niami wieku rozwojowego. Na stałe korzysta z niej ponad 250 małych pacjentów. Od 2005 roku przy ul. Śreniawitów 12 działa poradnia zdrowia psychicznego i po-radnia autyzmu (miesięcznie 150-170 dzieci). - Na 15-lecie naszej pracy otworzy-liśmy zespół wychowania przedszkolnego dla dzieci z autyzmem. Miesięcznie mamy pod opieką 25 dzieci w wieku od 3 do 5 lat - mówi Grażyna Bałza, wiceprezes sto-warzyszenia.Przyszłość to dzieci
Zarząd poradni nie snuje dalekich planów na przyszłość. - To dzieci tworzą nasze plany. Gdyby ktoś powiedział nam 15 lat temu, że tak się rozwiniemy, trudno było-by w to uwierzyć - mówi Grażyna Bałza.Od 1996 roku prowadzone są też grupy wsparcia dla rodziców i psycho-edukacja. Informacje o działalności stowarzyszenia można znaleźć pod adresem www.krasnal.org.pl.
Barbara Kiliszek
Co roku organizowane są olimpiady sportowe, by zintegrować rodziców, dzieci chore oraz ich rodzeństwo. Każdy olimpijczyk jest złotym medalistą, otrzymuje dyplom i upominek. Nikt nie ma prawa poczuć się gorszy.