REKLAMA

REKLAMA

Puls Warszawy

oświata

 

Przedszkola będą czynne do... 17:00. Pieniądze poszły na kładkę na Pragę

  2 grudnia 2021

Przedszkola będą czynne do... 17:00. Pieniądze poszły na kładkę na Pragę
źródło: Pixabay

Dziewięć dni po podpisaniu umowy na budowę kładki przez Wisłę warszawski ratusz ogłosił, że skróci godziny pracy w niektórych przedszkolach i świetlicach. Roczne oszczędności będą dziesięciokrotnie mniejsze, niż koszty mostu dla pieszych.

REKLAMA

Zmagający się od 2019 roku z ogromną dziurą budżetową urząd miasta znalazł wreszcie pomysł na znalezienie oszczędności w budżecie, ale cięcia dotkną zupełnie innych wydatków, niż można było się spodziewać. Od przyszłego roku samorząd zawiesi dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin i teatrów, ograniczy wydatki na remonty placówek oświatowych i skróci w niektórych przedszkolach i świetlicach godziny pracy do 17.00.

REKLAMA

Przedszkola tylko do 17:00

Zamknięcie przedszkola już o 17:00 będzie ogromnym problemem dla rodziców pracujących w standardowych godzinach. Najwięcej dzieci w wieku przedszkolnym mieszka obecnie na Białołęce, natomiast najwięcej miejsc pracy jest w centrum, na Woli i Służewcu. Jeśli przedszkole jest czynne do 18:00, rodzice mają szansę dotrzeć po pociechę na czas. Żeby odebrać przedszkolaka najpóźniej o 17:00, musieliby prosić o pomoc lub negocjować zmianę godzin pracy.

Zapytaliśmy w warszawskim ratuszu, jak duże oszczędności przyniesie w skali roku ograniczenie godzin pracy w przedszkolach i świetlicach. Marlena Salwowska z urzędu miasta przekazała nam, że analizy cięcia wydatków na oświatę wciąż trwają, ale wstępnie można mówić o kilkunastu milionach rocznie.

REKLAMA

Kontrowersyjne wydatki ratusza

Identyczne pieniądze samorząd wydał właśnie na dwie kontrowersyjne inwestycje. 19 mln zł poszło na prace przedprojektowe dotyczące metra na Gocław, które według wcześniejszych analiz nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Powstanie koncepcja podziemnej kolei jadącej ze stacji Stadion na Gocław, naokoło przez Dworzec Wschodni i rondo Wiatraczna. Kolejnych 16 mln zł będzie kosztować projekt kolejnego w Warszawie stadionu piłkarskiego i towarzyszącej mu infrastruktury: ośrodka Polonia przy Konwiktorskiej.

Zaledwie dziewięć dni przed ogłoszeniem cięć w oświacie warszawski ratusz zawarł najbardziej kontrowersyjną umowę tego roku. Kładka dla pieszych łącząca bulwary z Pragą będzie kosztować aż 121 mln zł. Duże wątpliwości budzi także sens wydawania 40 mln zł na przebudowę Pola Mokotowskiego, podczas której centralny staw zostanie przekształcony w sadzawkę dla żab.

REKLAMA

Konsekwencje będą duże

Przepisy są skonstruowane w taki sposób, że zmniejszenie wydatków na przedszkola samorządowe będzie oznaczało automatyczne zmniejszenie dotacji dla przedszkoli prywatnych, w których urząd miasta wykupuje miejsca "bezpłatne" z punktu widzenia rodziców. Trzeba przy tym pamiętać, że prywatne przedszkola ponoszą dodatkowe koszty w postaci czynszu i rat kredytów. Dla najmniejszych z nich zmniejszenie dotacji może oznaczać bankructwo, którego skutkiem będzie spadek liczby miejsc - zarówno płatnych, jak i bezpłatnych - w warszawskich przedszkolach.

Dominik Gadomski

 

Komentarze (7)

# Tubylec

02.12.2021 20:43

Będzie mniej miejsc w przedszkolach, ale za to będzie kładka dla pieszych. Priorytety prezydenta czajkowskiego.

# fredo

03.12.2021 08:44

I będzie podatek śmieciowy po nowemu... od m2 mieszkania czyli najbardziej niesprawiedliwie jak może być...
Bo m2 "generują śmieci"... kpina...
Wyjadę na 2 miesiące do pracy za granicę, nie ma mnie, nie generuję śmieci a płacić muszę...
Złodziejstwo ratusza stolicy i tyle.
ps. będziemy jako mieszkańcy Warszawy płacić za niegospodarność i niekompetencję urzędników.
Ciekawe ile sobie podnieśli pensji w ratuszu, ilu nowych kolesi zatrudniono na "bardzo dobrze" płatnych posadkach.
Może oszczędności zacząć od restrukturyzacji zatrudnienia w ratuszu i urzędach miejskich.... i tak większość spraw załatwia się elektronicznie w dobie pandemii.

# Matt0

03.12.2021 12:46

Hahaha bo ludzie są głupi i nie wiedzą, że nowy wał zabiera kasę samorządom.

# trekk

03.12.2021 12:51

#Matt0 napisał(a) 03.12.2021 12:46
Hahaha bo ludzie są głupi i nie wiedzą, że nowy wał zabiera kasę samorządom.

Tak? A możesz to udowodnić? Bo np. projekt budżetu miasta zakłada wzrost z podatków.

# Oscar

03.12.2021 13:27

#trekk napisał(a) 03.12.2021 12:51
Tak? A możesz to udowodnić? Bo np. projekt budżetu miasta zakłada wzrost z podatków.

Przy takiej inflacji to wszystkie kwoty rosną...

# ABC

04.12.2021 21:32

#Oscar napisał(a) 03.12.2021 13:27

Przy takiej inflacji to wszystkie kwoty rosną...

Budżet miasta nie zakłada inflacji

# Henio

06.12.2021 03:36

Przestańcie się czepiać tej kładki. Miasto musi się rozwijać. Co do pól mokotowskich czy 100 milionów na stadion polonii to już dyskusyjne.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA