REKLAMA

Wola

różne »

 

Skromna tablica ku czci wielkiej gwiazdy odsłonięta

  9 lutego 2023

alt='Skromna tablica ku czci wielkiej gwiazdy odsłonięta'
źródło: UD Wola

Z inicjatywy śpiewaczki Anny Marii Adamiak przy Żelaznej zawisła tablica upamiętniająca Hankę Ordonównę, jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku.

REKLAMA

Na Mirowie oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą Hankę Ordonównę, czyli Mariannę Tyszkiewicz z domu Pietruszyńską (1902-1950). Piosenkarka urodziła się w nieistniejącej już kamienicy przy Żelaznej 68, ale tablica trafiła na ogrodzenie budynku szkoły podstawowej przy Żelaznej 71, po przeciwnej stronie ulicy.

Tablica ku czci Ordonki

Hanka Ordonówna zmarła w Libanie, a dopiero czterdzieści lat później urna z jej prochami trafiła na cmentarz Powązkowski. Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca Mural z prymasem Wyszyńskim i siostrą Czacką? Propozycja wraca
Propozycja upamiętnienia prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostry Róży Czackiej pojawiła się już w ubiegłym roku. Wówczas urzędnicy postanowili nie dopuścić do głosowania tego projektu w ramach budżetu obywatelskiego dla Woli z powodu... braku jednego podpisu. W tym roku projekt muralu pojawił się ponownie.
W 2017 roku na Muranowie powstał mural upamiętniający jej twórczość.

- Pomysł utworzenia pamiątkowej tablicy to inicjatywa Anny Marii Adamiak, śpiewaczki operowej i ekspertki w zakresie twórczości Hanki Ordonówny - mówi Adam Hać, zastępca burmistrza Woli. - Chyba nie znam osoby, która nie słyszałaby piosenki "Miłość ci wszystko wybaczy", dlatego bardzo się cieszę, że w ten sposób mogliśmy upamiętnić tę wybitną Polkę - dodaje.

Zapraszamy na zakupy

Kim była Hanna Ordonówna?

Hanka Ordonówna (Ordonka) w roli piosenkarki i tancerki debiutowała jeszcze jako nastolatka, ale prawdziwą sławę przyniosła jej wspomniana piosenka "Miłość ci wszystko wybaczy", która znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu "Szpieg w masce" z 1933 roku. Przez kilka lat Ordonówna była megagwiazdą polskiej sceny rozrywkowej, występującą także w USA, Niemczech czy Francji.

Podczas II wojny światowej przebywała m.in. w Wilnie, skąd trafiła do sowieckiego obozu pracy przymusowej, gdzie poważnie zachorowała. Koniec wojny zastał ją jako uchodźczynię w Libanie, gdzie spędziła resztę życia. Zmarła na gruźlicę w wieku zaledwie 48 lat.

REKLAMA

Warszawskie upamiętnienia Ordonki

W 2017 roku na Nowolipkach 20F, obok kościoła św. Augustyna powstał mural upamiętniający Ordonównę. Grafika została wykonana przez Dariusza Paczkowskiego i Barbarę Poniatowską z inicjatywy fundacji Klamra i Stowarzyszenia Inicjatyw Kobiecych OPP.

Piosenkarkę upamiętnia również nazwa ulicy Ordonówny na Nowodworach. Pięć lata temu pojawiła się propozycja postawienia pomnika artystki w parku Ujazdowskim, ale rzeźba nie powstała do dziś.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024