Święto kolęd po raz siódmy
25 stycznia 2008
Trwa siódma edycja festiwalu "Betlejem u Avetek", który Fundacja Ave i Chór Avetki organizuje dzięki wsparciu wielu instytucji i życzliwych osób z dyrektorem Białołęckiego Ośrodka Kultury Tomaszem Służewskim na czele.
Z niekłamaną satysfakcją muszę odnotować, że nasza impreza jest jedną z największych w Polsce. Adresowana do amatorskiego ruchu artystycznego, groma-dzi wykonawców z bardzo różnych środowisk we wszystkich przedziałach wieko-wych: od przedszkolaków po seniorów. Ów powszechny charakter festiwalu, realnie integrujący pokolenia i różnorodne, odmienne grupy społeczne, ma szczególnie wymowne znaczenie w kontekście idei konkursu. Avetkowe Betlejem ma służyć rozpowszechnianiu ogólnoludzkich wartości, inspirowanych chrześcijaństwem. To święto kolędy, która niesie przesłanie miłości, nadziei i pokoju, jakie płyną od Żłóbka.
Festiwal ożywia także polską tradycję bożonarodzeniową (wedle której kolędo-wy czas trwa do 2 lutego) i niejednokrotnie za sprawą oryginalnych interpretacji teatralnych przekłada ją na język współczesny. Oto na przykład w 2007 roku mie-liśmy okazję oglądać wspólne dyskotekowe stepowanie aniołów i diabłów w wyko-naniu licealistów z Teatru "... następny proszę..." działającego przy warszawskim LO im. Żeromskiego. Innym razem akcja sztuki - inspirowanej przecież tematyką bożonarodzeniową - działa się w Afryce i nie obyło się bez dramatycznego gotowa-nia w kotle oraz agentów Mossadu, którzy okazali się Trzema Królami... Była też wzruszająca Wigilia Wojenna pokazana przez gimnazjalistów z Legionowa, nie-zapomniane, dopracowane spektakle w wykonaniu niepełnosprawnych, czy odważ-ne jasełka grup z Włocławka i Borów Tucholskich, w których grały żywe zwierzęta. Niezmiernie cieszy mnie, iż sporą grupę wykonawców stanowi młodzież, która w ramach swoich zespołów chóralnych czy estradowych sięga po mniej znane kolędy i pastorałki, odważnie eksperymentując z tradycją i autentycznie twórczo z niej czerpiąc. Właśnie te zapalone serca młodych artystów decydują o świeżości na-szego festiwalu.
Wszystkich miłośników świątecznego magicznego czasu zapraszamy na mu-zyczną część festiwalu do Białołęckiego Ośrodka Kultury (wstęp wolny!). 26 stycznia w godz. 9.30-16.00 oraz 27 stycznia w godz. 10.00-14.00 będzie można usłyszeć rozmaite chóry (także gospel), zespoły i solistów wykonujących najróż-niejsze pieśni świąteczne. W niedzielę o godz. 15.00 zaplanowano wielki finał festi-walu, podczas którego wystąpi m.in. gwiazda tegorocznej imprezy - chrześcijańska formacja artystyczna J. C. Hopa Project.
Co roku niecierpliwie czekam na styczniowe dni, podczas których oprócz zmę-czenia czuję po prostu ciepło w sercu, widząc wielkie przejęcie na twarzach przed-szkolaków, twórczy wysiłek u młodzieży i pełne skupienia opowieści świąteczne seniorów. Wspaniałe jest też to, że każdy z nas, wolontariuszy, może poczuć, że wspólny wysiłek tworzy wielkie dzieło. Dzieło głębokiej radości, promocji twórczego zapału, przełamywania barier, wyrażania siebie... Dzieło uśmiechu wdzięczności, którym często obdarowują nas wykonawcy i publika.
Ola Borycka
www.avetki.alleluja.pl
P.S. Zachęcamy do wsparcia dzieła festiwalowego poprzez przekazanie na rzecz Fundacji AVE 1% podatku. Wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT wpisać: FUNDACJA AVE, KRS: 0000229157 oraz wysokość 1% podatku, a pieniądze prze-leje na nasze konto urząd skarbowy.