REKLAMA

Wola

różne »

 

Skromna tablica ku czci wielkiej gwiazdy odsłonięta

  9 lutego 2023

alt='Skromna tablica ku czci wielkiej gwiazdy odsłonięta'
źródło: UD Wola

Z inicjatywy śpiewaczki Anny Marii Adamiak przy Żelaznej zawisła tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę, jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

REKLAMA

Na Mirowie oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę, czyli Mariannę Tyszkiewicz z domu Pietruszyńską (1902-1950). Piosenkarka urodziła się w nieistniejącej już kamienicy przy Żelaznej 68, ale tablica trafiła na ogrodzenie budynku szkoły podstawowej przy Żelaznej 71, po przeciwnej stronie ulicy.

Tablica ku czci Ordonki

Hanka Ordonówna zmarła w Libanie, a dopiero czterdzieści lat później urna z jej prochami trafiła na cmentarz Powązkowski. Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca
Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić do głosowania tego projektu w ramach budżetu obywatelskiego dla Woli z powodu... braku jednego podpisu. W tym roku projekt muralu pojawił się ponownie.
W 2017 roku na Muranowie powstał mural upamiętniający jej twórczość.

- Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny - mówi Adam Hać, zastępca burmistrza Woli. - Chyba nie znam osoby, która nie słyszałaby piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy", dlatego bardzo się cieszę, że w ten sposób mogliśmy upamiętnić tę wybitną Polkę - dodaje.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kim była Hanna Ordonówna?

Hanka Ordonówna (Ordonka) w roli piosenkarki i tancerki debiutowała jeszcze jako nastolatka, ale prawdziwą sławę przyniosła jej wspomniana piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Szpieg w masce" z 1933 roku. Przez kilka lat Ordonówna była megagwiazdą polskiej sceny rozrywkowej, występującą także w USA, Niemczech czy Francji.

Podczas II wojny światowej przebywała m.in. w Wilnie, skąd trafiła do sowieckiego obozu pracy przymusowej, gdzie poważnie zachorowała. Koniec wojny zastał ją jako uchodźczynię w Libanie, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 48 lat.

REKLAMA

Warszawskie upamiętnienia Ordonki

W 2017 roku na Nowolipkach 20F, obok kościoła św. Augustyna powstał mural upamiętniający Ordonównę. Grafika została wykonana przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską z inicjatywy fundacji Klamra i Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP.

Piosenkarkę upamiętnia również nazwa ulicy Ordonówny na Nowodworach. Pięć lata temu pojawiła się propozycja postawienia pomnika artystki w parku Ujazdowskim, ale rzeźba nie powstała do dziś.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl