REKLAMA

Puls Warszawy

historia »

 

Tajemnica "ciężarnej mumii". Badają unikat z Muzeum Narodowego

  21 stycznia 2022

alt='Tajemnica "ciężarnej mumii". Badają unikat z Muzeum Narodowego'
źródło: Facebook / Warsaw Mummy Project

Przechowywana w warszawskim muzeum mumia to jedyny znany na świecie przypadek zabalsamowanego ciała kobiety w ciąży. Nowe badania wykazały, że płód zachował się dzięki nietypowemu procesowi.

REKLAMA

Jeszcze sześć lat temu egipska mumia, którą kilka pokoleń warszawiaków i turystów oglądało na wystawach Muzeum Narodowego, była uznawana za zabalsamowane szczątki kapłana Hor-Dżehutiego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego tomografu naukowcy ustalili w 2016 roku, że w rzeczywistości mamy do czynienia z kobietą w zaawansowanej ciąży. W ubiegłym roku odkryto płód. Sensacja archeologiczna w Warszawie. Jedyna na świecie mumia kobiety w ciąży Sensacja archeologiczna w Warszawie. Jedyna na świecie mumia kobiety w ciąży
Mumia, która przez dwa stulecia była uznawana za zabalsamowane ciało kapłana, kryje kobietę i płód. Odkrycia dokonano po dwóch wiekach od sprowadzenia jej do Polski.
Oznacza to, że mamy w Warszawie absolutny unikat: jedyną znaną egipską mumię ciężarnej.

Badają ciężarną mumię

Wyniki najnowszych badań mumii zostały opublikowane w styczniowym wydaniu "Journal of Archaeological Science". Dr Wojciech Ejsmond, dr Marzena Ożarek-Szilke, Marcin Jaworski, Stanisław Szilke i Katarzyna Jaroszewska piszą w nim, że płód zachował się dzięki nietypowemu procesowi, dzięki któremu do naszych czasów przetrwały np. nieliczne ciała osób, które zginęły na bagnach. Zmarłą Egipcjankę obłożono naturalną sodą, a kwas mrówkowy i inne związki powstające w macicy, na skutek rozkładu zmieniły Ph. Zmiana środowiska z zasadowego na kwaśne poskutkowała wypłukaniem minerałów z kości płodów. Następnie jego tkanki wyschły i zmineralizowały się.

Jak powiedziała Polskiej Agencji Prasowej dr Ożarek-Szilke, badania prowadzone w Warszawie będą wskazówką dla naukowców w innych krajach. Jej zdaniem jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce uda się odnaleźć płody także w innych mumiach Egipcjanek.

Kup bilet

Dlaczego płód pozostał?

REKLAMA

Archeolodzy nie wiedzą jeszcze, dlaczego podczas procesu balsamowania zdecydowano się pozostawić płód wewnątrz. Podejrzewają, że starożytni Egipcjanie nie potrafili go wyciągnąć, ale niewykluczone, że decyzja wynikała z wierzeń religijnych. Wiadomo z pewnością, że kobieta nie zmarła podczas porodu. Nie jest znana płeć płodu.

Unikatowa mumia jest własnością Uniwersytetu Warszawskiego, ale od 1917 roku znajduje się w depozycie w Muzeum Narodowym. Wraz z sarkofagiem jest prezentowana w Galerii Sztuki Starożytnej w głównym gmachu muzeum w Al. Jerozolimskich.

(dg)

.

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe