REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

historia

 

Tak, to jest Zamek Królewski. Nieznane zdjęcia z 1944 roku [FILM]

  2 grudnia 2021

Tak, to jest Zamek Królewski. Nieznane zdjęcia z 1944 roku [FILM]
źródło: YouTube / GK PGE

Do muzeum na Woli trafiła kolekcja nieznanych wcześniej 59 niemieckich fotografii z powstania warszawskiego. Zakup zdjęć współfinansowała PGE Polska Grupa Energetyczna.

REKLAMA

Niemcy przebywający w okupowanej Warszawie często fotografowali miasto, jednak w trakcie powstania warszawskiego zdjęcia wykonywali przeważnie fotoreporterzy z kompanii propagandowych, działający w strukturach niemieckiej armii i podporządkowujący się aktualnym wytycznym z Berlina. Kolekcja kupiona przez Muzeum Powstania Warszawskiego stanowi rzadkość. Są to fotografie dokumentacyjne, pozbawione ideologicznej wymowy.

REKLAMA

Unikalny zbiór

- Zakupiona przy wsparciu Fundacji PGE kolekcja zdjęć to unikalny zbiór pokazujący powstańczą Warszawę - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. - Będzie to cenny element zbiorów Muzeum dokumentujący powstanie warszawskie z innej perspektywy. To już kolejny materiał historyczny zakupiony dzięki naszemu wsparciu, tym razem od zagranicznego kolekcjonera, i sprowadzony do Polski. Wiemy, jak ważne jest, aby świadectwa tamtych czasów znajdowały się w Polsce, w takich instytucjach jak Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych i służą dbaniu o polską pamięć historyczną

Zdjęcia pokazują niemieckie stanowiska w różnych miejscach Warszawy, od Pragi przez Starówkę, po Wolę i Ochotę. Widać na nich przygotowania Niemców do obrony przed sowieckimi oddziałami zbliżającymi się do miasta, Wehrmacht obsadzający stanowiska artyleryjskie m.in. w ogrodach Zamku Królewskiego, na moście Gdańskim czy przy 11 Listopada. Na fotografiach widać także funkcjonariuszy kolejowych Bahnschutz podpalających składy butelek w skrzynkach.

REKLAMA

Zdjęcia z powstania na aukcji

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że na portalach aukcyjnych wystawione zostały niemieckie zdjęcia z powstania warszawskiego, natychmiast zareagowaliśmy - mówi dyrektor muzeum Jan Ołdakowski. - Udało nam się skontaktować z antykwariuszem, który zgodził się sprzedać nam cały zbiór pod warunkiem, że sfinalizujemy transakcję w ciągu 48 godzin. Dzięki współpracy z PGE mieliśmy możliwość szybkiego zakupu tych cennych zdjęć z powstania warszawskiego. Zdjęcia wykonane przez niemieckiego fotografa są wyjątkowe ze względu na dokumentacyjny, a nie propagandowy charakter. Kolekcja z Pilzna pozbawiona jest ideologicznego filtra. Na zdjęciach widać prawdziwy obraz zaplecza niemieckiej armii w Warszawie: zmęczenie, rezygnację z regulaminowego wyglądu, prowizoryczność stanowisk wojskowych, w końcu ruiny staromiejskich kościołów i kamienic, powstałych w wyniku ostrzału i bombardowania oraz planowe niszczenie zabytków.

Dla historyków szczególnie ważnymi zdjęciami w kolekcji okażą się trzy fotografie Zamku Królewskiego, na których uwieczniono etapy jego niszczenia pomiędzy 8 a 12 września 1944 roku. Widać jeszcze skrzydło z wieżą zegarową, które za chwilę również legnie w gruzach. Zabytkowy Zamek został celowo wysadzony w powietrze przez Niemców pod koniec sierpnia. Fotografie ukazują moment, kiedy na Starówce nie ma już ani powstańców, ani wypędzonych z domów i ruin mieszkańców dzielnicy. Cykl zamykają zdjęcia ludności cywilnej ewakuowanej ulicami Ochoty oraz ujęcia słynnego płotu obok Dulagu 121 w Pruszkowie, obwieszonego karteczkami osób poszukujących bliskich.

(dg)

 

Komentarze (7)

# to%u017CtoProste

03.12.2021 11:01

to PGE Polska Grupa Energetyczna podnosi rachunki za prad i wydaje naszą kase na Takie Pierdoły????????????????????

# aaa

03.12.2021 20:34

Bardzo dobry nabytek. Dziekujemy PGE!!

# Pocotto

05.12.2021 18:25

A.ja się nie godzę żeby z moich rachunków kupować kotlety stare !

# Magda1944

07.12.2021 15:38

Dziękuję PGE za uratowanie tych wyjątkowo cennych zdjęć!

 Herbert8989

09.12.2021 11:01, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 10.12.2021 16:24

Fajnie to wszystko wygląda na zdjęciach.
matrixmedia.pl

# Davina Claire

25.02.2022 12:51

OFERTA POŻYCZKI OD "NOVELTY FINANCE INC"
Cześć!!! Potrzebujesz pożyczki? Jeśli tak, polecę Ci Złożyć wniosek o pożyczkę za pośrednictwem Novelty Finance Inc.
Nazywam się Davina Claire, jestem dyrektorem finansowym Novelty Finance i możesz złożyć wniosek o pożyczkę w mojej firmie i mieć pożyczkę na swoim koncie w ciągu 24 do 48 godzin. Zauważyłem, że wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu w lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na wysokie oprocentowanie, niewystarczające zabezpieczenia, stosunek zadłużenia do dochodów, niską zdolność kredytową lub z innych powodów.
W NOVELTY FINANCE zapewniamy rozwiązania finansowe. Oferujemy wszelkiego rodzaju pożyczki (Pożyczka Osobista, Pożyczka Firmowa i Wiele innych). Oferujemy elastyczne i różnorodne opcje pożyczek, w tym pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, które są dostosowane do Twoich potrzeb finansowych.
W przypadku zapytań / pytań? - Wyślij e-mail na adres [noveltyfinances@gmail.com] lub zadzwoń / WhatsApp przez: +447915601531]
Staramy się, aby pożyczanie było łatwe, wygodne i niedrogie.
Nasza usługa jest bardzo szybka, godna zaufania i niezawodna, a Ty możesz pożyczyć do 5 milionów euro z subsydiowaną stopą procentową w wysokości 3% rocznie. Jesteśmy odpowiednią firmą, z którą możesz się skontaktować, gdy pilnie potrzebujesz pożyczki.
Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w bankach, nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wniosek o pożyczkę możesz złożyć zawsze i wszędzie we własnym dogodnym miejscu za pomocą telefonu lub laptopa, wystarczy, że wyślesz nam swoją prośbę o pożyczkę za pośrednictwem:
E-mail: (noveltyfinances@gmail.com)
WhatsApp/Telegram: +447915601531
Telefon: +447915601531
Jesteśmy zawsze podekscytowani udzielaniem wsparcia finansowego.

# Rex

19.03.2022 10:50

Teraz takie fotki można zrobić na Ukrainie.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA