Nowa szkoła na Zielonej Białołęce. Droga daleka
12 września 2024
Choć na Białołęce dopiero co oddano do użytku jedną z najnowocześniejszych placówek oświatowych w kraju, która łącznie pomieści 900 dzieci, to potrzeby związane chociażby z likwidacją dwuzmianowości, zwłaszcza po wschodniej stronie dzielnicy, są znacznie większe. Powoli planuje się budowę nowej szkoły, tym razem przy ul. Siecznej.
Białołęcki ratusz ogłosił właśnie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla budowy kompleksu oświatowego na tzw. Zielonej Białołęce. Konkretnie chodzi o wykonanie koncepcji architektonicznej budynku szkoły podstawowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul.
Trzaskowski: Zlikwiduję dwuzmianowość na Białołęce
Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem na prezydenta Warszawy.
Siecznej (na styku ul. Geometrycznej i Kartograficznej).
- Białołęka to najszybciej rozwijającej się dzielnica Warszawy, w której rodzi się najwięcej dzieci. Każda nowa szkoła to ulga dla białołęckiej oświaty. Dodatkowo, wsłuchując się w potrzeby rodziców i dzieci, w tej placówce od początku zaplanowaliśmy utworzenie oddziałów specjalnych. Budynek będzie się składał łącznie z 32 oddziałów: 24 dla uczniów w klasach I-VIII i 8 oddziałów specjalnych wraz zapleczem i salami terapeutycznymi. To wymagania, które stawiamy pracowniom architektonicznym startującym w konkursie - wyjaśnia wiceburmistrz Anna Myślińska, odpowiedzialna w obecnej kadencji za oświatę na Białołęce, .
Nowa szkoła na Białołęce. Konkurs na koncepcję
Prace konkursowe oceniane będą według kilku kryteriów, a te najważniejsze to: atrakcyjność i oryginalność proponowanych rozwiązań architektonicznych, zagospodarowania terenu oraz zastosowanie rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych projektowanego obiektu; ekonomika rozwiązań techniczno-materiałowych w trakcie budowy i na etapie użytkowania budynku; zastosowanie rozwiązań proekologicznych i energooszczędnych oraz ich efektywność i zasadność w projektowanych budynkach. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 7 października. Pracownie będą miały 8 tygodni na składanie prac konkursowych.
Nowa szkoła przy Siecznej za kilka lat
I jest to w zasadzie dopiero "przymiarka" do budowy nowej szkoły. Po wybraniu koncepcji, trzeba jeszcze wykonać dokumentację projektową, pozyskać olbrzymie pieniądze (około 100 mln zł) i ogłosić przetarg na samą budowę, która trwa minimum dwa lata. Do zbudpwania nowej szkoły droga daleka. Przetłoczenie placówek i ich dwuzmianowość towarzyszyć będzie białołęczanom jeszcze bardzo długo.
- Ogłoszenie konkursu to pierwszy etap na drodze do powstania tej niezbędnej placówki. Obecnie dzielnica posiada pieniędze na nagrody w konkursie architektonicznym oraz na wykonanie kompleksowej, wielobranżowej dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę - dodaje wiceburmistrz Anna Myślińska.
DB
.