REKLAMA

Bemowo

różne »

 

Tablica dla sportowców. "Wyciągali młodzież z rynsztoka"

  29 marca 2024

alt='Tablica dla sportowców. "Wyciągali młodzież z rynsztoka"'
Tablica na bloku przy ul. Szobera 10, źródło: Jakub Gręziak - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo

To byli utalentowani sportowcy z niezwykłymi, ale jednak mało znanymi osiągnięciami. Nie tylko sportowymi. Oni wyrywali ze szponów nałogu trudną młodzież, oferując im sport zamiast używek - mówi Jakub Gręziak, wiceburmistrz Bemowa. Na bloku przy Szobera 10 odsłonięto tablicę upamiętniającą mieszkających tu kiedyś braci Michała i Macieja Skupińskich.

REKLAMA

Tablica została zamontowana dokładnie pod oknami mieszkania, w którym bracia Skupińscy kiedyś mieszkali. - Znałem ich z podwórka. Michał był trenerem, bokserem i mistrzem Polski w kickboxingu a także brązowym medalistą mistrzostw Polski w karate. Maciej był również bokserem i trenerem, ale także pierwszym polskim mistrzem świata w boksie tajskim - mówi wiceburmistrz Jakub Gręziak.

Ratowali młodzież od nałogów

Obaj bracia mają jeszcze jedną zasługę: wyciągali z klatek schodowych i piwnic młodych ludzi uzależnionych od narkotyków czy alkoholu. Zabierali ich na treningi, gdzie razem z nimi ćwiczyli. - Wiele z tych osób po prostu zawdzięcza Michałowi i Maćkowi życie. Dziś są prawnikami, sportowcami, mają normalne życie z dala od używek - dodaje Judyta Faliszewska, lekarka z Jelonek.

Burmistrz Gręziak zaznacza, że poza sportowymi osiągnięciami, wyrywanie młodzieży ze szponów nałogu, to powód do chwały obu braci. Przyznał to jeden z ich byłych podopiecznych, który przyjechał do Warszawy specjalnie na uroczystość. - Piłem, paliłem, staczałem się na dno. Skupińscy zrobili ze mnie człowieka. Wyciągnęli z rynsztoka i zaproponowali mi sport. Dziś jestem zdrowym, wysportowanym, uczciwie pracującym ojcem rodziny. Nie wiem, czy w ogóle bym żył, gdyby nie Michał i Maciek - powiedział.

Zapraszamy na zakupy

Kolejne tablice na Bemowie

W najbliższym czasie możemy się spodziewać kolejnych upamiętnień na Bemowie. - Wystąpiliśmy do zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Wola" z prośbą o zamontowanie na budynku przy Wolfkego tablicy upamiętniającej Pawła Rafalskiego. To wieloletni samorządowiec naszej dzielnicy, varsavianista, miłośnik i badacz dziejów Bemowa. Ponadto inicjator utworzenia ścieżki historycznej poświęconej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Kilka dni temu minęła trzecia rocznica jego śmierci - mówi Jakub Gręziak.

Upamiętniona zostanie także kaźń Polaków, żołnierzy podziemia niepodległościowego - katowanych i mordowanych tuż po wojnie przez NKWD w areszcie na Boernerowie. - Katownia mieściła się w budynku przy ulicy Dostępnej 38. Jesienią przekazaliśmy Instytutowi Pamięci Narodowej historyczne drzwi z piwnicy, które zostaną odrestaurowane i wyeksponowane w Izbie Pamięci IPN na Nowej Pradze. Uzgodniliśmy też, że ofiary komunistycznej bezpieki zostaną upamiętnione tablicą pamiątkową. Czekamy na propozycję treści, którą przygotować ma IPN - mówi burmistrz Gręziak.

(pik)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe