Święto miłośników teatru. "Garderoba" na Białołęce
28 lutego 2017
Białołęcki Festiwal Teatrów Niezależnych "Garderoba" osiąga w tym roku swoją pełnoletniość. Tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle interesująco. Oprócz festiwalowych prezentacji widzowie będą mogli obejrzeć bardzo atrakcyjne pokazy specjalne.
"Garderoba" to jedno z ważniejszych cyklicznych wydarzeń artystycznych Białołęckiego Ośrodka Kultury i jednocześnie wielkie święto miłośników teatru. Przez 18 lat wydarzenie przeszło drogę od lokalnego konkursu do jednej z bardziej prestiżowych imprez teatru niezależnego, podczas której spotykają się, wymieniając doświadczenia, najlepsze zespoły z całego kraju. Festiwal to otwarty dla publiczności konkurs, ściągający artystów, widzów i teatromanów z całej Polski. Prezentacje konkursowe oceniali w poprzednich edycjach wybitni przedstawiciele środowiska teatralnego m.in.: Jarosław Kilian, Jarosław Gajewski, Maciej Wojtyszko, Adam Woronowicz, Jacek Sieradzki, Łukasz Drewniak, Irena Jun, Jacek Cieślak i inni.
W tegorocznym jury zasiądzie min. Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Osiemnasta edycja festiwalu po raz pierwszy odbywać się będzie na dwóch scenach Białołęckiego Ośrodka Kultury - na deskach przy ulicy van Gogha 1 i Głębockiej 66. Szczegóły przedstawień oraz godziny publikowane są na stronie www.bok.waw.pl oraz profilu FB ośrodka.
Szczególnie godne polecenia są dwa pokazowe, towarzyszące Festiwalowi wydarzenia, które będzie można obejrzeć na scenie BOK przy ul. van Gogha 1.
"Osiecka po męsku"
25 marca o godzinie 20.00 z recitalem "Osiecka po męsku" wystąpi Marcin Januszkiewicz. Jak sugeruje tytuł, będzie to repertuar opierający się na twórczości Agnieszki Osieckiej. Januszkiewicz to laureat konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" z 2011 roku, kiedy to jako pierwszy mężczyzna został jego zwycięzcą, brawurowo wykonując piosenkę pt. "Wybacz, mamasza". Oprócz wspomnianej piosenki w jego wykonaniu usłyszymy również m.in. "Kołysankę dla okruszka" czy "Części zamienne". Program wzbogacony będzie także o kilka kompozycji Władysława Szpilmana oraz utwory autorstwa wykonawcy.
"Teczki"
26 marca o godzinie 20.30, na deskach "Garderoby" wystawiony zostanie, oparty na faktach, spektakl pt. "Teczki". Jest to poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia, jego twórców i aktorów przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na wydobytych z archiwum IPN dokumentach, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do Ewy Wójciak, Tadeusza Janiszewskiego, Marcina Kęszyckiego, Adama Borowskiego, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. "Ósemki" to zespół - legenda, symbol teatru zaangażowanego, pulsującego rytmem najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych.
W ramach cyklu "Wychodzę z rodzicami" podczas spektaklu BOK zapewnia opiekę nad dziećmi w wieku 3-8 lat, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: kasa@bok.waw.pl lub numerem telefonu 22 300-48-00 wew. 1.
(bok)