REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Dariusz Olszewski: Szkoła specjalna potrzebna na wczoraj

  18 marca 2024

alt='Dariusz Olszewski: Szkoła specjalna potrzebna na wczoraj'
Autor jest lokalnym społecznikiem, aktywnym członkiem Stowarzyszenia Razem dla Białołęki

W żadnej warszawskiej dzielnicy nie mieszka tyle dzieci, co na Białołęce. Jednocześnie nasza dzielnica ma znikomą ofertę dla uczniów ze specjalnymi potrzebami. Najbliższe specjalne szkoły podstawowe działają na Pradze i Bielanach.

REKLAMA

Najmłodsza dzielnica Warszawy, dzielnica młodych ludzi, dzielnica z największą liczbą dzieci - z takimi określeniami o Białołęce spotykamy się od wielu lat. O nauce na trzy zmiany i braku podstawówek mówi się dużo.

Potrzebujemy szkoły specjalnej

Niewiele wspomina się jednak o tym, że nie każde dziecko może uczęszczać do zwyczajnej klasy. Mamy oczywiście klasy integracyjne, ale pamiętajmy także o konieczności budowy szkół specjalnych, uwzględniających indywidualne oczekiwania rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Podczas gdy do szkół integracyjnych chodzą wszystkie dzieci z danego rejonu, do szkół specjalnych przyjmuje się tylko dzieci z orzeczeniami o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Realizowany w nich program jest szyty na miarę, a uczniowie mający największe trudności czują się lepiej we własnym środowisku. Na ten moment rodzice dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami mają w Warszawie do dyspozycji 26 specjalnych podstawówek. Ile z nich funkcjonuje na Białołęce, gdzie mieszka najwięcej dzieci? Jak łatwo odgadnąć - zero.

Najbliższe Białołęki warszawskie szkoły specjalne działają przy ul. Tarchomińskiej na Pradze i przy al. Reymonta na Starych Bielanach. Oznacza to, że cała północna Warszawa, na czele z szybko rozbudowującymi się osiedlami na Tarchominie czy Żeraniu, nie ma ani jednej szkoły specjalnej. To prawdziwy dramat dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców.

Wstąp do księgarni

Co możemy zrobić?

Budowa szkoły specjalnej to jedno z zadań, którymi powinien zająć się samorząd kadencji 2024-2029. Nowoczesny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek mógłby powstać np. na Tarchominie. Potrzeba na to co najmniej 20 milionów złotych, co w skali budżetu Warszawy nie jest dużą kwotą (wydatki planowane na ten rok to 27,8 mld zł).

W pierwszej kolejności musimy przekonać Radę Warszawy, by zabezpieczyła pieniądze w budżecie. Pamiętajmy, że warszawski samorząd ma otrzymać duże sumy z Krajowego Planu Odbudowy. Starania o dobro dzieci to nie tylko budowa placów zabaw czy skateparków, ale też pamięć o najsłabszych: osobach z niepełnosprawnościami.

Dariusz Olszewski
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Specjalne przedszkola

10.04.2024 23:05

Bombelkom na bialomece to i nawet szkoła specjalna nie pomoże. Myślę, że trzeba zacząć od specjalnych przedszkoli, a nawet krok dalej od specjalnych żłobków. Później to za późno....

# Huhuhuhuhu

11.04.2024 15:30

W specjalnej dzielnicy poczebne specjalne placówki edukacyjne

# Specjalna dzielnica

15.04.2024 11:12

Dla specjalnych dzieci cała dzielnica stała się specjalna. Bombelki sa specjalne dzielnica się podporządkowała.

REKLAMA

# Meduza

15.04.2024 21:42

Dziwią mnie te negatywne komentarze o Białołęce. Naprawdę tu mieszkacie? Mieszkałam w różnych dzielnicach Warszawy, w różnych miastach w Polsce i mogę powiedzieć że problem braku wychowania dzieci jest wszędzie ten sam i na pewno nie zależy od miejsca zamieszkania. Buractwo jest niestety wszędzie.

# Warzywko

17.04.2024 06:12

Upośledzona dzielnica, to i szkoły muszą być specjalne.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe