REKLAMA

Bemowo

Przegląd prasy z 1995 roku

 

Tak się rodziło Centrum Handlowe Bemowo

  4 lipca 2024

alt='Tak się rodziło Centrum Handlowe Bemowo'
FB Jarosław Dąbrowski

"Wkrótce stolicy przybędzie nowe miejsce handlu. Centrum Handlowe Bemowo będzie największym w Warszawie. Docelowo ma mieć powierzchnię 48 tys. mkw." - doniósł w 1995 roku nieistniejący już "Express Wieczorny".

REKLAMA

Parafrazując Henryka Sienkiewicza, rok 1995 to był dziwny rok. Już wolna Polska, kapitalistyczna, zapatrzona na Zachód, ale jeszcze wciąż tkwiąca w PRL. Na dziurawych ulicach rozklekotane trabanty, maluchy i polonezy, szare bloki bez elewacji, upadające molochy przemysłowe, a jednocześnie kolorowe ubrania, zachodnie kosmetyki i zabawki, pierwsze restauracje i fast foody. Mało kto pamięta, że blisko 30 lat temu rejon skrzyżowania Piastów Śląskich i Powstańców Śląskich był jedną wielką pustynią, a ulica Powstańców wciąż wyłożona była betonowymi płytami MON. - Tramwaj na Nowe Bemowo dopiero miał dojechać, a dawny pas startowy lotniska, na którym powstała ul. Powstańców Śląskich, został przebudowany na ulicę z prawdziwego zdarzenia dopiero dekadę później - mówi Jarosław Dąbrowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo.

Kto pamięta "Express"?

Przewodniczący w swoim archiwum odnalazł gazetę "Express Wieczorny" z 2 października 1995 roku. Gazeta kosztowała wtedy 70 gr (ale zaznaczono na winiecie, że to dawne 7000 zł) i była już na ostatniej prostej do upadku. Popularny w komunie warszawski dziennik był na tyle popularny, że po gazetę ustawiały się kolejki, a by zdobyć piątkowe wydanie, czyli "Kulisy", ludzie płacili kioskarzom łapówki. Po przekształceniach i przejęciu "Expressu" przez Porozumienie Centrum i zrobieniu z bulwarówki politycznego dziennika czytelnicy odpływali jednak lawinowo. Nie pomogły zmiany szaty graficznej, zmniejszenie formatu z wielkiej płachty do "tabloidu", ani nawet druk kolorowych zdjęć i składanie gazety przez grafików komputerowych, a nie zecerów. W czerwcu 1999 roku ukazał się ostatni numer "Expressu Wieczornego".

Kup bilet

Cenna notatka

Jak mówi Jarosław Dąbrowski, w tym wydaniu "Expressu" ukazał się bardzo ciekawy artykuł. - Tekst "Z Hali Gwardii na Bemowo" opisuje budowę Centrum Handlowego Bemowo. Dziennikarz skrupulatnie wyliczył, że całość będzie miała 8 tys. metrów kwadratowych powierzchni, a lokale użytkowe będą mieć 9, 18 i 36 metrów - mówi przewodniczący Dąbrowski, a w "Expressie" czytamy, że "już sprzedano 70% powierzchni".

REKLAMA

Zrobią nawet chodniki!

"Wykonawcą centrum handlowego pod klucz jest firma Metalplast z Obornik. 28 października br. obiekt zostanie oddany do użytku. Za niecały miesiąc do swoich sklepów wejdą handlowcy. Klienci zrobią zakupy przed świętami Bożego Narodzenia, a może i wcześniej. Przy centrum handlowym powstaną inwestycje, przynoszące, między innymi nowe chodniki wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. - Bemowo może stać się prawdziwym centrum handlowym i tym samym rozwiązać problem niektórych kontrowersyjnych bazarów - mówi Marek Mikuśkiewicz (prezes MarcPolu - red.). - Wszyscy chcący sprzedawać i kupować, tu mogliby znaleźć swoje miejsce". Dziś Centrum Handlowe Bemowo trąci myszką. Mało kto tu zagląda. Wiele lokali stoi pustych, a po dawnej świetności lat dziewięćdziesiątych nie ma nawet śladu.

(pik)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# PKU

04.07.2024 08:10

Pamiętam, że na otwarciu było darmowe piwo, a Święty Mikołaj przyleciał helikopterem :)

# Betą

07.07.2024 10:50

"ulica Powstańców wciąż wyłożona była betonowymi płytami MON". Nieprawda. Ulica Powstańców Śląskich została wytyczona na dawnym pasie startowym o monolitycznej nawierzchni betonowej.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe